Środa 30 listopada 2022r. 
REKLAMA

Oddział Transplantacji Szpiku oficjalnie otwarty

Data publikacji: 2018-09-04 15:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Oddział Transplantacji Szpiku oficjalnie otwarty
 

Nowy oddział - Transplantacji Szpiku - otwarto uroczyście w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Co prawda przyjmuje on pacjentów już od lipca, jednak otwarcie z udziałem władz i jego poświęcenie odbyło się we wtorek.

Oddział Transplantacji Szpiku jest samodzielną częścią kliniki hematologii i zapełnia lukę na mapie kraju. Do tej pory szczecińscy dawcy i biorcy szpiku musieli podróżować do innych miast. Po uruchomieniu oddziału w Szczecinie, w naszym kraju szpik przeszczepia się już w 20 miejscach.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, biskup archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman, władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na czele z rektorem prof. Bogusławem Machalińskim, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej dr Magda Wiśniewska oraz prezes Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych Gabriela Hofman.

- Kiedy dwa lata temu rektor powierzał mi kierowanie szpitalem z planami na ten oddział, myślałem, że to niewykonalne zadanie - mówił dr Konrad Jarosz, dyrektor SPSK przy ul. Unii Lubelskiej. - Udało nam się stworzyć oddział, który niesie realną pomoc. Do pustego dzwonu (w szpitalu znajdowała się infrastruktura i pomieszczenia na oddział - przyp. red.) włożyliśmy serce, którym jest sprzęt oraz bank komórek krwiotwórczych, bez którego oddział nie mógłby funkcjonować.

Według rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego na wyposażenie oddziału potrzebna była kwota 2 mln zł. W 2016 roku, dzięki działaniu m.in. ówczesnego wojewody zachodniopomorskiego, a dzisiaj wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofa Kozłowskiego, udało się pozyskać te środki i doposażyć oddział, dzięki czemu Zachodniopomorskie nie jest już białą plamą na mapie Polski.

Terapia przeprowadzana na oddziale polega na pobraniu od pacjenta zdrowych komórek szpiku i przechowaniu ich w banku komórek krwiotwórczych. Następnie choremu podaje się wysokodawkową chemioterapię, która niszczy ogniska nowotworowe. W ich miejsce przeszczepia się przechowywane w banku komórki. W przyszłości planowane jest rozszerzenie terapii o przeszczepy rodzinne, a docelowo o dawców niespokrewnionych.

- Jest to taki wyjątkowy dzień, kiedy trafiamy do szpitala po to, żeby się cieszyć - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - W naszym regionie rzeczywiście brakowało takiego ośrodka i ten oddział wypełnia tę lukę. Ja sam pamiętam, że 4 lata temu jako dawca szpiku, kilkukrotnie musiałem odwiedzić Kraków. Dlatego cieszę się, że teraz wszyscy, którzy zechcą, będą mogli zostać dawcami w Szczecinie.

Prezydent zdradził również, że wspólnie z władzami PUM przygotowują list intencyjny. Ma on dotyczyć rozbudowy ośrodków uniwersytetu w okolicy szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Będzie to największa do tej pory wspólna inwestycja w naszym regionie.©℗

Adrian Kaleta

Na zdjęciu: dzięki nowo otwartemu oddziałowi pacjenci wymagający transplantacji szpiku nie będą musieli jechać do innych województw.

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2018-09-06 22:26:23
Szczecin siódme miasto w tym kraju otwiera 20! Ośrodek przeszczepu szpiku i to jest powód do dumy i radości? A co do tej pory robiły władze PUM i regionu ??? Dwudziestu to nawet uniwersytetów medycznych nie ma, bo jest ich 11. Żenada na całego i obciach dla regionu i PUM
-------------
2018-09-04 19:50:56
A co z brakiem rzadowej dotacji na nowa siedzibe pogotowia w Szczecinie,tym sie jakos nikt nie chwali,ilu ksieży jest w bazie szpiku ,ilu oddaje krew pewnie 0% albo 1% max ,ale jak jakies otwarcie to nagle sa ....
----
2018-09-04 19:48:28
A co ma wspolnego religia z nauką i medycyna ?co jakakolwiek religia zrobila przez tysiace lat dla rozwoju nauki,medycyny itd.? nic ,gdyby nie oni juz dawno było by skolonizowane pol kosmosu.
....
2018-09-04 15:52:31
Jakies antyszczepionkowce,znahory,altmedy,plaskoziemce,uzdrowiciele duchowi,szamani ,energoterapeuci moze byli?a nie przepraszam to placowka naukowa, a nie cyrk i mango tv

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA