Rolnicza gmina Widuchowa, która ma stosunkowo mały budżet, podpisała umowę na realizację inwestycji, na którą nie stać bogatszych samorządów. Za ponad 6 mln zł zmodernizowana zostanie miejscowa oczyszczalnia ścieków.
W gminie przybywa mieszkańców, wzrasta także jej potencjał turystyczny, tymczasem wybudowana przed ponad 20 laty oczyszczalnia ścieków dożywa swoich dni. Radni Widuchowej uznali, że modernizacja i rozbudowa oczyszczalni to zadanie priorytetowe, ważniejsze od innych przedsięwzięć.
Wójt Anna Kusy-Kłos podpisała w siedzibie Urzędu Gminy w Widuchowej umowę na realizację modernizacji oczyszczalni ścieków. Wykonawcą będzie firma Ecol – Unicon sp. z o.o. z Gdańska.
Jak czytamy na stronie internetowej tej nadodrzańskiej gminy: „zadanie powinno zakończyć się w bieżącym roku, dlatego przekazanie placu budowy nastąpi w ostatnim tygodniu kwietnia. Realizowana inwestycja, choć kosztowna, jest niezbędna dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania oczyszczalni ścieków, z której korzystają wszyscy mieszkańcy naszej gminy”.
– Stara oczyszczalnia ma grubo ponad 20 lat. Za dwa, trzy lata najprawdopodobniej trzeba by było ją po prostu zamknąć – powiedział Zbigniew Pankiewicz, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Widuchowej. – Oczyszczalnia zostanie nie tylko zmodernizowana, ale także rozbudowana. Powstanie nowa instalacja, nowy tzw. reaktor, gdzie zastosowana będzie technologia oczyszczania oparta na reakcji biologicznej, zbudowany będzie nowy budynek socjalny, jak również instalacja gromadzenia osadu ściekowego. Decyzja o modernizacji i rozbudowie oczyszczalni była szczegółowo analizowana między innymi przez komisje radnych oraz samą Radę Gminy Widuchowa. Uznano, że w czasie, kiedy Unia Europejska wyznacza dość rygorystyczne normy środowiskowe i w sytuacji, kiedy kończy się czas eksploatacji starej oczyszczalni, gmina właściwie nie ma wyboru. Dlatego wiele innych wydatków, także inwestycyjnych, odłożono na później. Ciężar finansowy tej inwestycji jest bowiem duży; to prawie 1/3 budżetu gminy.
Ostateczny koszt inwestycji zgodnie z umową z wykonawcą ma się zamknąć w kwocie 6,14 mln złotych. To o około 2 mln więcej niż zakładała wcześniej gmina. Wyższa wartość modernizacji związana jest przede wszystkim z rosnącymi kosztami pracy i materiałów. Inwestycję dofinansuje Unia Europejska. Wartość tego wsparcia wynosi ponad 3,9 mln zł.
Roczny budżet gminy to nieco ponad 20 mln złotych.
(r.c.)