Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wolność - równość - solidarność [GALERIA]

Data publikacji: 18 czerwca 2016 r. 14:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:06
Wolność - równość - solidarność
 

W sobotę za pięć dwunasta ruszył Marsz Godności Kobiet. Centralny w Warszawie, a solidarnościowe w kilkudziesięciu ośrodkach w kraju. Także w Szczecinie. „W obronie uniwersalnych wartości, w tym prawa do równouprawnienia, szacunku i wolności kobiet" - mówiła Bogna Czałczyńska, współorganizatorka wydarzenia.

Marsze w całej Polsce były organizowane przez aktywistki feministyczne (np. w Szczecinie przez #‎Dziewuchy Dziewuchom), Kongres Kobiet, ale uczestniczyli w nich wszyscy, którzy również chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec planu wprowadzenia w naszym kraju jednej z najbardziej restrykcyjnych ustaw antyaborcyjnych w Europie - prawa, które będzie karało więzieniem za aborcję nawet ofiary gwałtów, także za usunięcie ciąży zagrażającej życiu matki i płodu, prawa ograniczającego dostęp do edukacji seksualnej i antykoncepcji.

- Jestem katoliczką i kobietą. Mam prawo decydować o swym ciele. Mam prawo mieć wybór. Ja takie prawo miałam. Chcę, aby podobne miały moje dzieci i wnuki. Dla nich tu jestem - deklarowała jedna z uczestniczek protestu.

W Szczecinie solidarnościowy Marsz Godności Kobiet odbył się w rejonie słonecznego zegara na pl. Żołnierza Polskiego. Uczestniczyło w nim blisko 100 osób: kobiet, mężczyzn, dzieci. Utworzyli żywy łańcuch, przetykany czerwonymi różami - symbolami kobiecej godności, a także drucianymi wieszakami - jakie miały przypominać o czekającym Polki podziemiu aborcyjnym: piekle kobiet, tym razem fundowanym przez zdominowany przez prawicę parlament, działający na życzenie Episkopatu i Fundacji Pro-Prawo do życia (to ich autorstwa jest restrykcyjny projekt ustawy, jaki został złożony w sejmie).

- Miejsce na solidarnościowy Marsz Godności został wybrany nieprzypadkowo. Chcemy pokazać rządzącym, że czas ich arogancji i hipokryzji mija. Czas pracuje dla praw i wolności kobiet, ich równouprawnienia i samostanowienia. Muszą wiedzieć, że my-kobiety mamy wybór! I muszą ten wybór uszanować - komentowały uczestniczki protestu.

Kobiety wraz z przeciwnikami restrykcyjnego projektu ustawy antyaborcyjnej wyszli w sobotę (18 bm.) na ulice polskich miast, aby - jak w Szczecinie - wykrzyczeć: „Prawa kobiet prawami człowieka", „Chcemy godności i prawa dla kobiecości" i „Nie jesteśmy gorsze!". A także - gdy idąc w żywym łańcuchu przy słonecznym zegarze pl. Żołnierza Polskiego - kolejno mówiły przez megafon „Mam dość": „poniżania kobiet", „gdy mężczyzna mówi, co mam, a czego nie mam robić ze swym ciałem", „dobrej zmiany, która zagląda do mojego portfela i pod spódnicę", „dość władzy ignorującej kobiet prawo do wyboru", „rządów ignorancji i hipokryzji", „dość dyskryminacji". A w końcu: „moja brocha, moja sprawa".

- Projekt złego prawa dotyczy wszystkich Polaków, nie tylko kobiet. Trzeba o tym pamiętać. Bo szacunek, godność, równość i wolność to wartości uniwersalne. To o nie tu i teraz walczymy - komentowała Bogna Czałczyńska, wraz z innymi uczestnikami protestu zbierając podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, dopuszczającym wybór kobiet zarówno w kwestii edukacji seksualnej, jak też prawa do usuwania ciąży. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Ryszard PAKIESER

Organizatorki Marszu Godności przekonywały: „W Polsce łatwiej dotrzeć do ofiary gwałtu, bo sądy skrzętnie pilnują wszelkich danych przestępców seksualnych - nawet jeśli są skazani przez prokuraturę czy sąd. Są anonimowi. Mogą normalnie żyć, pracować, nie muszą chodzić na badania, przesłuchiwania, nikt nie zmusza ich - jak ofiar tego co zrobili - do wielogodzinnych opowieści o koszmarze gwałtu. Dostają kary w zawieszeniu, procesy ciągną się latami. Nie ich życie prześwietla się od - dosłownie - uzyskania pełnoletności czy nawet wcześniej. Ofiara gwałtu musi tłumaczyć się, kim była, co i dlaczego robiła w przeszłości. On może odmówić zeznań, zmieniać je wielokrotnie, a jej wytyka się najmniejszą nawet pomyłkę, którą popełniła w ogromnym stresie. Musimy więc walczyć o zmiany. Wspólnymi siłami, jednym głosem. Dla nas, dla naszych dzieci. Musimy też wychowywać nasze córki i naszych synów w poszanowaniu dla kobiet, uczulać je na krzywdę innych i pamiętać, że zło może przytrafić się każdemu. Zróbmy wszystko, aby kobiety w tym kraju były bezpieczniejsze, a ofiary gwałtów odzyskały godność".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ta z tym wózkiem
2016-06-20 15:24:47
Oko, serio teraz to już mnie rozbawiasz :D fakt, pampersem mogę trochę czasem zajechać, bo je zmieniam codziennie temu wyimaginowanemu dziecku, którego nie było w wózku :D za biedną się nie uważam w żadnym razie ;) Pytam po raz drugi, co Ci nie pasuje w mojej wiedzy z zakresu anatomii, serio jestem ciekawa. T.R.O.L.L.
Mimi
2016-06-20 11:01:45
Jak widać w komentarzach - panom od razu fujarki odpadają jak tylko kobiety zaczynają upominać się o swoje prawa. Koledzy, weźcie się w garść, zacznijcie zamiast fujarek używać mózgów, wtedy nie będziecie mieli problemu ze zrozumieniem nowoczesnych kobiet :-)
Jarun
2016-06-20 10:01:19
Od tego nieróbstwa to tym babom we łbach się przewraca. Gdyby popracowały tak jak inne kobiety, ciężko a po przyjściu z pracy do domu też za dużo wolnej chwili nie ma - to nie w głowie byłby jakieś marsze. A tak znudzone, zblazowane -siedzą i wymyślają, a potem łażą i smędzą.
oko
2016-06-20 09:50:53
Tylko, że w tym wózku nie było dziecka, więc nie fantazjuj i nie nabieraj ludzi na "biedną matkę z dzieckiem". Nie podszywaj się gówniarzu, z daleka śmierdzisz pampersem
Ta z tym wózkiem
2016-06-20 09:03:04
@oko oczywiscie, podszywam się pod matkę. Dokladnie od 15 stycznia tego roku się podszywam - wtedy urodziłam syna. Małolatą dla niektórych na pewno jestem, ale dowód niestety nie daje mi zludzeń, że NASTOlatą już dawno nie :D co wedlug Ciebie jest nie tak z moją wiedzą na temat anatomii, chętnie się dowiem??
oko
2016-06-20 08:12:35
"Ta z tym wózkiem" nieumiejętnie podszywasz się tym razem pod matkę. Czyżby znów tzw. stary stoczniowiec, co to jeszcze samego wojewodę Borkowicza znał. Nie bardzo znasz się na anatomii małolacie. Edukacja na podwórku z kolegami atlasu anatomii daje wiedzę szczątkową, ale staraj się. Poproś starszą koleżankę, może ci wyjaśni :-) :-)
Ta z tym wózkiem
2016-06-19 20:43:13
@Marchew z Ogorkiem - jak tak bardzo chcesz wiedzieć co tam robiłam, to Ci odpowiadam. Przyszłam zaprotestować przeciwko zmianom, które obecnie się szykują - ograniczeniu dostępu do badań prenatalnych, ograniczeniu prawa do aborcji w ramach obecnie obowiązującego kompromisu (nie nie uważam aborcji za formę antykoncepcji i nie - nie uważam, że to pstryknięcie palcami). Gdyby proponowane zmiany obowiązywały kilka lat temu tego wózka bym nie pchała, tego, kto jest w środku po prostu by pewnie nie było, bo jego matka byłaby bezpłodna po ciąży pozamacicznej, której żaden lekarz nie odważyłby się zakończyć tak jak została zakończona - bezpiecznie dla mojego zdrowia i życia, tylko czekaliby aż mi porozrywa jajowód. Mało Ci? No to więcej - protestuję przeciwko temu, że w Polsce ofiara gwałtu a mniej praw niż ten kto ją zgwałcił. Protestuję również przeciwko temu, że próbuje się siłą odebrać prawo do zostania rodzicami osobom zmagającym się z chorobą, która dotyka w tej chwili już jedną na pięć par w kraju - niepłodnością. Jeśli uważasz, że protest ten dotyczy "narzekania na facetów" to jesteś po prostu głupi/głupia i nie masz zielonego pojęcia co się dzieje wokół Ciebie. I nie, nie jestem za PO, nie jestem z KOD. Miłego dnia.
Olek
2016-06-19 14:17:00
Było również hasło: poprawić ściągalność alimentów! Kijowski popiera.
Jarun
2016-06-19 11:43:04
Pokazały się "na wybiegu" który nazwały Marszem (jak zwykle walki o lepsze jutro), poplotkowały, obejrzały swoją kreację, porównały się z koleżankami, wymieniły się receptami na cud-dietę, od czasu do czasu zapiszczały coś tam i koniec. Mają parcie na szkło, chcą zabłysną, pokazać się, a tam z hasłami...menopauza na twarzy, to napady gorąca som! :-)
obserwator
2016-06-19 09:51:25
To jakaś paranoja. Stare baby, które nie mogą zajść już w ciąże z racji na wiek. Młode baby których uroda odstrasza też niby nie mogą. Niech idą zadbać o siebie a nie latają i straszą samców. A jak nie chcą zajść w ciążę to zaadoptować jakieś dziecko i skupić się na wychowaniu a nie lataniu z tą lewacką propagandą.
Ale
2016-06-19 09:46:02
o co w ogóle chodzi?
chester
2016-06-19 09:01:40
Po fotografiach można by sądzić, że idea nie jest zbyt popularna wśród tych, co jednak wolą żeby dziewuchy chłopakom. Gdyby nie te "dziewuchy" mocno w latach posunięte, to nie byłoby nawet widać tej "manifestacji".
Mario
2016-06-19 01:06:16
Czytaja komentarze widac ze wiekszosc ludzi nie rozumie w czym rzecz. Czy nikt z Was nie ma znajomej ktora nie moze zajsc w ciaze? A obecna zdobycz nauki in vitro bedzie zabroniona! To tak jak na grype i inne choroby byscie sie leczyli jak w 10 wieku! Czy nie zdajecie sobie sprawy ze matka dzieci ktora jest w ciazy nie bedzie mogla jej usunac jesli bedzie zagrozone jej zycie i wedlug nowej ustawy umrze i ona i nienarodzone dziecko! W imie czego i kogo ma osierocic dzieci? No i na koniec zwolennicy PISu przypomnijcie sobie co mowil sp Lech Kaczynski i jego zona!!! Oni mieli calkowicie inne zdanie, ale oni byli rodzina i mieli corke a obecny prezes ma tylko KOTA! Ale najlepiej jak za komuny to zastraszyc i poklocic, wprowadzic niezgode do spoleczenstwa.
I czerwone roze do kompletu,
2016-06-19 00:59:44
A patrzac na PO-wyzsze i ostatnie zdjecie... to od razu wyrazniej widac, jaki KOLOR ten Babiniec prowadzi... i do tego jeszcze przed bylym KW PZPR, czyli od nowa PO staremu !!
Czarna
2016-06-19 00:49:57
Najwidoczniej więcej odwagi mają Panie w średnim wieku. Reszta tylko- jak to zwykle bywa- kibicuje w mediach społecznościowych. A co do prawa decydowania o prawach kobiet- to chyba takie same prawo ma moja babcia biorąc udział w tym manifeście, co babcia chodząca do kościoła i podpisująca papier o zakazie aborcji.
Marchew z Ogorkiem,,
2016-06-18 23:41:24
A Ta z tym wozkiem to co tam robi... skoro tak narzekaja i ubolewaja na Facetow ? Dziwuchy-Dziewuchom, najlepiej to poprzechodzcie na Islam, to bedziecie musialy byc PO-zaszywane juz od mlodosci i bedzie z Wami swiety s-PO-koj !!
Tylko pytam,
2016-06-18 23:28:59
A czy przypadkiem te... Dziewuchy-Dziewuchom to nie sa Liz...bijki ??
Kobiety_prenatalne
2016-06-18 23:19:33
@Asia-> Kobiety i mężczyźni, dzieci i starcy, PRENATALNI i POSTNATALNI - wszyscy oni mają Prawa Człowieka.
Asia
2016-06-18 22:29:57
Do Jaruna: czyli według Ciebie opinie na temat praw kobiet mogą mieć tylko kobiety w wieku rozrodczym? Jesteś mizogynem.
Wolność_Równość_Śmiechuwartość
2016-06-18 22:11:47
Rasputin, Ruja i Poróbstwo!
qwerty
2016-06-18 21:12:24
Piękna sprawa, nawet zaprosiłyście Konczitę Wurst widoczną na dwóch zdjęciach.
Wolność_Równość_Śmiechuwartość
2016-06-18 21:12:13
Wolność, Równość, Śmiechuwartość..
A czemu te osobniki płci żeńskiej mają KRZYYŻ Chrystusowy odwrócony ??
2016-06-18 20:59:49
Takie figielki z zapłodnieniem, ciążą, urodzeniem, nie obciążaniem Mamy, Taty, kiedy okaże się, że będzie dziecko ? Idźcie w POchodzie.
Jarun
2016-06-18 19:02:02
@szczery_jerry ...ale sprawdzić nie zawadzi :-). Nie ulega wątpliwości jak mawiała stara niania, lepiej ciupciać bez miłości niźli kochać bez ciupciania.
szczery_jerry
2016-06-18 18:01:25
3/4 tych Pań nie ma szans na ciążę ze względu na wiek...
Jarun
2016-06-18 17:12:40
Marsz #Dziewuchy Dziewuchom dobre sobie.
gg
2016-06-18 16:28:29
Sorry, ale dopóki za wszystkie kobiety w Szczecinie będzie mówiła namaszczona przez PO (występująca w ich Klubach Obywatelskich z dyżurnym peowskim księdzem Sową) Czałczyńska to ja dziękuję.
Jarun
2016-06-18 15:46:03
Nie widać po tych paniach, żeby były gnębione...raczej ful-wypas. No i te hasło:#Dziewuchy Dziewuchom. Nie przesadzajcie, dziewuchami to byłyście ćwierć wieku temu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA