Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Centrum Nauki z planetarium

Data publikacji: 2017-05-24 18:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:41
Centrum Nauki z planetarium
Wizualizacja projektu  

Kilkupoziomowy obiekt, przypominający kadłub statku, z tarasem na dachu oraz z podwieszonym planetarium. Tak ma wyglądać Centrum Nauki na szczecińskiej Łasztowni. W środę (24 maja) zaprezentowano ostateczną koncepcję architektoniczną inwestycji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Centrum Nauki będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Projektowany budynek, o wysokości 14 m do powierzchni dachu, ma stanąć w pobliżu Trasy Zamkowej. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie łącznie ponad 7,5 tys. m kw.

– W oparciu o odebraną koncepcję architektoniczną trwają prace projektowe nad budynkiem – mówił na konferencji marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. – Równocześnie prowadzimy prace nad koncepcją programową, nad założeniami organizacyjnymi i montażem finansowym.

Inwestycja ma być współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego (zagwarantowano 70 mln zł netto).

– W przyszłym roku rozpoczniemy budowę – zapowiedział marszałek. – Chcielibyśmy, żeby ten budynek stał się kolejnym symbolem nowoczesnej architektury Szczecina.

Jak dodał, najkrótszy zakładany okres realizacji to trzy lata, czyli do 2020 roku.

W budynku będą trzy poziomy wystawowe oraz planetarium dla 60 osób, którego dolna część znajdzie się w zagłębieniu pod parterem, a górna – na drugim piętrze. Planetarium ma być wielofunkcyjne, z kinem 5D i salą ekspozycyjną. Na parterze, oprócz sali wystawowej, planuje się utworzenie zaplecza technicznego, magazynów, sklepiku, jadłodajni i sanitariatów.

– Na pierwszym piętrze, obok przestrzeni wystawowej, będzie wejście do planetarium, sala audytoryjna oraz sale edukacyjne – przybliżał szczegóły Piotr Płaskowicki, architekt z firmy Płaskowicki & Partnerzy. – Na drugim piętrze również znajdą się wystawy, ale też blok administracyjny i zamknięcie bryły planetarium. Dach to rodzaj agory miejskiej, z przestrzenią rekreacyjną z ogródkami dla dzieci, tarasem widokowym, restauracjami.

Na dach można będzie wejść z zewnątrz, także wtedy, gdy placówka będzie nieczynna. Na jej elewacji planowana jest iluminacja.

– Powstanie rodzaj aktywnego neonu odbijającego się w wodzie, taki znak graficzny Łasztowni – roztaczał wizje architekt. 

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 25 maja 2017 r.

(ek)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jakób
2017-05-25 18:13:22
Idea jest piękna i oby jak najszybciej została zrealizowana. Mam tylko parę pytań: 1. Czy bryła obiektu (Centrum Nauki - Muzeum)nie zasłoni innych obiektów, budynków istniejących na Starówce-Łasztowni, tak że nie będą widoczne z Wałów Chrobrego? Z drugiej strony Centrum nie będzie widoczne z tarasu Zamku, gdyż będzie zasłonięte przez Trasę Zamkową, a potem dodatkowo przez Most Kłodny, o ile takowy powstanie. 2. Obiekt bardziej by przypominał statek, gdyby miał nadbudówkę.dałoby to także dodatkową powierzchnię ekspozycyjna. W proponowanym kształcie bardziej kojarzy się z Arką Noego albo lotniskowcem. 3. W Muzeum powinno się znaleźć miejsce na żeglugę i rybołówstwo śródlądowe. Pamiętając o morzu nie zapominajmy o Odrze. 4. Dlaczego kolor burt jest taki rdzawy? Chyba że zdjęcia przekłamują? Eksploatowane statki mają inne kolory, chyba że to jest jakiś porzucony wrak. Taki kolor rdzy źle nam się kojarzy, gdyż tak wyglądają "skrzynki" na alei Skrzynkowej (dawniej Kwiatowej).
Jakób
2017-05-25 17:49:44
@ Kazio: Czytając Twój komentarz na początku myślałem, że to jakaś wysokich lotów ironia, ale pod koniec doszedłem do wniosku, że Ty tak na poważnie. Nie chce się wierzyć, że tacy ludzie mieszkają w Szczecinie. Morskość Szczecina, to nie poprawność polityczna panujących, ale fakt dokonany dotyczący zwykłych normalnych ludzi. Morskość to nie tylko przyszłość, ale i przeszłość, a kto nie szanuje przeszłości będzie miał byle jaką przyszłość. Kaziu, jak Ci nie pasuje morskość Szczecina, to wyprowadź się do Poznania lub choćby Pyrzyc. Choć muszę Ci powiedzieć, że wielu Poznaniaków bardziej kocha morze, niż niewielu Szczecinian. Wszyscy wielcy polscy kapitanowie żeglugi wielkiej pochodzili z głębi lądu. Festiwale piosenek szantowych (choć prywatnie ich nie lubię) odbywają się w Krakowie lub Wrocławiu. Obchodów Dni Morza to Szczecin powinien się uczyć od Gdyni lub nawet Świnoujścia.
@kazio
2017-05-25 13:22:35
Na poczatku bylem pewny ze robisz satyre (zwlaszcza z tym goryl zoo) ale ku mojemu zdziwieniu im bylem blizej konca twojej wypowiedzi tym moj niepokoj o twoje zdrowie duchowe wzmagal sie osiagajac poziom strachu ze tacy ludzie chodza pomiedzy nami bez dozoru:/
Cofka_ na _Odrze
2017-05-25 09:56:01
Co ileś tam lat, to miejsce i inne (minn. wyspa Grodzka)są zalewane przez tzw. cofkę woda od morza. Wody przybywa, a ktoś z uporem maniaka chce tam budować ! Owszem ładna koncepcja, ale w innym miejscu - wyżej nie na terenie zalewowym ! Bo obudzicie się z palcem w nocniku. Pamiętam jak woda z Odry zalała ulicę Kolumba i ulicę poniżej Wałów Chrobrego. Projekt Floating Garden 2050! Ha, ha,ha ! :) Pływające ogrody się zbliżają ! I co wy na to miśki ? :)
kaees
2017-05-25 09:41:06
O jak ładnie...nasz pierwszy lotniskowiec. Co prawda już nie pływający. A może wystawimy jakiś samolocik na dachu?
Kazio
2017-05-25 09:08:32
xl: "kiedy dla Szczecina przestanie się projektować budynki z nawiązaniem do morskiego charakteru miasta, budynki , wyglądające jak przewrócone statki/wraki lub resztki kadłubów....może w końcu czas na jakieś inne "odloty", większą fantazję i nowe trend". To prawda. lansowanie morskiego charakteru miasta w taki sposób jest niszowy i kanalizujący. Wciąż tylko domy żagle, wraki, kadłubki, etc. Tymczasem można było nawiązując do gwiaździstego układu placów nawiązującego do konstelacji pasa Oriona postawić w rejonie ulic Mickiewicza, Twardowskiego, Poniatowskiego i Witkiewicza wielką mega ogromną szklaną piramidę i w niej zmieścić: nowe dworce PKP i PKS, Stadion, halę widowiskową Azoty Arena, Aquapark, park rozrywki, centra usługowo-wypoczynkowe-handlowe i jeszcze jakąś mega atrakcję np. GorylZoo - taką oazę zagrożonych wyginięciem goryli (fragment Gór księżycowych) lub fragment lasu deszczowego z jego mini fauną i florą, cokolwiek nowego nie spotykanego i odróżniającego to miejsce od Ustki, Darłowa, Gdańska, Kołobrzegu, etc. na powrót czyniące je perłą północy. Obecność obok tego miejsca torów tramwajowych i kolejowych oraz planowana budowa obok obwodnicy śródmiejskiej skomunikowałoby tę atrakcję i jednocześnie rozwiązało kilkanaście problemów miasta nie na raty ale kompleksowo. No ale taka piramida nie miałaby charakteru morskiego. Fakt oddalenia Szczecina od morza o 100 km nie ma znaczenia. Liczy się wszak ideologiczne i poprawnie polityczne przekonanie panujących, że morze to nasza przyszłość, żeby nie wiem co. Tylko morze, żaglowce i pierdoły i pamiątki na festynach. Np. ciupaga z napisem Szczecin.
Szaliczek
2017-05-25 08:49:18
24 maja tak ciepło a Pan ze zdjęcia w szaliczku - czyżby kolejny rozczochrany artysta ?
a
2017-05-25 08:30:58
fajny pomysł
Extra
2017-05-25 07:52:39
Super! Oby więcej takich miejsc w naszym mieście :)
Świecidełka, lustereczka
2017-05-25 00:33:01
Jeśli fundusze unijne są formą rekompensaty za otwarcie naszego rynku dla zachodnich lampartów, to dlaczego przeznacza się je na budowę muzeum opowiadającego o polskim przemyśle sprzed tego otwarcia, a nie na odbudowę tego przemysłu?
xl
2017-05-24 22:22:43
..do Jakób....koncepcja ciekawa sama w sobie, ale w sąsiedztwie płaskiego budynku Lastadii i reszty, zrobi się wielki płaski misz-masz..........istotna jest koncepcja architektoniczna całej Łasztowni, żeby to wszystko miało jakiś spójny ( w miarę) styl...
Piotr
2017-05-24 21:58:56
Fajnie jakby pomyśleli o jakimś większym akwarium np. w holu budynku. Jeszcze bardziej by uatrakcyjniło to muzeum.
obserwator
2017-05-24 21:02:05
czyżby ta budowla została oparta na konstrukcji chłodni Gryf? Kolory się zgadzają.Chłodnia Gryf przebudowana na Centrum Nauki??? To dobry pomysł. Kolory się zgadzają.
Jakób
2017-05-24 20:26:15
WBREW TEMU CO PISZE @ XL uważam, że to ciekawa koncepcja, chociaż ten statek bez nadbudówki wygląda jak arka Noego w filmie amerykańskim z Russellem Crowe "Noe: Wybrany przez Boga". Mam nadzieję, że w tym obiekcie znajdzie się wystarczająca przestrzeń na wyeksponowanie morskiej historii Szczecina. Oprócz sztuczek multimedialnych znanych z Centrum Nauki Kopernik zwiedzający powinien mieć możliwość poznania dziejów Szczecina i ujścia Odry od czasów zachodnich Słowian przez Wyszaka i Domasława, przynależność do Hanzy do zakładów istniejących tutaj po 1945. Niektórych już nie ma, jak PPDiUR "GRYF", ale żyją jeszcze ludzie posiadający dokumentację dot. historii polskiego rybołówstwa i paprykarza szczecińskiego - jak pan Bogusław Borysowicz. !!! Niezależnie od budowy opisanego obiektu Maszt Maciejewicza musi wrócić na dawne miejsce!!!
tfuuu
2017-05-24 19:52:57
Kolejny koszmarek po filharmonii i Miejskiej Kostnicy!
ahchaaa
2017-05-24 19:16:48
A więc to jest dzieło pana od: "gnoja odnajdę i spiorę po mordzie".
xl
2017-05-24 19:02:41
...kiedy dla Szczecina przestanie się projektować budynki z nawiązaniem do morskiego charakteru miasta, budynki , wyglądające jak przewrócone statki/wraki lub resztki kadłubów....może w końcu czas na jakieś inne "odloty", większą fantazję i nowe trendy....
:)
2017-05-24 18:34:46
extra ,wincej wincej :)
Szczecin
2017-05-24 18:22:20
Kiedy będzie akuapark co wybory to wielkie plany !!!!!!!!!!!!!!
edix
2017-05-24 18:12:54
Trzymam kciuki - oby to była kolejna perelka architektoniczna w Szczecinie. Potrzebujemy odświeżyc miasto

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA