sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wreszcie ruszy budowa szpitala w Gryfinie

Wreszcie ruszy budowa szpitala w Gryfinie

Wreszcie ruszy budowa szpitala w Gryfinie
Data publikacji: 2018-09-17 11:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1721 351638

Powiat gryfiński podpisał umowę z firmą Komputronik Biznes z Poznania na rozbudowę Szpitala Powiatowego w Gryfinie. Poznańska firma ma 20 miesięcy na wykonanie inwestycji za 15 mln złotych.

Istniejący szpital nie spełnia podstawowych standardów. W nowym budynku lecznicy znajdzie się m.in. nowa izba przyjęć, blok operacyjny, zespół porodowy i oddział położniczo-neonatologiczny. Lada dzień starostwo powiatowe w Gryfinie przekazać ma wykonawcy plac budowy.

Budowa opóźniona jest co najmniej o rok. Powiat miał problemy z montażem finansowym, budżetem całej inwestycji, który ulegał różnym zmianom, jak również z wyłonieniem w przetargu wykonawcy. Na jeden z przetargów nie zgłosił się żaden oferent, na kolejny – zaledwie jeden. Poza tym modyfikacjom ulegał sam projekt. Wreszcie 30 sierpnia br. udało się wyłonić wykonawcę – poznańską firmę, która ma doświadczenie w budowie placówek dla służby zdrowia – Komputronik Biznes.

Inwestycja ma być realizowana w formule „zaprojektuj i buduj”. Jeszcze kilka miesięcy temu budżet tego przedsięwzięcia miał wynieść nie więcej niż 10 mln zł. Ostatecznie zamknąć się ma w kwocie ponad 15 mln zł.

Plany rozbudowy szpitala, który działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (udziałowcami są: starostwo oraz Dom Lekarski) – są już od dawna. Pozwolenie na budowę leżało na półce od niemal dwóch lat. Najprawdopodobniej jednak jeszcze w tym roku wykonawca rozpocznie prace ziemne. Projekt zakłada bowiem również budowę podziemnej części, w której znajdą się m.in. ciągi komunikacyjne umożliwiające zintegrowanie nowej części szpitala ze starym budynkiem.

– Budżet inwestycji to dokładnie 15,2 mln złotych. Komputronik Biznes to ogólnopolska firma, która ma doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach; obecnie buduje między innymi dwa inne szpitale – powiedział Wojciech Konarski, starosta gryfiński. – Inwestycja sfinansowana zostanie dzięki środkom z budżetu powiatu, Domu Lekarskiego (udziałowcy spółki) i – na co wszystko wskazuje – z dotacji z budżetu państwa. Uzyskaliśmy bowiem decyzję administracyjną wojewody zachodniopomorskiego, który pozytywnie ocenił nasze przedsięwzięcie. To daje podstawę do ubiegania się o przyznanie dotacji z rezerwy, którą dysponuje Prezes Rady Ministrów. ©℗

Tekst i fot. R.K. Ciepliński

Na zdjęciu: Inwestycja jest droższa, bo powstać ma także część podziemna – funkcjonalna i zintegrowana ze starym budynkiem szpitala.

Komentarze

komar
Taki Starosta gryfiński,że kilka lat czekał z projektem na półce i teraz zdziwiony ceną, chłopie gdzie ty miałeś oczy jak ruszył wzrost usług budowlanych.
2018-09-18 01:13:39
ciekawe
to Komputronik wziął się za budowlankę?
2018-09-17 20:32:49
beton głupoty
grochem o ściane = dopasujcie ilość szpitali do ilości pacjentów a nie do posad ordynatorów i dyrektorów-lekarzy - wystarczy tabelka ilość pacjentów na ilość lekarzy w szpitalu lub ilość pacjentów na oddział i porównajcie szpitale to zobaczycie że tu jest marnotrawstwo ---tylko kasta zramolałych profesorów jest na stałe przyszyta do stołków szwami tytanowymi droższymi od ordynatora i dlatego są szpitale zakorkowane i puste...a jeszcze jedno czy można skończyć z tym cyrkiem mianowania profesorem przez prezydenta? przecież taki niby naukowiec to obstawia stołki a nie zajmuje się nauką nich to się skończy to było dobre w czasach leninowskich i bierutowskich a nie w czasach niby wolności - po co im płacić pensje profesorskie z budżetu - niech ich utrzymuje uczelnia na kontrakcie 5 letnim a nie młody lekarz umie więcej od starego ramola co jest profesorem i nic nie może zrobić nawet nie wolno mu zamówić dobrych śrubek do operacji bo profesor pewnie jest w kieszeni koncernu farmaceutycznego od złych śrubek...
2018-09-17 20:21:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie