Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek

Data publikacji: 13 marca 2019 r. 16:19
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Remont nad Jeziorem Szmaragdowym. Byle nie na mostek
Fot. UM Szczecin  

Dla szczecinian i turystów jest zamknięty od 10 września ubiegłego roku. Teraz w jego otoczeniu stanęło ogrodzenie z falistej blachy, całkowicie zasłaniając przejście i widok na Jezioro Szmaragdowe od strony ul. Kopalnianej. Mowa o mostku, o którego fatalnym stanie - podobnie jak pobliskich schodów - „Kurier" alarmował już kilkukrotnie.

Ogrodzenie to zapowiedź remontu, jaki ma ruszyć w przyszłym tygodniu. W jego zakresie będzie nie tylko wymiana barierek i nawierzchni mostku, ale również pobliskich schodów: uzupełnienie ubytków i malowanie ścian przejścia prowadzącego w stronę m.in. Szczecińskiego Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje”.

Częściowy remont mostku wraz z otoczeniem potrwa trzy miesiące, a pochłonie około 135 tysięcy złotych. Nie będzie go nadzorował Zakład Usług Komunalnych lecz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

To nie jest jedyna inwestycja realizowana w rejonie ul. Kopalnianej. Szczecińska firma Sarmata od ub. roku przebuduje dawny zajazd Szmaragd na Szkolne Schronisko Młodzieżowe i Centrum Edukacji Ekologicznej. Za cenę ponad 9,3 miliona złotych i jeszcze w tym roku w całorocznym schronisku dla gości będzie dostępnych około 40 miejsc noclegowych w pokojach dwu-, cztero- i sześcioosobowych z łazienkami, samoobsługowa kuchnia i jadalnia. Na parterze budynku została planowana również mała gastronomia oraz sale ekspozycyjne. W dwóch sąsiednich budynkach zostaną zaaranżowane pomieszczenia do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przede wszystkim z zakresu ekologii. W dawnym „Szmaragdzie" swoją bazę ma mieć również Służba Leśna.

(an)

Fot. UM

Na zdjęciu: Falista blacha zagradza wstęp na plac remontowy przy mostku nad malowniczym Jeziorem Szmaragdowym.

Charakterystyczny mostek nad jez. Szmaragdowym - jak i ono samo - to pozostałość po istniejącej w tym miejscu kopalni kredy, eksploatowanej na rzecz pobliskiej cementowni „Stern" (1880 r.). Samo jezioro to efekt katastrofy - w lipcu 1925 r. wyrobisko zostało zalane wodą, która runęła nań z południowej ściany. Stąd na jego dnie wciąż tkwią pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Natomiast charakterystyczny mostek nad taflą wody - jeden z najlepszych punktów widokowych tej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” - to tak naprawdę betonowy wiadukt kolejki kopalnianej, którą wywożono urobek kredy do cementowni.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Toto
2019-03-14 09:15:55
Nie nadzoruje ZUK? To dobrze wróży, naprawdę dobrze
Antoni
2019-03-13 21:23:13
Świetnie, w końcu będzie tu miejsce na poziomie! A wie ktoś ile ma poślizgu inwestycja na zjeździe "Szmaragd"?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA