niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Już ponad milion wniosków w programie "Rodzina 500 plus"

Już ponad milion wniosków w programie "Rodzina 500 plus"

Już ponad milion wniosków w programie "Rodzina 500 plus"
Data publikacji: 2016-04-07 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-07 23:52
Wywietleń: 594 127324

Ponad milion wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" złożono już w urzędach oraz online - poinformował w czwartek resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z początkiem kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a rodziny mniej zamożne - również na pierwsze.

Według danych resortu dotychczas przez internet złożono już ponad 280 tys. wniosków, a w urzędach ok. 730 tys. Jak powiedział PAP wiceminister Bartosz Marczuk, 95 proc. wniosków internetowych złożono za pośrednictwem banków.

Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a także online: za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez ePUAP oraz prowadzony przez MRPiPS portal emp@tia. Świadczenie wypłacane będzie przez gminy - gotówką albo bezpośrednio na konto wnioskodawców.

Resort rodziny informuje, że w wielu wnioskach zdarzają się błędy, dlatego apeluje, by przed wypełnieniem wniosku przeczytać instrukcję; na swoich stronach zmieścił specjalne informatory - dla wnioskodawców http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/rodzina-500-plus/art,7818,sprawdz-jak-wypelnic-wniosek-rodzina-500-plus.html oraz dla samorządów http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/komunikaty-dla-samorzadow/.

Najczęstsze błędy to brak numerów PESEL dzieci, brak informacji o pierwszym dziecku, gdy staramy się o świadczenie wychowawcze na kolejne dzieci, niekompletne dane teleadresowe.

Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą mailową. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie sama zorientowała się, że popełniła błędy, może - nie czekając na maila z gminy - złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online.

Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają też infolinie.

Wsparciem w ramach programu 500 plus objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.(pap)

 

 

Komentarze

ted
do @Niesprawiedliwość - idź do PO niech ci da na pierworodnego ! Najpierw PO głosiła że ten program nie powinien w ogóle wejść w życie i że zrujnuje finanse państwa bo będzie kosztował 22 mld zł a później jak zobaczyli że Polacy go popierają to wyskoczyli że jest niesprawiedliwy bo nie daje też na pierwsze dziecko - a wtedy kosztował by nie 22 mld tylko 40 mld zł rocznie ! PO to czysta , bezczelna hipokryzja i cynizm !
2016-04-07 23:20:51
Niesprawiedliwość
500 zł na milion drugich i trzecich dzieci oraz dwa miliony bez żadnego wsparcia. Pierworodny gorszego sortu
2016-04-07 19:35:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie