czwartek, 03 grudnia 2020r.

Wybory prezydenckie 2020. Krok po kroku do urny

Data publikacji: 2020-07-12 06:50
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 13:15
Wybory prezydenckie 2020. Krok po kroku do urny
 

W niedzielę zdecydujemy, kto będzie lokatorem Pałacu Prezydenckiego na kolejną pięcioletnią kadencję. Aby pomóc uniknąć przykrych niespodzianek w lokalu wyborczym, przypominamy o podstawowych wyborczych procedurach, a także o zasadach bezpieczeństwa w sytuacji wciąż obowiązującego stanu epidemii. Lokale wyborcze będą czynne 12 lipca od godziny 7 do 21.

Wyborca przede wszystkim musi wiedzieć, do którego lokalu wyborczego ma się udać. Informację tę znajdzie na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, a także w Biuletynie Informacji Publicznej swojej gminy, na tablicy ogłoszeń w swojej okolicy, prasie czy na słupie ogłoszeniowym.

Kto zostanie prezydentem?

Trzeba pamiętać, że na wybory idziemy z zasłoniętą twarzą i nosem. W lokalu wyborca zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub paszport. Wtedy też na chwilę odsłoni twarz, by członek komisji mógł potwierdzić tożsamość, zanim wyda kartę do głosowania.

Komisja sprawdzi, czy wyborca jest uprawniony do głosowania. Informację tę ma na liście, na której następnie poprosi o złożenie podpisu przy imieniu i nazwisku. Jeśli danej osoby nie ma w spisie wyborców, zostanie dopisana – po pokazaniu zaświadczenia o prawie do głosowania.

Kiedy wyborca złoży podpis, otrzyma kartę wyborczą. Trzeba na niej postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata, na którego chce się oddać głos. Głosowanie jest tajne, po oddaniu głosu należy wrzucić kartę do urny.

Wybory prezydenckie

Obowiązujące wciąż zaostrzone zasady sanitarne m.in. oznaczają: limit obecnych w lokalu, czyli nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw. (z wyłączeniem członków komisji, mężów zaufania i obserwatorów), obowiązek wietrzenia lokalu, obowiązek zdezynfekowania rąk przed wejściem do lokalu, zaś w środku należy mieć zakryty nos i usta. Powinniśmy zachować odstęp od innych osób; zaleca się, by był to odstęp 2 metrów.

Wybory inne niż wszystkie

Przepisy dotyczące głosowania w czasie epidemii COVID-19 określają ponadto, że w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności są obsługiwane: kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Przypominamy, że jedną z możliwości w tych wyborach jest głosowanie korespondencyjne. Oznacza to, że nie trzeba iść do lokalu wyborczego, by zagłosować, ale można oddać głos, wypełniając pakiet wyborczy, który zostanie dostarczony na podany adres. Korespondencyjnie zagłosują te osoby, które głosowały tak już w I turze, a także ci, którzy przebywają na kwarantannie i zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego do 7 lipca 2020 (w wyjątkowych sytuacjach do 10 lipca). Wyborcy, którzy będą głosować korespondencyjnie, otrzymali pakiet wyborczy, który zawiera kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną oraz instrukcję, jak głosować. Kopertę zwrotną należy umieścić w nadawczej skrzynce pocztowej Poczty Polskiej najpóźniej 10 lipca lub w dniu głosowania, 12 lipca w godz. od 7 do 21, zanieść ją osobiście do komisji wyborczej, ewentualnie poprosić o to zaufaną osobę.

(z)

Fot. Dariusz Gorajski, Ryszard Pakieser

Komentarze

Przypominam jezcze raz
2020-07-12 13:00:16
-"władzę absolutną" kontroluje (za PKW) " mężem zaufania czy obserwatorem społecznym można zostać jeszcze w dniu wyborów, do końca głosowania. – Zachęcamy do obserwowania wyborów przez czynnik społeczny. Fundacje, stowarzyszenia, organizacje, które mają w celach statutowych troskę o demokrację, rozwój społeczeństwa obywatelskiego mogą wyznaczać takie osoby do godz. 21. – powiedziała w niedzielę Magdalena Pietrzak szefowa Państwowej Komisji Wyborczej. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przypomniał, że w lokalu wyborczym mogą przebywać mężowie zaufania, czyli osoby delegowane przez komitety wyborcze kandydatów, obserwatorzy społeczni, ale także obserwatorzy międzynarodowi. – W Polsce jest obecna misja OBWE - zaznaczył szef PKW. Ja jeszcze przy_PO_minam iż w komisji jest "Farmazon" - jemu nic nie ujdzie płazem, zamelduje gdzie trzeba.....„Przypominamy, by dokumentować (najlepiej filmować lub fotografować – do celów procesowych) wszelkie naruszenia prawa wyborczego. Zwłaszcza zgłoszenia przestępstw wyborczych warto móc wesprzeć materiałem dowodowym. Proszę zgłaszać nam wszelkie wątpliwości, dotyczące dokumentacji i jej ewentualnego wykorzystania. Warto też zapisać kontakty do ewentualnych świadków przestępstw wyborczych i innych naruszeń prawa wyborczego”- czytamy na stronie ruchkontroliwyborow.pl.
Przypominam
2020-07-12 10:11:33
Kontrola najwyższą formą zaufania, a władza absolutna korumpuje absolutnie.
Ja tylko pytam
2020-07-12 08:22:29
A na kogo?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ