Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Wolontariusze (nie tylko) od głaskania. Dla schroniskowych kotów - wszystkie ręce na pokład

Data publikacji: 2021-08-13 16:38
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-15 12:52
Wolontariusze (nie tylko) od głaskania. Dla schroniskowych kotów - wszystkie ręce na pokład
Na zdjęciach największe schroniskowe pieszczochy: kumple rudy Cynamon i burasek Anyżek, a także skazany na izolację biało-rudy Rumcajs.  

Młodzi przychodzą, ale po kilku wizytach rezygnują. Jednym brakuje sił, nie wytrzymują psychicznie. Gorsi są ci drudzy: wyrachowani i pewni siebie, którym zależy tylko na zaświadczeniu, które doda im punktów w przyszłym CV. Dlaczego tak trudno o zaangażowanych, dojrzałych wolontariuszy dla schroniskowych kotów?

W szczecińskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt wciąż rośnie tzw. kocia górka. Zajęte są miejsca w Domu Kota, a także niemal wszystkie kojce i klatki. Do wzięcia na już i na zawsze jest około 40. Pozostałe jeszcze nie trafiły na listę adopcyjną, bo są albo za młode, albo jeszcze chore.

- Do maluszków i kwarantannowych nie mamy dostępu. Pozostałym bardzo jest potrzebne ludzkie wsparcie. Tymczasem rąk do głaskania jest jak na lekarstwo. Zostałyśmy dwie - my kocie wolontariuszki - opowiada Beata, jedna ze schroniskowych „kocich mam".

Koty gorzej niż psy znoszą realia schroniskowego życia. Nie tylko z powodu podatności na wirusowe choroby, ale przede wszystkim ze względów psychicznych. Nie są zwierzętami stadnymi, a nagle muszą przebywać na bardzo ograniczonej wspólnej przestrzeni. Bywa więc, że brutalnie walczą o przetrwanie. Jak Rumcajs, który z powodu „alergii" na inne koty musi być izolowany od innych. Niespełna roczny kot męczy się w małej klatce. Kontakt z człowiekiem jest dla niego wszystkim, o czym w obecnych realiach może mieć.

Jednak nie on jeden potrzebuje socjalizacji: przyjacielskiej bliskości, tulenia, głasków. Wszystkie schroniskowe mruczki do ludzi lgną. Oczywiście, najlepiej byłoby znaleźć im nowe domy, ale o adopcje teraz - w trakcie trwania tzw. kociej górki - jest bardzo trudno. Dlatego tak potrzebna jest pomoc w postaci kociego wolontariatu.

- Wolontariat dla kotów to oczywiście nie samo głaskanie. Choć i ono jest na wagę złota. To są emocjonalne wzloty i upadki. Wielka satysfakcja, kiedy uda się kota wyprowadzić z traumy. Choć czasem trwa nie tylko tydzień, czasem miesiąc, a bywa jeszcze dłużej. Ale bez pomocy może się nie udać, a kot nie będzie mieć szansy na adopcję. Są wielkie radości, kiedy udaje się kotom znaleźć bezpieczne, dobre domy. Są też bolesne rozczarowania... Każda udana adopcja jednak odbudowuje siły - przekonuje wolontariuszka Beata (dane do wiadomości redakcji). - Mimo trudnych chwil, sytuacji, przypadków zdecydowanie więcej jest plusów: cudownych przyjaźni ze zwierzakami, poczucia czynienia tego, co dobre i właściwe. Dlatego proszę i apeluję: przyjdźcie, pomóżcie schroniskowym kociakom!

Do kociego wolontariatu potrzebne są osoby dojrzałe emocjonalnie i gotowe zaangażować się w pracę: czasochłonną i wyczerpującą, także psychicznie.

- Potrzebni są ludzie, dla których liczą się tu przede wszystkim zwierzaki, a nie fakt, że nikt przed nimi nie rozłoży czerwonego dywanu. Zatem pomocne w wypełnianiu tej misji będą: rozsądek, kultura osobista, zdolności dyplomatyczne i jasno sprecyzowane przeświadczenie, po co tu - w schronisku jestem - dodaje wolontariuszka Beata.

Formalne, organizacyjne informacje dotyczące wolontariatu można uzyskać w biurze Schroniska dla Bezdomnych w Szczecinie: al. Wojska Polskiego 247, tel. +48 91 487 02 81, e-mail: schronisko@schronisko.szczecin.pl. Placówka jest czynna codziennie, również w soboty i wskazane niedziele (oprócz świąt) w godzinach 9-16. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Emilia
2021-08-15 12:45:41
Bardzo dobry pomysł. Sprawdza się na Zachodzie. U nas niestety starszym ludziom, idącym do domów opieki , odbiera się zwierzęta - często ich jedynych przyjaciół.
Emila
2021-08-14 23:34:49
Powinno się zwierzaki łączyć z domami dla starszych ludzi. Zwierzaki miałyby miłość a ludzie zajęcie i miłość.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA