Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Wnioski, uwagi i pomysły dla pl. Orła Białego do 7 kwietnia

Data publikacji: 30 marca 2019 r. 14:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Wnioski, uwagi i pomysły dla pl. Orła Białego do 7 kwietnia
 

Wprawdzie jest to namiastka konsultacji społecznych, bez wskazanego sposobu wykorzystania w ich toku zgromadzonych głosów obywatelskich, ale jednak warta uwagi i aktywnego udziału szczecinian. Mowa o zaproszeniu do składania wniosków, uwag i pomysłów na temat przyszłości pl. Orła Białego. Otwartym jeszcze tylko do 7 kwietnia br.

Po kontrowersjach i fali krytyki, jakie wzbudziła procedura oraz wynik ostatniego konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego w Szczecinie, magistrat rozpoczął dialog społeczny na ten temat z mieszkańcami. Najpierw zostało zorganizowane otwarte spotkanie dyskusyjne (6 bm.), a po nim ogłoszono konsultacje pisemne.

- Do 7 kwietnia potrwa zbieranie wniosków i opinii mieszkańców. Swoje sugestie i pomysły można przekazywać do urzędu w formie pisemnej, za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów, z dopiskiem „Plac Orła Białego”. Można też elektronicznie na adres: placorla@um.szczecin.pl - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta. - Wnioski posłużą do planowania dalszych działań na tym terenie.

Porzucić dla ostatniego konkursu koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego czy przeciwnie - skorzystać z jej „elastyczności"? Może sięgnąć po inną z konkursowych prac, która wprawdzie nie zyskała uznania sądu konkursowego, ale śmiałością rozwiązań i nowatorstwem zyskała uznanie publiczności? Zwiększyć budżet inwestycyjny na najważniejszy z placów Starego Miasta, aby zmienić go w prawdziwą szczecińską agorę? Czy może jednak zrealizować wariant minimum: wprowadzić kosmetyczną zmianę nawierzchni bez rzeczywistej rewitalizacji tego miejsca wraz z otoczeniem? To tylko niektóre z pytań, na jakie można przekazywać odpowiedzi i sugestie właśnie w trakcie tych pisemnych konsultacji.

Rada Osiedla Stare Miasto już zdecydowała, że weźmie w nich udział i przekaże swój głos. W jego opracowaniu społeczników wesprze dr Olga Chomska z Akademii Sztuki (Zakład Wzornictwa, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów). Jednak będzie dotyczył wyłącznie zaplanowanego przez magistrat prototypowania - czyli zaplanowanego na okres od maja do lipca praktycznego testowania pomysłu na częściowe wyłączenie z ruchu oraz parkowania zarówno samego placu, jak i ulic doń przyległych. I tak można. Jeżeli jednak mieszkańcy Starego Miasta chcą rzeczywiście - na zasadzie: nic o nas bez nas - współdecydować o dalszej przyszłości pl. Orła Białego, to powinni przekazać swe pomysły wprost do magistratu. Podobnie jak ci wszyscy, którym zależy na nowoczesnej i ambitniejszej niż dotychczas proponowane koncepcji zagospodarowania tej miejskiej przestrzeni.

W jedynym dotychczas przeprowadzonym ankietowym badaniu opinii publicznej dotyczącym pl. Orła Białego, szczecinianie opowiedzieli się za jego przemianą w przyjazny plac miejski, rynek, o funkcjach „wychodzących naprzeciw różnorodnym potrzebom współczesnego nowoczesnego Szczecina". Chcieli, aby funkcjonalnie przywrócono go szczecinianom oraz turystom: jako miejsce spotkań, organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych. Postulat usunięcia zeń parkingu uznając za priorytetowy (620 głosów na 790 uczestniczących w ankiecie). Magistrat z nieznanych przyczyn również odłożył ad acta wyniki badań i konsultacji społecznych dotyczących zarówno zmiany organizacji ruchu, jak i zagospodarowania ul. Tkackiej, jakie w ub. roku przy okazji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego przeprowadziły stowarzyszenia: SENS (Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina) oraz Rowerowy Szczecin.

Jak będzie z obecnie trwającymi konsultacjami? Magistrat do tej pory nie wskazał sposobu oceny oraz ewentualnego wykorzystania pozyskiwanych koncepcji i propozycji mieszkańców. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ackn.
2019-03-31 20:12:07
śmiem nieśmiało twierdzić że dyskusja tutaj jest najlepsza - no bo jak można reagować na niekompetencję i psucie miasta?
@Szwabskie stettino
2019-03-31 17:02:07
Losowe wylewanie betonu przez gruchy kwitnie w najlepsze - zwłaszcza na skręcie w lewo z Derdowskiego w Taczaka :-(. A bez parkingu podziemnego raczej kiepsko będzie.
Szwabskie stettino
2019-03-31 10:59:46
Proponuję żeby po mieście jeździły 2-3 gruchy z betonem i wylewały go w losowych miejscach.A tak na serio to fontanną na placu orła jest w jednej linii z wieżą quistroppa,pl grunwaldzkim,pomnikiem czynu Polaków,aleją Jana Pawła 2 i warto było by to zaznaczyć
Batow
2019-03-31 10:00:58
Koniecznie przenieść pomnik Lecha spod siedziby "Solidarności" i postawić na placu Orła Białego obok odkupionego pomnika Jankowskiego z Gdańska, a plac przemianować na plac Adamowicza. Widzę, że modnym słowem wśród ćwierć inteligentów stało się "prototypowanie". Ach z jaką lubością powtarzają, /niczym "przestrzeń"/ te prototypowanie.
Marco
2019-03-31 08:48:04
Zlikwidować wszystkie parkingi w mieście wprowadzić obowiązkowy rower miejski zamknąć wszystkie ulice dla samochodów kupić Panu prezydentowi doroszke aby dojżdzał do pracy zrobić eko Szczecin wprowadzić obowiązkowe złomowanie samochodów na terenie miasta.
Jemioła
2019-03-31 01:59:18
ja proponuje wykonanie tutaj takiej samej (to znaczy kopii) fontanny jak przy Placu Zwyciestwa kolo Kosciola Garnizonowego - przeciez to musial byc "Wybitny Wizjoner" który symbol jakim jest "Zwyciestwo" "przyozdobił" ta droga w utrzymaniu fontanna....w tyle Placu Orła proponuje Frygę Nr2 oraz zalany w plastiku wodoodpornym portret Wielce Szanownego Pana Przystka patrzacy na te realistycznie abstrykcyjna sztuke archaiczno futurystyczna i zrobienie celem usprawnienia ruchu po antytrasportowemu ulicy Wyszynskiego ulica jednokierunkowa z tramwajami ciagnionymi osły
Jarun
2019-03-30 21:33:32
Co by tu jeszcze zabetonować? Najlepiej sobie zabetonuj durny łeb, a potem bełkocz o "przyjaznej przestrzeni", "nowatorskim pomyśle" i przyznaj nagrody wybitnego-szurniętego architekta. Pozostała do zabetonowania albo wyasfaltowania: "różanka", Jasne Błonia i Lasek Arkoński.
Wizjoner.
2019-03-30 18:42:06
W Szczecinie trzeba rozpocząć totalną akcję o nazwie BETON. Czyli zlikwidować wszystkie parki , drzewa , trawniki . Żadnej przyrody. To będzie raj na ziemii dla szczecińskich biur architektonicznych , które nienawidzą przyrodę. Podobnie jak mój przedmówca poniżej , aj waj , wierzę , że pan prezydent Krzystek spręży się i tak poprowadzi miasto , że osiągnie ten ambitny cel. Do boju , panie prezydencie.
kanalia
2019-03-30 18:36:30
w Poznaniu też jest fajny plac Wolności... i nic tam nie parkuje...bo zrobili parę kondygnacji parkingu ... podziemnego haha taki wynalazek
aj waj
2019-03-30 18:07:55
Wyciąć drzewa i zabetonować - będzie tak "ładnie" jak na Placu Solidarności i Placu Lotników! Wierzę że magistrat pod wodzą Krzystka da radę!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA