niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Oddział Transplantacji Szpiku oficjalnie otwarty

Oddział Transplantacji Szpiku oficjalnie otwarty

Oddział Transplantacji Szpiku oficjalnie otwarty
Data publikacji: 2018-09-04 15:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Wywietleń: 2603 349287

Nowy oddział - Transplantacji Szpiku - otwarto uroczyście w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Co prawda przyjmuje on pacjentów już od lipca, jednak otwarcie z udziałem władz i jego poświęcenie odbyło się we wtorek.

Oddział Transplantacji Szpiku jest samodzielną częścią kliniki hematologii i zapełnia lukę na mapie kraju. Do tej pory szczecińscy dawcy i biorcy szpiku musieli podróżować do innych miast. Po uruchomieniu oddziału w Szczecinie, w naszym kraju szpik przeszczepia się już w 20 miejscach.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, biskup archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman, władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na czele z rektorem prof. Bogusławem Machalińskim, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej dr Magda Wiśniewska oraz prezes Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych Gabriela Hofman.

- Kiedy dwa lata temu rektor powierzał mi kierowanie szpitalem z planami na ten oddział, myślałem, że to niewykonalne zadanie - mówił dr Konrad Jarosz, dyrektor SPSK przy ul. Unii Lubelskiej. - Udało nam się stworzyć oddział, który niesie realną pomoc. Do pustego dzwonu (w szpitalu znajdowała się infrastruktura i pomieszczenia na oddział - przyp. red.) włożyliśmy serce, którym jest sprzęt oraz bank komórek krwiotwórczych, bez którego oddział nie mógłby funkcjonować.

Według rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego na wyposażenie oddziału potrzebna była kwota 2 mln zł. W 2016 roku, dzięki działaniu m.in. ówczesnego wojewody zachodniopomorskiego, a dzisiaj wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofa Kozłowskiego, udało się pozyskać te środki i doposażyć oddział, dzięki czemu Zachodniopomorskie nie jest już białą plamą na mapie Polski.

Terapia przeprowadzana na oddziale polega na pobraniu od pacjenta zdrowych komórek szpiku i przechowaniu ich w banku komórek krwiotwórczych. Następnie choremu podaje się wysokodawkową chemioterapię, która niszczy ogniska nowotworowe. W ich miejsce przeszczepia się przechowywane w banku komórki. W przyszłości planowane jest rozszerzenie terapii o przeszczepy rodzinne, a docelowo o dawców niespokrewnionych.

- Jest to taki wyjątkowy dzień, kiedy trafiamy do szpitala po to, żeby się cieszyć - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - W naszym regionie rzeczywiście brakowało takiego ośrodka i ten oddział wypełnia tę lukę. Ja sam pamiętam, że 4 lata temu jako dawca szpiku, kilkukrotnie musiałem odwiedzić Kraków. Dlatego cieszę się, że teraz wszyscy, którzy zechcą, będą mogli zostać dawcami w Szczecinie.

Prezydent zdradził również, że wspólnie z władzami PUM przygotowują list intencyjny. Ma on dotyczyć rozbudowy ośrodków uniwersytetu w okolicy szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Będzie to największa do tej pory wspólna inwestycja w naszym regionie.©℗

Adrian Kaleta

Na zdjęciu: dzięki nowo otwartemu oddziałowi pacjenci wymagający transplantacji szpiku nie będą musieli jechać do innych województw.

Fot. Ryszard Pakieser

Oddział Transplantacji Szpiku oficjalnie otwarty

Komentarze

Robert
Szczecin siódme miasto w tym kraju otwiera 20! Ośrodek przeszczepu szpiku i to jest powód do dumy i radości? A co do tej pory robiły władze PUM i regionu ??? Dwudziestu to nawet uniwersytetów medycznych nie ma, bo jest ich 11. Żenada na całego i obciach dla regionu i PUM
2018-09-06 22:26:23
-------------
A co z brakiem rzadowej dotacji na nowa siedzibe pogotowia w Szczecinie,tym sie jakos nikt nie chwali,ilu ksieży jest w bazie szpiku ,ilu oddaje krew pewnie 0% albo 1% max ,ale jak jakies otwarcie to nagle sa ....
2018-09-04 19:50:56
----
A co ma wspolnego religia z nauką i medycyna ?co jakakolwiek religia zrobila przez tysiace lat dla rozwoju nauki,medycyny itd.? nic ,gdyby nie oni juz dawno było by skolonizowane pol kosmosu.
2018-09-04 19:48:28
....
Jakies antyszczepionkowce,znahory,altmedy,plaskoziemce,uzdrowiciele duchowi,szamani ,energoterapeuci moze byli?a nie przepraszam to placowka naukowa, a nie cyrk i mango tv
2018-09-04 15:52:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie