sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy

Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy

Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy
Data publikacji: 2019-04-19 10:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 907 386784

Żegluga morska bliskiego zasięgu w świetle nowych priorytetów polityki transportowej Unii Europejskiej była tematem drugiej już konferencji naukowej „Odra i Nadodrze” 2019. Odbyła się w czwartek (18 kwietnia) w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” w Szczecinie. W spotkaniu i dyskusjach uczestniczyli przedstawiciele świata nauki i biznesu.

- Żegluga bliskiego zasięgu to nie tylko przewóz ładunków i pasażerów w zakresie Morza Bałtyckiego, jest to żegluga wewnątrzeuropejska, włącza się w to również Morze Czarne, Norwegię - tłumaczył Sławomir Mańkowski, prezes Biura Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu. - Jest coraz więcej połączeń i coraz więcej armatorów uprawia tę żeglugę. Ma ona duży potencjał rozwoju.

Jak dodał, do tego rodzaju żeglugi zalicza się połączenia promowe między Świnoujściem a Szwecją.

- W korytarzu tym przewozi się około 500 tysięcy jednostek ładunkowych i około 600 tys. pasażerów rocznie - zaznaczył. - Ten rynek cały czas rośnie i ma ogromny potencjał.

Zdaniem S. Mańkowskiego, do rozwoju żeglugi bliskiego zasięgu najbardziej potrzeba narzędzi w postaci promów, sprawnych terminali oraz załadowców i odbiorców wymiany dwustronnej między Polską i Szwecją.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie prof. Henryka Salmonowicza z Wyższej Szkoły Bankowej - Wydziału Ekonomicznego w Szczecinie, poświęcone genezie i założeniom unijnej polityki transportowej.

Ocenę realizacji dotychczasowej koncepcji żeglugi morskiej bliskiego zasięgu zaprezentował dr Dariusz Bernacki z Akademii Morskiej w Szczecinie.

- Żegluga bliskiego zasięgu, niezależnie od tego, jakie rodzaje gałęzi żeglugi do niej wchodzą, to jest dla Europy taki koń roboczy, który zapewnia obsługę różnego rodzaju strumieni handlowych między krajami Unii Europejskiej i sąsiedzkimi - podkreślił. - W związku z tym dla Europy żegluga bliskiego zasięgu to jest klucz w wymianie handlowej.

Konferencję zorganizowało stowarzyszenie Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu wraz z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu - Wydziałem Ekonomicznym w Szczecinie.

Tekst i fot. (ek)

Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy Żegluga bliskiego zasięgu kluczowa dla Europy

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie