Niedziela, 24 września 2023 r. 
8 szczecin
REKLAMA

Wolny widok na Szmaragd [GALERIA]

Data publikacji: 08 czerwca 2019 r. 13:04
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Wolny widok na Szmaragd
 

Dla jednych to profanacja zabytku. Dla innych fantastyczny przykład, jak pod farbą można ukryć niepokojące ślady czasu, powstałe po dekadach braku konserwacji betonowej konstrukcji. I choć odsłoniętą spod grubej warstwy brudu datę - lokowania łukowego mostku nad Szmaragdowym - nadal ordynarnie przesłania kabel energetyczny, to najważniejsze, że znów jest dostępne dojście do malowniczego jeziora w Szczecińskim Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”.

Mostek został zamknięty dla miłośników Puszczy Bukowej i turystów jeszcze we wrześniu ub. roku. Nie dlatego, że coraz bardziej niepokojącym był widok spękań, nacieków, ubytków w nawierzchni i śladów korozji betonu, czyli obraz wielu lat zaniedbań i braku właściwej konserwacji. Wstęp nań został zakazany po tym, jak upadające drzewo zniszczyło część przęseł z siatki, stanowiących mostku zabezpieczenia.

Miasto nie zdecydowało się na gruntowny remont mostku, a tylko na jego lifting: umycie konstrukcji, montaż nowych barierek, przykrycie go nową nawierzchnią spacerową. Wystarczyło fragmentaryczne czyszczenie jego fasady, aby odkryć dwie tajemnice. Pierwszą było datowanie zabytkowej konstrukcji. Drugą - brak należytego nadzoru nad zabytkiem, co doprowadziło do jego dewastacji: kablem energetycznym ordynarnie przebito nawet oryginalny „1890".

Remont mostku się zakończyć w pierwszym kwartale br. Ale wówczas tylko wybrano ich wykonawcę. Dlatego finał prac nastąpił więc dopiero teraz. Z efektem, który jednych zachwyca, a wśród innych budzi kontrowersje. Szczególnie fakt przykrycia farbą fasady zabytku. To jednak decyzja służb konserwatorskich. Podobnie jak pozostawienie w oryginalnej - czyli niemalowanej - wersji napisu „1890".

Tyle że on nadal wygląda fatalnie, dosłownie przebity energetycznym kablem. Ma go przesunąć właściciel - Enea. Nie wiadomo, dlaczego miastu nie udało się do tego zabiegu doprowadzić jeszcze w trakcie odświeżania mostku. Po ich finale, ruszenie kabla będzie się wiązało z koniecznością nie tylko uzupełnienia ubytków w obrębie zachowanych cyfr datowania zabytku, jak też ponownego odmalowania jego fasady.

Przy okazji liftingi mostku, wymieniono jego oświetlenie, a także wyremontowano pobliskie schody prowadzące w stronę m.in. Szczecińskiego Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje”, wraz z gzymsem nad nimi. Całość prac kosztowała około 220 tysięcy złotych - jak potwierdziło Centrum Informacji Miasta.

* * *

Charakterystyczny mostek nad jez. Szmaragdowym - jak i ono samo - to pozostałość po istniejącej w tym miejscu kopalni kredy, eksploatowanej na rzecz pobliskiej cementowni „Stern" (1880 r.). Samo jezioro to efekt katastrofy - w lipcu 1925 r. wyrobisko zostało zalane wodą, która runęła nań z południowej ściany. Stąd na jego dnie wciąż tkwią pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Natomiast charakterystyczny mostek nad taflą wody - jeden z najlepszych punktów widokowych tej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” - to tak naprawdę betonowy wiadukt kolejki kopalnianej, którą wywożono urobek kredy do cementowni.

A. NALEWAJKO

Fot. Arleta Nalewajko, Centrum Informacji Miasta

Na zdjęciach: mostek nad jez. Szmaragdowym przed i po odświeżeniu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mirek
2019-06-09 08:26:16
Ostatnio widziałem w Szmaragdowym sporej wielkości ryby o czerwonych płetwach. Na płotki i wzdręgi za duże, co to jest? Ktoś wie?
123
2019-06-08 17:03:12
Ahre,local vandal,meras i reszta debili demolujaca srodmiescie juz czeka, zamontowac tam kamere i nagrac i dowalic kary po kilkaset tys, to kwestia czasu jak ci idioci cos tam na maluja, w ramach kary na czole im o samo wydziarac
@troll "łazęga"
2019-06-08 16:03:26
A co, chciałbyś tam Biedronkę? :)) Obok kończy się remont Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Szmaragd - Zdroje i tyle w tym miejscu Parku Krajobrazowego wystarczy.
Miejski łazęga
2019-06-08 14:57:47
Potencjał tego miejsca jest niewykorzystany.Miasto nie ma pomysłu jak go z pożytkiem dla wszystkich należycie wykorzystać.Prywatni inwestorzy biją się o to miejsce ale miasto z uporem maniaka robi wszystko by odmawiać nie mając nic innego do zaoferowania.
ciekawe jak długo
2019-06-08 13:44:16
Ciekawe jak długo pozostanie pięknie wyremontowany ,zanim patologia zacznie malować po nim sprayem

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA