niedziela, 05 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wolny widok na Szmaragd

Wolny widok na Szmaragd [GALERIA]

Wolny widok na Szmaragd
Data publikacji: 2019-06-08 13:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 1689 395662

Dla jednych to profanacja zabytku. Dla innych fantastyczny przykład, jak pod farbą można ukryć niepokojące ślady czasu, powstałe po dekadach braku konserwacji betonowej konstrukcji. I choć odsłoniętą spod grubej warstwy brudu datę - lokowania łukowego mostku nad Szmaragdowym - nadal ordynarnie przesłania kabel energetyczny, to najważniejsze, że znów jest dostępne dojście do malowniczego jeziora w Szczecińskim Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”.

Mostek został zamknięty dla miłośników Puszczy Bukowej i turystów jeszcze we wrześniu ub. roku. Nie dlatego, że coraz bardziej niepokojącym był widok spękań, nacieków, ubytków w nawierzchni i śladów korozji betonu, czyli obraz wielu lat zaniedbań i braku właściwej konserwacji. Wstęp nań został zakazany po tym, jak upadające drzewo zniszczyło część przęseł z siatki, stanowiących mostku zabezpieczenia.

Miasto nie zdecydowało się na gruntowny remont mostku, a tylko na jego lifting: umycie konstrukcji, montaż nowych barierek, przykrycie go nową nawierzchnią spacerową. Wystarczyło fragmentaryczne czyszczenie jego fasady, aby odkryć dwie tajemnice. Pierwszą było datowanie zabytkowej konstrukcji. Drugą - brak należytego nadzoru nad zabytkiem, co doprowadziło do jego dewastacji: kablem energetycznym ordynarnie przebito nawet oryginalny „1890".

Remont mostku się zakończyć w pierwszym kwartale br. Ale wówczas tylko wybrano ich wykonawcę. Dlatego finał prac nastąpił więc dopiero teraz. Z efektem, który jednych zachwyca, a wśród innych budzi kontrowersje. Szczególnie fakt przykrycia farbą fasady zabytku. To jednak decyzja służb konserwatorskich. Podobnie jak pozostawienie w oryginalnej - czyli niemalowanej - wersji napisu „1890".

Tyle że on nadal wygląda fatalnie, dosłownie przebity energetycznym kablem. Ma go przesunąć właściciel - Enea. Nie wiadomo, dlaczego miastu nie udało się do tego zabiegu doprowadzić jeszcze w trakcie odświeżania mostku. Po ich finale, ruszenie kabla będzie się wiązało z koniecznością nie tylko uzupełnienia ubytków w obrębie zachowanych cyfr datowania zabytku, jak też ponownego odmalowania jego fasady.

Przy okazji liftingi mostku, wymieniono jego oświetlenie, a także wyremontowano pobliskie schody prowadzące w stronę m.in. Szczecińskiego Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje”, wraz z gzymsem nad nimi. Całość prac kosztowała około 220 tysięcy złotych - jak potwierdziło Centrum Informacji Miasta.

* * *

Charakterystyczny mostek nad jez. Szmaragdowym - jak i ono samo - to pozostałość po istniejącej w tym miejscu kopalni kredy, eksploatowanej na rzecz pobliskiej cementowni „Stern" (1880 r.). Samo jezioro to efekt katastrofy - w lipcu 1925 r. wyrobisko zostało zalane wodą, która runęła nań z południowej ściany. Stąd na jego dnie wciąż tkwią pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Natomiast charakterystyczny mostek nad taflą wody - jeden z najlepszych punktów widokowych tej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” - to tak naprawdę betonowy wiadukt kolejki kopalnianej, którą wywożono urobek kredy do cementowni.

A. NALEWAJKO

Fot. Arleta Nalewajko, Centrum Informacji Miasta

Na zdjęciach: mostek nad jez. Szmaragdowym przed i po odświeżeniu

Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd Wolny widok na Szmaragd

Komentarze

Mirek
Ostatnio widziałem w Szmaragdowym sporej wielkości ryby o czerwonych płetwach. Na płotki i wzdręgi za duże, co to jest? Ktoś wie?
2019-06-09 08:26:16
123
Ahre,local vandal,meras i reszta debili demolujaca srodmiescie juz czeka, zamontowac tam kamere i nagrac i dowalic kary po kilkaset tys, to kwestia czasu jak ci idioci cos tam na maluja, w ramach kary na czole im o samo wydziarac
2019-06-08 17:03:12
@troll "łazęga"
A co, chciałbyś tam Biedronkę? :)) Obok kończy się remont Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Szmaragd - Zdroje i tyle w tym miejscu Parku Krajobrazowego wystarczy.
2019-06-08 16:03:26
Miejski łazęga
Potencjał tego miejsca jest niewykorzystany.Miasto nie ma pomysłu jak go z pożytkiem dla wszystkich należycie wykorzystać.Prywatni inwestorzy biją się o to miejsce ale miasto z uporem maniaka robi wszystko by odmawiać nie mając nic innego do zaoferowania.
2019-06-08 14:57:47
ciekawe jak długo
Ciekawe jak długo pozostanie pięknie wyremontowany ,zanim patologia zacznie malować po nim sprayem
2019-06-08 13:44:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie