środa, 18 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wspólne ratowanie życia

Wspólne ratowanie życia

Wspólne ratowanie życia
Data publikacji: 2016-05-11 15:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 940 133070

Tego jeszcze nie było: w jednym miejscu i tym samym czasie krew - dar życia oddawali zarówno ludzie, jak i... psy z kotami. Niezwykłą akcję charytatywną ph. „Wspólnie ratujemy życie" przygotował dr Andrzej Pępiak, weterynarii i jego Klinika Zwierząt Domowych w Szczecinie.

Bank krwi dla zwierząt domowych, czyli psów i kotów, w klinice przy ul. Łubinowej 17 działa od miesięcy. Jednak po raz pierwszy w środę (11 bm.) w roli krwiodawców wystąpiły zarówno czworonogi, jak ich opiekunowie.

- To pomysł podrzucony przez właściciela jednego z moich pacjentów. Zadeklarował, że skoro jego pies jest chory, to on - niejako w zastępstwie - chętnie odda krew, która może pomóc w ratowaniu czyjegoś życia - wspomina dr Andrzej Pępiak. - Do ostatniej chwili nie byłem pewien, czy zdoła do nas dojechać autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bo jeszcze wczoraj stał w Barlinku. Ale się udało. Do godziny 17 możemy więc przyjmować krew w naszej klinice zarówno od zwierząt, jak też od ludzi.

Oczywiście, przyjmowaniem krwi od czworonożnych pacjentów zajmowali się lekarze weterynarii. Natomiast dar życia od standardowych krwiodawców odbierali przedstawiciele służb medycznych (SP ZOZ). Każda trafiała do odrębnego banku krwi i do - gatunkowo - innych potrzebujących.

- Krew ratuje życie. To oczywiste także w przypadku zwierząt. Potrzeba jej nie tylko w nagłych wypadkach komunikacyjnych, ale również w leczeniu wielu różnorodnych schorzeń, choćby pacjentom po usunięciu śledziony czy guzów listwy mlecznej, chorym na przenoszoną przez kleszcze babeszjozę - tłumaczy dr Andrzej Pępiak. - Będzie służyła nie tylko potrzebującym ze Szczecina, ale także z całego naszego województwa i ościennych: wielkopolskiego i lubuskiego.

W grafiku pierwszej edycji „Wspólnie ratujemy życie" było zapisanych blisko 30 krwiodawców.

(an)

Fot. Ryszard PAKIESER

Wspólne ratowanie życia Wspólne ratowanie życia

Komentarze

Krew
Ludzie dobrowolnie oddają krew, a psiaki?
2016-05-12 08:01:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie