Ponad 300 żołnierzy bierze udział w walce z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim. Wspierają pracę szpitali, policję, pomagają osobom starszym. To zarówno żołnierze wojsk operacyjnych: 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej czy Inspektoratu Wsparcia, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Doceniamy to bardzo potrzebne w ciężkiej pracy służby zdrowia wsparcie – podkreślił płk Krzysztof Pietraszko, komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie.
Oprócz komendanta szpitala, skalę zaangażowania wojska w walkę z pandemią Covid-19 w województwie zachodniopomorskim przedstawili w poniedziałek (9 listopada) p.o. dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan i oficer prasowy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marcel Podhorodecki.
– Główny wysiłek wojska, nas – żołnierzy WOT i żołnierzy wojsk operacyjnych, skierowany jest na wsparcie szpitali po to, aby maksymalnie odciążyć personel medyczny: pielęgniarki i ratowników medycznych – tak, by mogli pracować bezpośrednio przy łóżkach pacjentów – powiedział ppłk Mirosław Radwan. – My już to robimy.
Wymienił trzy obszary zaangażowania wojska w placówkach służby zdrowia. To pomoc tzw. logistyczna, czyli wsparcie w pracach bezpośrednio na oddziałach szpitalnych, zarówno tych „covidowych” jak i innych, gdzie pomoc wojska jest potrzebna. Żołnierze dostarczają także do szpitali sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej oraz butle z tlenem. To również pobieranie wymazów przez przeszkolone wojskowe pielęgniarki i ratowników medycznych, ale też rozpoczynające się zadania wspierające administrację szpitalną, polegające na wpisywaniu do systemu komputerowego ELC liczby wolnych i zajętych łóżek dla pacjentów z dodatnim wynikiem wymazu na obecność koronawirusa.
– Kilka razy dziennie, przez całą dobę trzeba wpisywać te dane do systemu komputerowego po to, by w czasie rzeczywistym załogi karetek pogotowia wiedziały, gdzie są jeszcze wolne miejsca dla pacjentów – wyjaśniał ppłk Radwan. – Dane te przekazywane są ze szpitalnych oddziałów. Żołnierze, którzy będą to robili, odciążą personel medyczny od pracy administracyjnej
W poniedziałek wojsko zaangażowane było we wsparcie 26 szpitali w województwie zachodniopomorskim. W 14 z nich żołnierze pobierali wymazy, w tym przy dwóch na punktach typu Test&Go, gdzie odbywa się to bez opuszczania samochodu.
Żołnierze wspierają także policję. Na terenie kilku komend powiatowych prowadzą z policjantami wspólne patrole, których celem jest kontrolowanie przestrzegania zasad kwarantanny u osób na nią skierowanych.
– Działamy ramię w ramię z wojskami obrony terytorialnej – zaznaczył mjr Podhorodecki. – Codziennie do walki z epidemią zaangażowanych jest ok. 500 żołnierzy wojsk operacyjnych, 12. Dywizji Zmechanizowanej, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża czy 3. Flotylli Okrętów, a także z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Sił Powietrznych. Realizujemy te zadania wsparcia służb medycznych na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubuskiego.
Oficerowie podkreślali, że udział wojska w wymienionych przez nich obszarach będzie najprawdopodobniej rósł, choćby ze względu na zwiększającą się liczbę osób skierowanych na kwarantannę. Zależeć to będzie również od zapotrzebowania ze strony szpitali.
(ek)
Fot. WOT