niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wójt Rewala zrezygnowała

Wójt Rewala zrezygnowała

Wójt Rewala zrezygnowała
Data publikacji: 2017-10-31 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:30
Wywietleń: 3948 299056

Wioletta Brzezińska nie chce już dłużej pełnić obowiązków wójta Rewala. Złożyła rezygnację. O powodach swojej decyzji informuje w oświadczeniu, które dotarło do redakcji „Kuriera Szczecińskiego”.

Jako pierwsi informowaliśmy, że Wioletta Brzezińska zamierza złożyć rezygnację z pełnionej funkcji, co też się stało.

– Od czerwca 2017 r. pełniłam obowiązki zastępcy wójta gminy Rewal. Przedłużający się obecny stan prawny, w jakim znalazła się gmina nie rokuje na sprawne funkcjonowanie samorządu. Moim zdaniem funkcja zastępcy wójta nie upoważnia do podejmowania ważnych a niekiedy strategicznych decyzji w imieniu i dla mieszkańców. Dlatego też w poczuciu odpowiedzialności, podjęłam decyzję o rezygnacji ze stanowiska zastępcy wójta gminy z początkiem listopada br. – pisze w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji Wioletta Brzezińska. – Uważam, że społeczność naszej gminy ma prawo, a wręcz zasługuje na to, aby Gminą Rewal zarządzała osoba, która posiada mandat z wyboru mieszkańców. W moim rozumieniu sprawowanie funkcji wójta to nie przywilej, ale odpowiedzialność. Stąd moja decyzja. Mieszkańcom, pracownikom urzędu, jednostek organizacyjnych i spółek oraz radnym gminy bardzo dziękuję za wsparcie i życzliwość podczas wykonywania w/w funkcji.

Sytuacja w gminie Rewal robi się ciekawa pod względem prawnym. Poprzedni wójt Robert Skraburski został zawieszony w czerwcu br. w pełnieniu obowiązków przez prokuratora (zarzut: kredyty z parabanków). Od tej decyzji odwołał się bezskutecznie do sądu. We wrześniu br. na wniosek wojewody premier odwołała go z zajmowanego stanowiska. R. Skraburski odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który dopiero wyznaczy termin sprawy. Od decyzji WSA obie strony będą mogły odwołać się do NSA, co wydłuży sprawę w czasie.

W. Brzezińska zrezygnowała z pełnienia obowiązków zastępcy wójta i teraz wojewoda zachodniopomorski wyznaczy osobę pełniącą obowiązki wójta (nie komisarza). Kandydaturę będzie musiała zatwierdzić premier rządu. Powołany tymczasowy wójt będzie pełnił swą funkcję do czasu „ustania przemijającej przeszkody w pełnieniu obowiązków wójta przez Skraburskiego”, czyli ewentualnej decyzji prokuratora o odwołaniu swojej decyzji o zawieszeniu wójta, co jest raczej nierealne. Być może wcześniej uprawomocni się decyzja premier o odwołaniu. Jeżeli nastąpi to szybciej niż sześć miesięcy przed planowanymi listopadowymi wyborami w 2018 roku, to odbędą się przyśpieszone wybory nowego wójta. Jest to dość skomplikowane prawnie, ale prawdopodobnie jest to pierwsza taka sytuacja w Polsce. ©℗

Tekst i fot. Mirosław Kwiatkowski

Na zdjęciu: Urząd Gminy w Rewalu

Komentarze

misza
Zrezygnowała, a teraz sama została zwolniona jak donoszą media za "utratę zaufania"
2018-01-08 03:05:27
A
5 lato temu na zebraniu sołeckim w Pobierowie zarzuciłem wójtowi R.S.niegospodarnosc i marnotrawstwo. Z satysfakcją dostarczę mu paczkę do zakładu karnego.
2017-11-01 14:37:38
R
Nie bójcie się o wójta. Pracę podobno już znalazł. Kto zgadnie gdzie? Podpowiedź? Komu gmina(czytaj Wójt)sprzedała ostatnio 30 hektarów po około 160 zł za metr kwadratowy w pierwszej linii brzegowej? Cena jak za darmo znając realia nadmorskie.
2017-10-31 23:48:09
77
Niechorze ,Rewal ,Pobierowo to Bajka.Piękne miejsce.W życiu jest tak Cel uświęca Środki.Dajcie Szansę Wójtowi.Jak przyjdą nowi mogę nie być lepsi ;)
2017-10-31 22:42:00
Rzadzic... Uczciwie, Prawnie i Sprawiedliwie
Od dnia 25.10.2015 roku, na zadnych Kluczowych Stanowiskach w Polsce, nie sa wiecej po-trzebni: chachmeciarze, kombinatorzy, oszuci... itp. nieuczciwi Ludzie !!
2017-10-31 21:20:42
k
Znaczy się w Rewalu - bezkrólewie ? Najznakomitsza wieś w Polsce , tyle problemów ... morze tylko szumi - oby było dobrze .
2017-10-31 15:40:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy