Czwartek, 03 października 2024 r. 
REKLAMA

Wydarzenie w Przystanku Historia. 80 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie

Data publikacji: 02 października 2024 r. 17:29
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2024 r. 23:36
Wydarzenie w Przystanku Historia. 80 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie
Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego IPN, powiedział do weteranów: "Państwa pokolenie stało się wzorem". Fot. Marcin Górka  

W środę w "Przystanku Historia" szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej podsumował obchody 80-lecia akcji „Burza”. Zorganizowano wernisaż wystawy "30/45",  a także wręczono odznaczenia pamiątkowe i okolicznościowe banknoty żołnierzom Armii Krajowej.

 - W nocy z 2 na 3 października 1944 roku zakończyło się najkrwawsze powstanie narodowe w historii naszego państwa. Jest ono dla nas wszystkich ważne nie tylko z powodu działań militarnych, ale także dlatego, że miało ono wielkie znaczenie na polskiej drodze do wolności – mówił dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński. I zwrócił się do żołnierzy Armii Krajowej: - Żyli państwo w terrorze dwóch okupantów. My nigdy nie doświadczyliśmy tej tragedii i systematycznego niszczenia naszego państwa. Państwa pokolenie stało się wzorem dla kolejnych: waszych dzieci i wnuków, które wychowane w tradycji niepodległościowej przyniosły nam w końcu wolność w 1989 roku. Dziękuję za to, że jesteście z nami, za to, że walczyliście, a potem przekazywaliście wartości patriotyczne kolejnym pokoleniom i cały czas to robicie.

Zebranym podczas uroczystości kombatantom AK: Amelii Koryckiej, Janinie Ostrowskiej-Kin, Józefowi Jastrzębskiemu i Edwardowi Zamiarze dyrektor Krzysztof Męciński wręczył w podziękowaniu okolicznościowe dyplomy, a dyrektor szczecińskiego Oddziału NBP Marta Matraszek przekazała specjalne, okolicznościowe banknoty pamiątkowe.

W drugiej części spotkania odbył się wernisaż wystawy „39/45” przygotowanej na tę okazję przez szczeciński Oddział IPN. To 24 plansze z grafikami ilustrujące w atrakcyjny wizualnie sposób przebieg II wojny światowej z perspektywy Polski. Poszczególne plansze pokazują historię dwóch jej sprawców – dyktatorów Józefa Stalina i Adolfa Hitlera, poprzez m.in. Polskie Państwo Podziemne, Żegotę, Tajne Państwo Polskie, historię enigmy, Katyń, Brygadę Świętokrzyską, Arnhem czy katastrofę w Gilblartarze, po Jałtę. Autorem wystawy jest pracownik szczecińskiego oddziału IPN Maciej Frycz. Wyjaśnia, że powstała ona na podstawie albumu „39/45”, z którego grafiki zostały przeniesione na ekspozycję. Taka graficzna narracja wynikała z jedne strony z braku materiału ikonograficznego do wszystkich omawianych wydarzeń, a z drugiej jej celem jest dotarcie do nowego, młodego odbiorcy. Grafiki są dziełem Tomasza Bereźnickiego – autora komiksów i twórcy szaty graficznej do gry „Polskie Państwo Podziemne”.

Akcja "Burza" była jednym z najważniejszych zrywów Armii Krajowej, mającym na celu wyzwolenie ziem polskich spod niemieckiej okupacji jeszcze przed nadejściem Armii Czerwonej. Rozpoczęła się na przełomie 1943 i 1944 roku, ale symbolicznie mówimy o dwóch datach: 4 stycznia 1944 r., czyli dniu, w którym Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Polski oraz 15 stycznia 1944 roku, czyli dniu, w którym rozpoczęły się walki 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK z Niemcami w ramach Akcji „Burza” na Wołyniu. Kulminacją akcji było Powstanie Warszawskie.

Wystawę przed wejściem do „Przystanku Historia” w Posejdonie przy placu Brama Portowa w Szczecinie oglądać można do końca października.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ nie w Szczecinie
2024-10-02 23:16:40
Szczecin to miasto gdzie w latach 40 tych wielu warszawiaków znalazło dom.A pisanie takich głupot świadczy że jesteś trolem.Uciekaj do historii swojego narodu i jego problemów.
Nie w Szczecinie
2024-10-02 22:08:03
Proponuję świętować to we właściwym miejscu czyli w Warszawie.
Cześć i Chwała
2024-10-02 18:01:22
Cześć i Chwała Bohaterom. Śmierć wrogom Ojczyzny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA