Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wspomnienie. Żegnamy Jerzego Chmurę

Data publikacji: 01 kwietnia 2016 r. 14:00
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Wspomnienie.  Żegnamy Jerzego Chmurę
 

W dniu 31 marca zmarł Jerzy Chmura - znany szczeciński adwokat, polityk, senator II kadencji. Jerzy Chmura urodził się 24 kwietnia 1925 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej w okręgu rzeszowskim. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagielońskiego. Ze Szczecinem związał się od 1957 r. Tu ukończył aplikację adwokacką, był m.in. radcą prawnym w PŻM; później otworzył własną kancelarię.

Od 1980 r. zaangażował się w pomoc prawną dla strajkujących w Stoczni Szczecińskiej; został doradcą prawnym powstających struktur „Solidarności”, następnie MKZ/ZR Pomorze Zachodnie. Po wprowadzeniu stanu wojennego był obrońcą działaczy podziemia w kilkudziesięciu procesach politycznych. Współpracował z Komitetem Helsińskim.

Podczas wyborów czerwcowych w 1989 roku był zastępcą przewodniczącego Komisji Wyborczej do Sejmu i Senatu,  a w 1990 r. przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych. Działał w Obywatelskim Komitecie Porozumiewawczym „Solidarność” Regionu Pomorze. Był aktywnym działaczem Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności.  Z listy UW został wybrany do Senatu RP II kadencji (1991-1993). W okresie od 1997 do 2001 r. był sędzią Trybunału Stanu. Zasiadał także w Radzie Fundacji Fundatia Europea Pomerania (od X 2004 Fundacja Akademia Europejska Kulice-Külz) powołanej do pojednania narodu polskiego i niemieckiego.

Jerzy Chmura jest autorem wielu publikacji prawniczych, m.in. Semantyka języka prawniczego, Działalność adwokatów w czasie stanu wojennego, Odkrywać czy zakrywać przeszłość.

Wyróżniony Złotą Odznaką Zasłużony dla Adwokatury, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości.

Jerzy Chmura przeżył 91 lat. (a)

Fot. Archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA