Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Trzaskowski z Dudą jak Lech z Legią. Znamy kursy na drugą turę wyborów

Data publikacji: 2020-07-04 13:23
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-08 10:26
Trzaskowski z Dudą jak Lech z Legią. Znamy kursy na drugą turę wyborów
 

Kampania wyborcza w Polsce wchodzi w decydującą fazę, a dwaj pozostający na placu boju kandydaci na urząd prezydenta RP mają tydzień, żeby przekonać do swojej wizji niezdecydowanych wyborców. I chociaż bukmacherzy postrzegają urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę jako faworyta, nie pozbawiają Rafała Trzaskowskiego szans na wygraną. Szanse prezydenta Warszawy oceniają podobnie, jak… stołecznej Legii w sobotnim meczu z Lechem w Poznaniu.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich potwierdziły się przewidywania większości pracowni sondażowych, które prognozowały ponad dziesięć punktów procentowych przewagi urzędującego prezydenta nad jego największym konkurentem. Nie zapewniło mu to jednak końcowego zwycięstwa. Dlatego 12 lipca niezbędna będzie "dogrywka" pomiędzy Andrzejem Dudą (43,5% głosów) a przedstawicielem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim (30,46%).

Duda kontra Trzaskowski – za kogo bukmacherzy płacą więcej?

Trzynaście punktów procentowych wydaje się bezpieczną przewagą, co znajduje odbicie w kursach bukmacherskich: znacznie mniej można zarobić na reelekcji prezydenta Dudy niż w przypadku prawidłowego obstawienia zwycięstwa jego rywala. Totolotek – legalny polski bukmacher – wypłaci 1,50 zł (minus podatek) za każdą złotówkę postawioną na Andrzeja Dudę. Kurs na wygraną kandydata opozycji wynosi 2,60 zł.

Wciąż mamy otwartą sytuację w wyścigu po Belweder. Różnica pomiędzy kandydatami jest na tyle niewielka, że kluczowe znaczenie może mieć frekwencja, a ta jest wielką niewiadomą. Co do zasady, w drugich turach wyborów prezydenckich w Polsce przeważnie była ona wyższa niż w pierwszych, ale w tym roku wcale nie jest to pewne. Co prawda rekordowa liczba wyborców pobrała zaświadczenia umożliwiające spełnienie obywatelskiego obowiązku poza miejscem zamieszkania, jednak wciąż nie ma jasności, czy wakacyjny relaks i rozleniwienie nie wpłyną negatywnie na liczbę osób, które ostatecznie udadzą się do komisji wyborczych. Drugim czynnikiem potencjalnie obniżającym frekwencję jest spora liczba głosów, którą w pierwszej turze otrzymał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Zadeklarował on, że nie zagłosuje na żadnego z kandydatów. Dla jego elektoratu obaj pozostający są dalecy od ideału.

Szanse jak Legii w Poznaniu

Chociaż bukmacherzy zgadzają się, że ewentualna wygrana kandydata opozycji będzie niespodzianką, to dość wyrównane kursy wskazują na to, że Trzaskowski nie jest bez szans. Warto je porównać z ofertami zakładów na wydarzenia sportowe – Totolotek płaci na przykład 2,5 złotego za każdą złotówkę postawioną na zwycięstwo Legii Warszawa w sobotnim spotkaniu z Lechem w Poznaniu. Kurs na wygraną gospodarzy to 2,85 zł. Wygląda więc na to, że szanse kandydata PO na zostanie prezydentem są niemal takie same, jak zespołu prowadzonego przez Aleksandara Vukovicia na zwycięstwo – wcale niemałe, szczególnie jeśli przypomnimy sobie, że w zeszłym sezonie ekstraklasy, przed rundą finałową bukmacherzy płacili ponad 30 złotych za złotówkę postawioną na mistrzostwo Piasta Gliwice, a to właśnie ten zespół ostatecznie sięgnął po tytuł.

(p)

Fot. Totolotek

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rafał, Rafał !!!
2020-07-08 09:49:30
W PIĄTEK, 8 LIPCA o godz. o 17,15 NA PLACU SOLIDARNOŚCI SPOTKANIE Z RAFAŁEM TRZASKOWSKIM. Przekażcie dalej bo media o tym wydarzeniu milczą.
Janek bury
2020-07-05 19:32:43
Po tym co Warszawie robili z ludzmi popierani przez ratusz Trzaskowskiego czyscieciele kamienic zgroza jest ,ze sa ludzie skłonni na tego lgarza glosowac.Udzial w tym procederze brali ''sedziowie''którzy zatwerdzali pełnomocnictwa 130/140/ latkow.nikt oczywiście nie poniosl zadnych konsekwencji.
@ olaboga
2020-07-05 19:06:00
Pelna zgoda.Mam nadzieje ,ze Polacy maja swój rozum.Ustawka z Holownia pokazuje ,ze WSI iWSI24 nie sklada broni.
Olaboga
2020-07-05 12:58:27
Mam wiele uwag i pretensji(veta ustaw) do Prezydenta ale głosowanie na Trzaskowskiego to głosowanie na zdrajcę, który jeździł ze skargami na Polskę do obcych i który obcym służy, ponadto jest wulgarnym antypolskim łgarzem. Ten kto na niego zagłosuje, zagłosuje przeciwko Polsce i Narodowi Polskiemu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ