Czwartek, 30 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Światowy szczyt kobiet

Data publikacji: 09 czerwca 2016 r. 21:50
Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2016 r. 00:21
Światowy szczyt kobiet
 

Od czwartku przez kolejne trzy dni w Warszawie odbywa się Światowy Szczyt Kobiet, zwany kobiecym Davos - forum wymiany myśli kobiet z całego świata, reprezentujących różne sektory - gospodarkę, politykę i organizacje pozarządowe.

Choć obrady rozpoczęły się w czwartek, w środę uczestniczki Szczytu spotkały się z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem, oraz otworzyły warszawską giełdę. W czwartek wieczorem w gali otwarcia ma wziąć udział premier Beata Szydło.

Światowe Szczyty Kobiet są organizowane od 26 lat przez Global Summit of Women z siedzibą w Waszyngtonie. "Chodzi o to, by pokazać, jaka siła drzemie w kobietach, jakim ogromnym potencjałem są kobiety i jak wiele zmieniają na całym świecie" - powiedziała PAP Dorota Warakomska z Kongresu Kobiet, który jest jednym z inicjatorów szczytu w Polsce. Dodała, że spotkanie to jest nazywane kobiecym Davos ze względu na tematykę, której dotyczy; poruszane są tam głównie problemy związane za sprawami gospodarczymi, biznesowymi, ale także dotyczące globalnych trendów, tendencji na świecie - w gospodarce i na światowych rynkach pracy.

Szczyty gromadzą kobiety zarówno ze sfery biznesu, czyli przedstawicielki korporacji czy właścicielki przedsiębiorstw, jak i kobiety działające w organizacjach pozarządowych, reprezentantki mediów i polityki czy administracji państwowej.

Jak poinformowała Warakomska, w tym roku tematem głównym szczytu są innowacje i nowoczesne technologie, budowanie gospodarki w erze cyfrowej. Zwróciła uwagę, że Światowy Szczyt Kobiet po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce, w tej części Europy i w kraju postkomunistycznym.

„Cieszy nas, że szczyt odbywa się w kraju o największej gospodarce w Europie Środkowej, na którego czele stoi kobieta, premier Beata Szydło. Istotny jest też fakt, że delegatki gościć będzie Warszawa – dynamicznie rozwijająca się stolica, której prezydentem jest wyjątkowa kobieta – Hanna Gronkiewicz-Waltz” – podkreśliła prezydent Światowego Szczytu Kobiet Irene Natividad, cytowana w komunikacie organizatorów.

W środę 50 uczestniczek spotkania piastujących stanowiska prezesów oraz dyrektorów w największych międzynarodowych firmach, na czele z Irene Natividad, otworzyło Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Z przedstawicielkami Światowego Szczytu Kobiet spotkała się w środę Agata Kornhauser-Duda. Gośćmi pierwszej damy - jak poinformowała kancelaria prezydenta - były m.in. Irene Natividad, prezydent Konfederacji „Lewiatan” Henryka Bochniarz oraz przedstawicielki świata polityki i biznesu reprezentujące różne państwa.

„Kreatywność kobiet na całym świecie jest ogromna. To dzięki takim cechom jak: sumienność, obowiązkowość, odpowiedzialność czy empatia, zawdzięczają sukcesy w dziedzinach, które wybrały na prowadzenie swojej aktywności zawodowej i społecznej. Wszystkie wiemy, że kobietom należy stworzyć odpowiednie warunki, które ułatwią im działanie, bo same doskonale potrafią znaleźć innowacyjne rozwiązania. Obecność Pań na tegorocznym Szczycie jest dowodem na to, że warto i trzeba rozmawiać i współpracować, że kobiety odgrywają ważną rolę we współczesnym, zaawansowanym cyfrowo świecie i doskonale rozwijają się w profesjach technicznych” - powiedziała Agata Kornhauser-Duda, cytowana w komunikacie kancelarii prezydenta.

Pierwsza dama podziękowała uczestniczkom szczytu za zaangażowanie w promowanie kobiecej przedsiębiorczości. W spotkaniu uczestniczyła także szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.

Na szczyt, jak informują organizatorzy, przyjechało tysiąc delegatek z 74 krajów świata; m.in. b. premier Łotwy Laimdota Straujuma, b. prezydent Kosowa Atifete Jahjaga, nowo wybrana wiceprezydent Wietnamu Dang Thi Ngoc Thinh, 30 ministrów, 30 prezesów firm oraz setki liderek biznesu ze wszystkich kontynentów.

Na czwartek zaplanowano m.in. „Obrady okrągłego stołu”, z udziałem przedstawicieli rządów, poświęcone kwestii zwiększania możliwości gospodarczych kobiet. W sesji zatytułowanej „Działalność biznesowa w Polsce” ma wziąć udział wicepremier Mateusz Morawiecki. Beata Szydło - według zapowiedzi organizatorów - ma uczestniczyć w zaplanowanej na czwartkowy wieczór gali otwarcia szczytu. W forum burmistrzów i prezydentów miast zaplanowano udział Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wcześniejsze Światowe Szczyty Kobiet odbyły się m.in w Malezji, Grecji, Turcji, Chinach, Chile czy Brazylii.(PAP)

Fot. PAP/Marcin Obara 

Na zdjęciu od lewej: wiceprezydent Wietnamu Dang Thi Ngoc Thinh, była prezydent Kosowa Atifete Jahjaga oraz była premier Łotwy Laimdota Straujuma podczas gali otwarcia Światowego Szczytu Kobiet, 9 bm. w Warszawie. Światowy Szczyt Kobiet, zwany kobiecym Davos, to forum wymiany myśli kobiet z całego świata, reprezentujących różne sektory - gospodarkę, politykę i organizacje pozarządowe. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A wiec, Panowie do Dymisji...
2016-06-11 23:56:37
By uniknac tak III jak i IV Wojny Swiatowej.... to powinno sie mianowac TYLKO KOBIETY, na najwyzsze Stanowiska Wojskowe we wszystkich Krajach Swiata ! Gdyz nim sie Panie miedzy soba DOGADAJA... to uplynie minimum kolejne 100-200 lat !!
Z zycia wziete...
2016-06-11 23:45:45
Jedno jest pewne, tam gdzie Diabel juz sam nie moze... tam Kobiete wpusci !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA