Wtorek 09 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Wójt Rewala zrezygnowała

Data publikacji: 2017-10-31 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:54
Wójt Rewala zrezygnowała
 

Wioletta Brzezińska nie chce już dłużej pełnić obowiązków wójta Rewala. Złożyła rezygnację. O powodach swojej decyzji informuje w oświadczeniu, które dotarło do redakcji „Kuriera Szczecińskiego”.

Jako pierwsi informowaliśmy, że Wioletta Brzezińska zamierza złożyć rezygnację z pełnionej funkcji, co też się stało.

– Od czerwca 2017 r. pełniłam obowiązki zastępcy wójta gminy Rewal. Przedłużający się obecny stan prawny, w jakim znalazła się gmina nie rokuje na sprawne funkcjonowanie samorządu. Moim zdaniem funkcja zastępcy wójta nie upoważnia do podejmowania ważnych a niekiedy strategicznych decyzji w imieniu i dla mieszkańców. Dlatego też w poczuciu odpowiedzialności, podjęłam decyzję o rezygnacji ze stanowiska zastępcy wójta gminy z początkiem listopada br. – pisze w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji Wioletta Brzezińska. – Uważam, że społeczność naszej gminy ma prawo, a wręcz zasługuje na to, aby Gminą Rewal zarządzała osoba, która posiada mandat z wyboru mieszkańców. W moim rozumieniu sprawowanie funkcji wójta to nie przywilej, ale odpowiedzialność. Stąd moja decyzja. Mieszkańcom, pracownikom urzędu, jednostek organizacyjnych i spółek oraz radnym gminy bardzo dziękuję za wsparcie i życzliwość podczas wykonywania w/w funkcji.

Sytuacja w gminie Rewal robi się ciekawa pod względem prawnym. Poprzedni wójt Robert Skraburski został zawieszony w czerwcu br. w pełnieniu obowiązków przez prokuratora (zarzut: kredyty z parabanków). Od tej decyzji odwołał się bezskutecznie do sądu. We wrześniu br. na wniosek wojewody premier odwołała go z zajmowanego stanowiska. R. Skraburski odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który dopiero wyznaczy termin sprawy. Od decyzji WSA obie strony będą mogły odwołać się do NSA, co wydłuży sprawę w czasie.

W. Brzezińska zrezygnowała z pełnienia obowiązków zastępcy wójta i teraz wojewoda zachodniopomorski wyznaczy osobę pełniącą obowiązki wójta (nie komisarza). Kandydaturę będzie musiała zatwierdzić premier rządu. Powołany tymczasowy wójt będzie pełnił swą funkcję do czasu „ustania przemijającej przeszkody w pełnieniu obowiązków wójta przez Skraburskiego”, czyli ewentualnej decyzji prokuratora o odwołaniu swojej decyzji o zawieszeniu wójta, co jest raczej nierealne. Być może wcześniej uprawomocni się decyzja premier o odwołaniu. Jeżeli nastąpi to szybciej niż sześć miesięcy przed planowanymi listopadowymi wyborami w 2018 roku, to odbędą się przyśpieszone wybory nowego wójta. Jest to dość skomplikowane prawnie, ale prawdopodobnie jest to pierwsza taka sytuacja w Polsce. ©℗

Tekst i fot. Mirosław Kwiatkowski

Na zdjęciu: Urząd Gminy w Rewalu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

misza
2018-01-08 03:05:27
Zrezygnowała, a teraz sama została zwolniona jak donoszą media za "utratę zaufania"
A
2017-11-01 14:37:38
5 lato temu na zebraniu sołeckim w Pobierowie zarzuciłem wójtowi R.S.niegospodarnosc i marnotrawstwo. Z satysfakcją dostarczę mu paczkę do zakładu karnego.
R
2017-10-31 23:48:09
Nie bójcie się o wójta. Pracę podobno już znalazł. Kto zgadnie gdzie? Podpowiedź? Komu gmina(czytaj Wójt)sprzedała ostatnio 30 hektarów po około 160 zł za metr kwadratowy w pierwszej linii brzegowej? Cena jak za darmo znając realia nadmorskie.
77
2017-10-31 22:42:00
Niechorze ,Rewal ,Pobierowo to Bajka.Piękne miejsce.W życiu jest tak Cel uświęca Środki.Dajcie Szansę Wójtowi.Jak przyjdą nowi mogę nie być lepsi ;)
Rzadzic... Uczciwie, Prawnie i Sprawiedliwie
2017-10-31 21:20:42
Od dnia 25.10.2015 roku, na zadnych Kluczowych Stanowiskach w Polsce, nie sa wiecej po-trzebni: chachmeciarze, kombinatorzy, oszuci... itp. nieuczciwi Ludzie !!
k
2017-10-31 15:40:16
Znaczy się w Rewalu - bezkrólewie ? Najznakomitsza wieś w Polsce , tyle problemów ... morze tylko szumi - oby było dobrze .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA