Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 27 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej. Uchwała radnych w tej sprawie zapadła jednogłośnie. Marii Lisowskiej towarzyszyła spora grupa członków rodziny, byłych i obecnych współpracowników oraz przyjaciół.
Maria Lisowska jest lekarzem specjalistą w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Ze Stargardem związana jest od 1975 roku. W miejscowym szpitalu stworzyła oddział anestezjologii i intensywnej terapii i przez wiele lat była jego ordynatorem. W roku 1989 dzięki jej staraniom w mieście powstała poradnia leczenia bólu przewlekłego, przekształcona następnie w poradnią paliatywną. Przed pięcioma laty przeszła na emeryturę, ale nadal jest czynna zawodowo. M.in. zajmuje się pacjentami znajdującymi się w terminalnym stadium choroby nowotworowej, pracuje też w domowym hospicjum.
W uzasadnieniu do wspomnianej uchwały można przeczytać m.in.: „W trakcie swojej długoletniej praktyki lekarskiej dostrzegała nie tylko cierpienie i ból pacjentów, ale także wspierała swoją wiedzą i sercem rodziny osób chorych. Zawsze pogodna, uprzejma, oddana swoim pacjentom. Maria Lisowska to wyjątkowy człowiek i wyjątkowy lekarz (...)”.
Współpracownicy, pacjenci i członkowie rodzin osób chorych o Marii Lisowskiej wyrażają się wyłącznie w samych superlatywach. Mówią, że zawsze i w każdej sytuacji była i jest nadal wrażliwa, życzliwa, uczynna, troskliwa, pełna zrozumienia i empatii.
Z inicjatywą w sprawie nadania Marii Lisowskiej medalu „Zasłużona dla Miasta Stargardu” wystąpili: prezes miejscowego stowarzyszenia „Edukacja – Zdrowie – Aktywność”, przewodnicząca zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w stargardzkim SPWZOZ oraz członkowie koła terenowego w Stargardzie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. ©℗
(żak)
Na zdjęciu: Maria Lisowska z medalem i aktem jego nadania w otoczeniu radnych i kierownictwa UM
Fot. Piotr Dużak