Środa 18 maja 2022r. 
REKLAMA

Inwestor pominął... zainteresowanych

Data publikacji: 2016-01-02 20:01
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:39
Inwestor pominął... zainteresowanych
 

Pisaliśmy już o tym, że Polskie Sieci Energetyczne planują budowę nowej linii wysokiego napięcia na działkach między Przecławiem a Ustowem. Rzecz w tym, że o planowanej inwestycji jeszcze niedawno nic nie wiedziały władze gminy Kołbaskowo. Zaskakujące, ale - niestety - prawdziwe.

Przedstawiciele Agencji Promocji Inwestycji pojawili się w gminie Kołbaskowo dopiero 7 września br., a przetarg na realizację tej inwestycji został rozstrzygnięty już... na początku 2014 roku. Przez ponad rok wykonawca zwracał się do różnych instytucji: GDDKiA, Urzędu Ochrony Zabytków, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej czy miasta Szczecin. O gminie Kołbaskowo zupełnie zapomniał. Nie wziął też pod uwagę uchwalonego przez radnych rok temu „Studium kierunków rozwoju i zagospodarowania przestrzennego”.  

Gdyby inwestor, czyli PSE zwrócił się wcześniej w tej sprawie do radnych w Kołbaskowie, to sprawa mogłaby się potoczyć inaczej. Ale tego nie uczynił. Wspomniane studium zostało zaakceptowane przez Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Nie ma w nim, co oczywiste, linii wysokiego napięcia, bo jak już wiemy, inwestor pominął gminę. 

Na stronie Agencji Promocji Inwestycji ostatnio pojawił się następujący wpis: „Mamy przyjemność poinformować wszystkich zainteresowanych, że dzięki przychylności Pani Wójt Gminy Kołbaskowo – Małgorzaty Schwarz oraz całej Rady Gminy Kołbaskowo już wkrótce będziemy mogli rozpocząć proces konsultacji społecznych, związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji.”

Ten wpis bardzo zaskakuje, bo akurat o przychylności władz gminy trudno mówić. Tym bardziej, że inwestor bez żadnych konsultacji z lokalnymi władzami...sam ustalił warianty trasy przebiegu linii, mimo że nie konsultowano jej z radą gminy.

Rzecz w tym, że trzy warianty owych linii są nie do przyjęcia. Przebiegają bowiem przez tereny cenne inwestycyjne.  30 grudnia, radni gminy Kołbaskowo wyrazili stanowcze i jednomyślne  „NIE” wobec tej inwestycji. Po pierwsze dlatego, że nie ma jej w przyjętym rok temu studium, po drugie, bo nie odbyły się w tej sprawie konsultacje, po trzecie zaś dlatego, że planowane trasy linii wysokiego napięcia przebiegałyby przez tereny cenne inwestycyjne. Działki straciłyby na wartości, co wiązałoby się z wysokimi odszkodowaniami dla ich właścicieli.

(mos)

 Fot. D.GORAJSKI (arch.)

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A co z fermą kur ??
2016-01-03 16:45:00
Mnie po wybudowaniu domu na skraju wsi Niedźwiedź za ok.700tys.gmina Kobylanka też nie poinformowała ,że pozwoliła panu O. wybudować fermę kurczaków na ok.300tys.( 100metrów od mojego domu) kur i teraz siedzę w smrodzie i szukam pomocy !!! Proszę życzliwych o pomoc jak zapobiec dalszej rozbudowie tego SYFU !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA