Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

500 plus – ostrzeżenie przed cyberoszustami

Data publikacji: 05 kwietnia 2016 r. 16:01
Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia 2016 r. 16:01
500 plus – ostrzeżenie przed cyberoszustami
Fot. Paulina Sikora  

Specjaliści w dziedzinie informatyki ostrzegają przed przestępcami, którzy mogą wykorzystać program Rodzina 500 plus do ataków hakerskich. Mnóstwo wrażliwych danych, spływających w krótkim czasie to raj dla oszustów wyłudzających informacje, np. dane do kont bankowych – podkreślają. Problem jest poważny, bo niemal co drugi taki atak jest zazwyczaj skuteczny.

– Cyberprzestępcy mają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu kampanii phishingowych (podszywania się pod osoby lub instytucje w celu wyłudzenia danych – PAP) – powiedział kierownik katowickiego laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery Michał Ferdyniok. Zagrożenie dostrzega również Ministerstwo Cyfryzacji. Resort przygotował kilka filmów o bezpiecznym korzystaniu z formularzy on-line.

Cyberprzestępcy podszywają się pod legalnie działającą instytucję. Może to być Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub któryś z banków, biorących udział w programie. Wtedy na wszystkie adresy mailowe zgromadzone w bazach instytucji wysyłają wiadomości. To często setki tysięcy gromadzonych latami adresów. W treści takiego maila znajduje się odnośnik, prowadzący do spreparowanej strony internetowej. Tam internauta zostawi swoje dane osobowe lub login i hasło do konta bankowego.

Według Google, mimo coraz lepszych zabezpieczeń, skuteczność cyberprzestępców nadal jest bardzo wysoka. Na najlepiej przygotowane w ten sposób kampanie dało się nabrać nawet 45 proc. internautów. Co więcej, hakerskie sztuczki działały też w przypadku kampanii, które miały sporo mankamentów i już na pierwszy rzut oka były podejrzane – ich skuteczność była na poziomie 3 proc. Jak zauważa Ferdyniok, każdy specjalista ds. marketingu internetowego marzy o tak wysokich wynikach. Skuteczność kampanii mailingowej na poziomie 35 proc. uznaje się bowiem za sukces w działach marketingu legalnie działających firm.

Specjaliści radzą, by składając wniosek w programie 500 plus przez internet skorzystać z dedykowanych serwisów rządowych, czyli ZUS, ePUAP i Empa@tia. Dodatkowo można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej – 24 banki już biorą udział w programie bądź zgłosiły chęć do współpracy.

– Należy przy tym pamiętać, że do wszelkiej niezamówionej korespondencji, trafiającej na nasze skrzynki e-mail, trzeba podejść sceptycznie. Ani Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ani banki nie będą wysyłać nam e-maili namawiających do skorzystania z programu z bezpośrednim odnośnikiem, gdzie będzie można złożyć wniosek – zaznaczył Ferdyniok. Zaznacza, że wszystkie strony zawierające „gov.pl” będą bezpieczne, a w każdym miejscu wymagającym logowania, po lewej stronie paska adresu powinien być symbol zielonej kłódki. Powinien on zaczynać się od https, gdzie „s” oznacza połączenie szyfrowane. (pap)

 

Fot. Paulina Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA