sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek

Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek

Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek
Data publikacji: 2019-03-13 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 1642 380147

Dla szczecinian i turystów jest zamknięty od 10 września ubiegłego roku. Teraz w jego otoczeniu stanęło ogrodzenie z falistej blachy, całkowicie zasłaniając przejście i widok na Jezioro Szmaragdowe od strony ul. Kopalnianej. Mowa o mostku, o którego fatalnym stanie - podobnie jak pobliskich schodów - „Kurier" alarmował już kilkukrotnie.

Ogrodzenie to zapowiedź remontu, jaki ma ruszyć w przyszłym tygodniu. W jego zakresie będzie nie tylko wymiana barierek i nawierzchni mostku, ale również pobliskich schodów: uzupełnienie ubytków i malowanie ścian przejścia prowadzącego w stronę m.in. Szczecińskiego Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje”.

Częściowy remont mostku wraz z otoczeniem potrwa trzy miesiące, a pochłonie około 135 tysięcy złotych. Nie będzie go nadzorował Zakład Usług Komunalnych lecz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

To nie jest jedyna inwestycja realizowana w rejonie ul. Kopalnianej. Szczecińska firma Sarmata od ub. roku przebuduje dawny zajazd Szmaragd na Szkolne Schronisko Młodzieżowe i Centrum Edukacji Ekologicznej. Za cenę ponad 9,3 miliona złotych i jeszcze w tym roku w całorocznym schronisku dla gości będzie dostępnych około 40 miejsc noclegowych w pokojach dwu-, cztero- i sześcioosobowych z łazienkami, samoobsługowa kuchnia i jadalnia. Na parterze budynku została planowana również mała gastronomia oraz sale ekspozycyjne. W dwóch sąsiednich budynkach zostaną zaaranżowane pomieszczenia do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przede wszystkim z zakresu ekologii. W dawnym „Szmaragdzie" swoją bazę ma mieć również Służba Leśna.

(an)

Fot. UM

Na zdjęciu: Falista blacha zagradza wstęp na plac remontowy przy mostku nad malowniczym Jeziorem Szmaragdowym.

Charakterystyczny mostek nad jez. Szmaragdowym - jak i ono samo - to pozostałość po istniejącej w tym miejscu kopalni kredy, eksploatowanej na rzecz pobliskiej cementowni „Stern" (1880 r.). Samo jezioro to efekt katastrofy - w lipcu 1925 r. wyrobisko zostało zalane wodą, która runęła nań z południowej ściany. Stąd na jego dnie wciąż tkwią pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Natomiast charakterystyczny mostek nad taflą wody - jeden z najlepszych punktów widokowych tej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” - to tak naprawdę betonowy wiadukt kolejki kopalnianej, którą wywożono urobek kredy do cementowni.

Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek

Komentarze

Toto
Nie nadzoruje ZUK? To dobrze wróży, naprawdę dobrze
2019-03-14 09:15:55
Antoni
Świetnie, w końcu będzie tu miejsce na poziomie! A wie ktoś ile ma poślizgu inwestycja na zjeździe "Szmaragd"?
2019-03-13 21:23:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie