czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Wspólne ratowanie życia

Wspólne ratowanie życia

Wspólne ratowanie życia
Data publikacji: 2016-05-11 15:58
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:27
Wywietleń: 695 133070

Tego jeszcze nie było: w jednym miejscu i tym samym czasie krew - dar życia oddawali zarówno ludzie, jak i... psy z kotami. Niezwykłą akcję charytatywną ph. „Wspólnie ratujemy życie" przygotował dr Andrzej Pępiak, weterynarii i jego Klinika Zwierząt Domowych w Szczecinie.

Bank krwi dla zwierząt domowych, czyli psów i kotów, w klinice przy ul. Łubinowej 17 działa od miesięcy. Jednak po raz pierwszy w środę (11 bm.) w roli krwiodawców wystąpiły zarówno czworonogi, jak ich opiekunowie.

- To pomysł podrzucony przez właściciela jednego z moich pacjentów. Zadeklarował, że skoro jego pies jest chory, to on - niejako w zastępstwie - chętnie odda krew, która może pomóc w ratowaniu czyjegoś życia - wspomina dr Andrzej Pępiak. - Do ostatniej chwili nie byłem pewien, czy zdoła do nas dojechać autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bo jeszcze wczoraj stał w Barlinku. Ale się udało. Do godziny 17 możemy więc przyjmować krew w naszej klinice zarówno od zwierząt, jak też od ludzi.

Oczywiście, przyjmowaniem krwi od czworonożnych pacjentów zajmowali się lekarze weterynarii. Natomiast dar życia od standardowych krwiodawców odbierali przedstawiciele służb medycznych (SP ZOZ). Każda trafiała do odrębnego banku krwi i do - gatunkowo - innych potrzebujących.

- Krew ratuje życie. To oczywiste także w przypadku zwierząt. Potrzeba jej nie tylko w nagłych wypadkach komunikacyjnych, ale również w leczeniu wielu różnorodnych schorzeń, choćby pacjentom po usunięciu śledziony czy guzów listwy mlecznej, chorym na przenoszoną przez kleszcze babeszjozę - tłumaczy dr Andrzej Pępiak. - Będzie służyła nie tylko potrzebującym ze Szczecina, ale także z całego naszego województwa i ościennych: wielkopolskiego i lubuskiego.

W grafiku pierwszej edycji „Wspólnie ratujemy życie" było zapisanych blisko 30 krwiodawców.

(an)

Fot. Ryszard PAKIESER

Wspólne ratowanie życia Wspólne ratowanie życia

Komentarze

Krew
Ludzie dobrowolnie oddają krew, a psiaki?
2016-05-12 08:01:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy