sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wnioski, uwagi i pomysły dla pl. Orła Białego do 7 kwietnia

Wnioski, uwagi i pomysły dla pl. Orła Białego do 7 kwietnia

Wnioski, uwagi i pomysły dla pl. Orła Białego do 7 kwietnia
Data publikacji: 2019-03-30 14:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 830 383080

Wprawdzie jest to namiastka konsultacji społecznych, bez wskazanego sposobu wykorzystania w ich toku zgromadzonych głosów obywatelskich, ale jednak warta uwagi i aktywnego udziału szczecinian. Mowa o zaproszeniu do składania wniosków, uwag i pomysłów na temat przyszłości pl. Orła Białego. Otwartym jeszcze tylko do 7 kwietnia br.

Po kontrowersjach i fali krytyki, jakie wzbudziła procedura oraz wynik ostatniego konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego w Szczecinie, magistrat rozpoczął dialog społeczny na ten temat z mieszkańcami. Najpierw zostało zorganizowane otwarte spotkanie dyskusyjne (6 bm.), a po nim ogłoszono konsultacje pisemne.

- Do 7 kwietnia potrwa zbieranie wniosków i opinii mieszkańców. Swoje sugestie i pomysły można przekazywać do urzędu w formie pisemnej, za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów, z dopiskiem „Plac Orła Białego”. Można też elektronicznie na adres: placorla@um.szczecin.pl - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta. - Wnioski posłużą do planowania dalszych działań na tym terenie.

Porzucić dla ostatniego konkursu koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego czy przeciwnie - skorzystać z jej „elastyczności"? Może sięgnąć po inną z konkursowych prac, która wprawdzie nie zyskała uznania sądu konkursowego, ale śmiałością rozwiązań i nowatorstwem zyskała uznanie publiczności? Zwiększyć budżet inwestycyjny na najważniejszy z placów Starego Miasta, aby zmienić go w prawdziwą szczecińską agorę? Czy może jednak zrealizować wariant minimum: wprowadzić kosmetyczną zmianę nawierzchni bez rzeczywistej rewitalizacji tego miejsca wraz z otoczeniem? To tylko niektóre z pytań, na jakie można przekazywać odpowiedzi i sugestie właśnie w trakcie tych pisemnych konsultacji.

Rada Osiedla Stare Miasto już zdecydowała, że weźmie w nich udział i przekaże swój głos. W jego opracowaniu społeczników wesprze dr Olga Chomska z Akademii Sztuki (Zakład Wzornictwa, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów). Jednak będzie dotyczył wyłącznie zaplanowanego przez magistrat prototypowania - czyli zaplanowanego na okres od maja do lipca praktycznego testowania pomysłu na częściowe wyłączenie z ruchu oraz parkowania zarówno samego placu, jak i ulic doń przyległych. I tak można. Jeżeli jednak mieszkańcy Starego Miasta chcą rzeczywiście - na zasadzie: nic o nas bez nas - współdecydować o dalszej przyszłości pl. Orła Białego, to powinni przekazać swe pomysły wprost do magistratu. Podobnie jak ci wszyscy, którym zależy na nowoczesnej i ambitniejszej niż dotychczas proponowane koncepcji zagospodarowania tej miejskiej przestrzeni.

W jedynym dotychczas przeprowadzonym ankietowym badaniu opinii publicznej dotyczącym pl. Orła Białego, szczecinianie opowiedzieli się za jego przemianą w przyjazny plac miejski, rynek, o funkcjach „wychodzących naprzeciw różnorodnym potrzebom współczesnego nowoczesnego Szczecina". Chcieli, aby funkcjonalnie przywrócono go szczecinianom oraz turystom: jako miejsce spotkań, organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych. Postulat usunięcia zeń parkingu uznając za priorytetowy (620 głosów na 790 uczestniczących w ankiecie). Magistrat z nieznanych przyczyn również odłożył ad acta wyniki badań i konsultacji społecznych dotyczących zarówno zmiany organizacji ruchu, jak i zagospodarowania ul. Tkackiej, jakie w ub. roku przy okazji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego przeprowadziły stowarzyszenia: SENS (Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina) oraz Rowerowy Szczecin.

Jak będzie z obecnie trwającymi konsultacjami? Magistrat do tej pory nie wskazał sposobu oceny oraz ewentualnego wykorzystania pozyskiwanych koncepcji i propozycji mieszkańców. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Wnioski, uwagi i pomysły dla pl. Orła Białego do 7 kwietnia Wnioski, uwagi i pomysły dla pl. Orła Białego do 7 kwietnia

Komentarze

Ackn.
śmiem nieśmiało twierdzić że dyskusja tutaj jest najlepsza - no bo jak można reagować na niekompetencję i psucie miasta?
2019-03-31 20:12:07
@Szwabskie stettino
Losowe wylewanie betonu przez gruchy kwitnie w najlepsze - zwłaszcza na skręcie w lewo z Derdowskiego w Taczaka :-(. A bez parkingu podziemnego raczej kiepsko będzie.
2019-03-31 17:02:07
Szwabskie stettino
Proponuję żeby po mieście jeździły 2-3 gruchy z betonem i wylewały go w losowych miejscach.A tak na serio to fontanną na placu orła jest w jednej linii z wieżą quistroppa,pl grunwaldzkim,pomnikiem czynu Polaków,aleją Jana Pawła 2 i warto było by to zaznaczyć
2019-03-31 10:59:46
Batow
Koniecznie przenieść pomnik Lecha spod siedziby "Solidarności" i postawić na placu Orła Białego obok odkupionego pomnika Jankowskiego z Gdańska, a plac przemianować na plac Adamowicza. Widzę, że modnym słowem wśród ćwierć inteligentów stało się "prototypowanie". Ach z jaką lubością powtarzają, /niczym "przestrzeń"/ te prototypowanie.
2019-03-31 10:00:58
Marco
Zlikwidować wszystkie parkingi w mieście wprowadzić obowiązkowy rower miejski zamknąć wszystkie ulice dla samochodów kupić Panu prezydentowi doroszke aby dojżdzał do pracy zrobić eko Szczecin wprowadzić obowiązkowe złomowanie samochodów na terenie miasta.
2019-03-31 08:48:04
Jemioła
ja proponuje wykonanie tutaj takiej samej (to znaczy kopii) fontanny jak przy Placu Zwyciestwa kolo Kosciola Garnizonowego - przeciez to musial byc "Wybitny Wizjoner" który symbol jakim jest "Zwyciestwo" "przyozdobił" ta droga w utrzymaniu fontanna....w tyle Placu Orła proponuje Frygę Nr2 oraz zalany w plastiku wodoodpornym portret Wielce Szanownego Pana Przystka patrzacy na te realistycznie abstrykcyjna sztuke archaiczno futurystyczna i zrobienie celem usprawnienia ruchu po antytrasportowemu ulicy Wyszynskiego ulica jednokierunkowa z tramwajami ciagnionymi osły
2019-03-31 01:59:18
Jarun
Co by tu jeszcze zabetonować? Najlepiej sobie zabetonuj durny łeb, a potem bełkocz o "przyjaznej przestrzeni", "nowatorskim pomyśle" i przyznaj nagrody wybitnego-szurniętego architekta. Pozostała do zabetonowania albo wyasfaltowania: "różanka", Jasne Błonia i Lasek Arkoński.
2019-03-30 21:33:32
Wizjoner.
W Szczecinie trzeba rozpocząć totalną akcję o nazwie BETON. Czyli zlikwidować wszystkie parki , drzewa , trawniki . Żadnej przyrody. To będzie raj na ziemii dla szczecińskich biur architektonicznych , które nienawidzą przyrodę. Podobnie jak mój przedmówca poniżej , aj waj , wierzę , że pan prezydent Krzystek spręży się i tak poprowadzi miasto , że osiągnie ten ambitny cel. Do boju , panie prezydencie.
2019-03-30 18:42:06
kanalia
w Poznaniu też jest fajny plac Wolności... i nic tam nie parkuje...bo zrobili parę kondygnacji parkingu ... podziemnego haha taki wynalazek
2019-03-30 18:36:30
aj waj
Wyciąć drzewa i zabetonować - będzie tak "ładnie" jak na Placu Solidarności i Placu Lotników! Wierzę że magistrat pod wodzą Krzystka da radę!
2019-03-30 18:07:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie