Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Już ponad milion wniosków w programie "Rodzina 500 plus"

Data publikacji: 07 kwietnia 2016 r. 18:55
Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia 2016 r. 23:52
Już ponad milion wniosków w programie "Rodzina 500 plus"
 

Ponad milion wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" złożono już w urzędach oraz online - poinformował w czwartek resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z początkiem kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a rodziny mniej zamożne - również na pierwsze.

Według danych resortu dotychczas przez internet złożono już ponad 280 tys. wniosków, a w urzędach ok. 730 tys. Jak powiedział PAP wiceminister Bartosz Marczuk, 95 proc. wniosków internetowych złożono za pośrednictwem banków.

Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a także online: za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez ePUAP oraz prowadzony przez MRPiPS portal emp@tia. Świadczenie wypłacane będzie przez gminy - gotówką albo bezpośrednio na konto wnioskodawców.

Resort rodziny informuje, że w wielu wnioskach zdarzają się błędy, dlatego apeluje, by przed wypełnieniem wniosku przeczytać instrukcję; na swoich stronach zmieścił specjalne informatory - dla wnioskodawców http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/rodzina-500-plus/art,7818,sprawdz-jak-wypelnic-wniosek-rodzina-500-plus.html oraz dla samorządów http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/komunikaty-dla-samorzadow/.

Najczęstsze błędy to brak numerów PESEL dzieci, brak informacji o pierwszym dziecku, gdy staramy się o świadczenie wychowawcze na kolejne dzieci, niekompletne dane teleadresowe.

Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą mailową. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie sama zorientowała się, że popełniła błędy, może - nie czekając na maila z gminy - złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online.

Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają też infolinie.

Wsparciem w ramach programu 500 plus objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.(pap)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ted
2016-04-07 23:20:51
do @Niesprawiedliwość - idź do PO niech ci da na pierworodnego ! Najpierw PO głosiła że ten program nie powinien w ogóle wejść w życie i że zrujnuje finanse państwa bo będzie kosztował 22 mld zł a później jak zobaczyli że Polacy go popierają to wyskoczyli że jest niesprawiedliwy bo nie daje też na pierwsze dziecko - a wtedy kosztował by nie 22 mld tylko 40 mld zł rocznie ! PO to czysta , bezczelna hipokryzja i cynizm !
Niesprawiedliwość
2016-04-07 19:35:19
500 zł na milion drugich i trzecich dzieci oraz dwa miliony bez żadnego wsparcia. Pierworodny gorszego sortu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA