niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wygrali batalię z norkami

Wygrali batalię z norkami

Wygrali batalię z norkami
Data publikacji: 2015-09-29 14:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 19:25
Wywietleń: 2108 24749

Nie będzie fermy norek w Szadzku (gmina Dobrzany). Po licznych protestach mieszkańców tej wsi i okolicznych, inwestor zamierza zrealizować przedsięwzięcie gdzie indziej. – Śmiało można mówić o sukcesie lokalnej społeczności – podkreśla Anna Gibas, burmistrz Dobrzan. 

Przypomnijmy. Do władz Dobrzan zgłosił się inwestor, który planował wybudować fermę norek amerykańskich w Szadzku, 1,5 km od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Na działce miało stanąć m.in. 120 pawilonów do chowu zwierząt, tu też miały być magazynowane odpady. Przewidywano tam hodowlę ok. 40 tys. samic norek.

Na realizację inwestycji od początku nie zgadzali się mieszkańcy Szadzka i okolicznych wsi. Swój sprzeciw wyrazili m.in. w konsultacjach społecznych oraz tworząc zespół protestacyjny SOS „Stop norkom”. W działaniach wsparli ich też przedstawiciele ogólnopolskiego stowarzyszenia „Otwarte Klatki” oraz Rada Miejska w Dobrzanach, która jakiś czas temu podjęła uchwałę o całkowitym zakazie lokalizacji na terenie gminy tego typu przedsięwzięć. Dokument nie obejmuje jednak procedur już rozpoczętych.

Zdecydowany sprzeciw mieszkańców spowodował ostatecznie, że inwestor wycofał się z planowanej budowy.

– Śmiało można mówić o sukcesie lokalnej społeczności – twierdzi Anna Gibas, burmistrz Dobrzan. – Determinacja przeciwników spowodowała bowiem, że inwestor postanowił zrezygnować z realizacji swojego pomysłu w tym miejscu. Ferma norek powstanie w okolicy, w której nie występuje opór społeczny.

Mieszkańcy Szadzka i okolicznych wsi z pewnością odetchnęli więc z ulgą. ©℗

Tekst i fot. (gra)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie