poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Wojewoda wydał pozwolenie na budowę Muzeum Morskiego

Wojewoda wydał pozwolenie na budowę Muzeum Morskiego

Wojewoda wydał pozwolenie na budowę Muzeum Morskiego
Data publikacji: 2018-03-07 15:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-08 23:27
Wywietleń: 3644 317197

Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę Muzeum Morskiego – Centrum Nauki w Szczecinie przy ul. Tadeusza Apolinarego Wendy na Łasztowni. Decyzję o powstaniu tej instytucji podjęli radni sejmiku zachodniopomorskiego. Orędownikiem muzeum jest marszałek Olgierd Geblewicz.

Decyzja wojewody, obok pozwolenia na budowę budynku Muzeum, dotyczy też szeregu kwestii technicznych, m.in. przyłączy wodociągowych, elektroenergetycznych, kanalizacji, wykonania ciągów komunikacyjnych dla pieszych i oświetlenia terenu. W decyzji zawarte są też warunki, uzgodnione przez instytucje, np. te dotyczące sposobu oświetlenia obiektu: „planowane oświetlenie obiektu widoczne od strony akwenu zaprojektować tak, by nie przypominało oznakowania nawigacyjnego zarówno kolorem, wyglądem, jak i charakterystyką świecenia świateł (…), nie może także powodować oślepiania nawigatorów statków manewrujących na pobliskim akwenie oraz stanowić nadmiernego podświetlania tła znaków nawigacyjnych”

- Cieszę się z tej inwestycji, bo oznacza ona, że Szczecin zwraca się w kierunku Odry, że stopniowo zagospodarowywane są tereny na Łasztowni – stwierdził Tomasz Hinc.– Mam nadzieję, że Muzeum Morskie stanie się kolejną ikoną Szczecina, stolicy województwa zachodniopomorskiego.

W lutym odbyło się spotkanie z twórcami MM, podczas którego Piotr Kossobudzki, ekspert z Konsorcjum KarekDesign-Neuron, mówił, że zależy mu na pokazaniu, że nauka jest przygodą. Centrum ma przedstawiać morze jako coś, co jest związane z życiem mieszkańców regionu. W placówce będzie mowa m.in. o rybakach, żeglarzach, nawigacji, ratownictwie medycznym – ma się to ułożyć w ciekawą fabułę.

W budynku będzie ok. 3 tys. metrów kwadratowych przeznaczonych na ekspozycję. Będzie tam wystawa stała i część na wystawy czasowe. Ma się tam zmieścić do 250 eksponatów na trzech kondygnacjach. Koszt całej inwestycji to 85 milionów złotych, 40 przeznaczono na budowę budynku, kilkanaście – na wystawę, 6 – na planetarium. Eksponaty mają być interaktywne oraz połączone z elementami autentycznymi, zabytkami, obiektami związanymi z morzem.

– Do czerwca chcemy mieć opis przedmiotów zamówienia – dodawał wtedy Witold Jabłoński, dyrektor MCN. – W maju, czerwcu będziemy mogli ogłosić przetarg na wykonawcę.

(as)

Komentarze

Przecinek
@ Krzesimir - ala66 ma rację i nie upieraj się, bo nie rozumiesz znaczenia prostych polskich słów i nie wiesz o czym piszesz. Ten sam błąd popełnia "obserwator(R)". Zaimek wskazujący "ten" odmienia się w zależności od rodzaju, przypadku i liczby rzeczownika, który za nim następuje. Tak jak nie pisze się "TE dziecko", "TE wino", tak samo nie pisze się "TĄ kobietę", "TĄ inwestycję". Tak to można mówić przy kuflu piwa. Jeżeli się pisze komentarze w tak renomowanej i kulturotwórczej gazecie jaką jest "Kurier Szczeciński" należałoby pisać poprawną polszczyzną.
2018-03-08 23:26:47
Jakób
Z okazji zatwierdzenia projektu nowy wojewoda stwierdził: "Szczecin zwraca się w kierunku Odry". To w końcu ma być muzeum morskie czy odrzańskie? Czy będzie w MM zaprezentowana cała historia związków Pomorza Zachodniego z morzem (historia portu, stoczni, przedsiębiorstw rybackich) czy tylko w ramach zabaw interaktywnych dzieciaki będą sobie puszczały stateczki po wodzie? Jeżeli chodzi o zabytki (dobrze o tym napisał "A zabytki na wodzie?")to radziłbym zabrać kotwicę jeszcze stojącą między jezdniami na wysokości Muzeum Przełomów. Bo tzw. Maszt Maciejewicza już chyba całkiem się rozpadł gdzieś w krzakach.
2018-03-08 22:55:04
A zabytki na wodzie?
Niestety, zbyt wiele zmarnowano bezpowrotnie przekazując na złom: tzw francuzy ss.Kraków, liberciaki, stary bocznokołowiec Zbigniew, cudownej urody parowe holowniki... Nie twierdzę, że wszystkie ale kilka z nich byłoby piękną ozdobą akweny w pobliżu muzeum. Podpowiadam, że w Gryfii jest stary, parowy prom.Nie dopośćmy by ktoś zdecydował by oddać go na złom. Szkoda też szczecińskiej Diany, która - jak to parowiec, po cichutku ulotniła się wiele lat temu i dzieje tego uroczego pasażera nie są mi znane.
2018-03-08 19:21:36
explo
Co za zamieszanie! Jakie Muzeum Morskie? Muzeum Morskiego nie będzie, bo jest Morskie Centrum Nauki, które z Muzeum Morskim, czyli działem Muzeum Narodowego nie ma nic wspolnego. Kossobudzki tworcą Muzeum Morskiego? Ale komedia... Fajnie ze będzie centrum nauki, ale porownywanie tego z muzeum to zwyczajna głupota. Czy ktos naprawde nie umie rozróznic zabytkowego eksponatu od interaktywnego symulatora? To są zabawki. Zabawki po to sie produkuje, żeby nimi manipulowac, a muzea chronia zabytki.
2018-03-08 15:10:14
obserwator(R)
ikona jest tylko jedna. STARA RZEZNIA powstała dzieki Pani Laurze Holowacz która przeistacza nasze miasto w samo piękno.To wszsytko dzieki jej działalności i determinacji i wielkim pasjom.
2018-03-08 13:35:21
obserwator(R)
zawsze był PORT RYBACKI GRYF to skąd i po co zmiana na Centrum Logistczne? Kto tą zmianę historyczną Port Rybacki Gryf zmienił na tuzinkową CEntrumogistyczne?
2018-03-08 12:04:53
XXX
Do Obserwatora (1). Nie wszystko co pomarańczowe jest chłodnią. "Prot Rybacki Gryf luba Gryf Chłodnia" poprawnie nazywa się Centrum Logistycznym GRYF Sp. z o.o. i pod taką nazwą prowadzi swoją działalność. Lokalizacja opisanej inwestycji znajduje się po przeciwnej stronie chłodni, więc nie "wygląda na to" aby została ona zaadaptowana pod muzeum. Ponowne przeczytanie artykułu wiele by wyjaśniło.
2018-03-08 11:18:59
Do Ala 66
Nie TE inwestycja tylko TA inwestycja, więc jest dobrze napisane TĄ inwestycję.
2018-03-08 08:06:21
Hurra
Marszałek zbuduje a PiS nada imię Kaczyńskiego. Bo wojewoda wydał pozwolenie na budowę
2018-03-07 21:58:31
Z
Morskie Centrum Nauki im. Prof Jerzego Stelmacha!!!! Nie Muzeum
2018-03-07 21:26:45
Prawidłowo
Zapewne będzie to o wiele ciekawsze muzeum niż ten antyk na wałach Chrobrego muzeum narodowe w którym mało się zmieniło w ciągu 20lat można powiedzieć że czas tam staną w miejscu ....
2018-03-07 21:07:39
ala66
Do Krzesimir - popieram tę /a nie tą/ inwestycję :)
2018-03-07 18:45:31
,
Orędownik, to brzmi dumnie :D
2018-03-07 17:51:19
Krzesimir
Popieram tą inwestycję. Trzeba podkreślić morski charakter miasta. Ale trzeba zrobić mądry projekt architektoniczny. Na dachu budynku potrzebny taras i przeszklone ostatnie piętro z punktem widokowym, kawiarnia etc
2018-03-07 17:44:13
obserwator(1)
Widzę na zdjęciu ,ze muzeum ma powstac na bazie chlodni Port Rybacki Gryf. Chlodnia Gryf zostanie zaadoptowana na muzeum? Na to wygląda.
2018-03-07 16:10:35
ciekaff
Szybki w podpisywaniu ten nowy Wojewoda ! Zobaczymy czy będzie też dalej taki odnośnie inwestycji w WOJEWÓDZTWIE !?
2018-03-07 15:57:00