Władze miasta kontynuują dialog społeczny dla wypracowania optymalnego kierunku zmian na prestiżowym placu Starego Miasta. Po otwartym spotkaniu w magistracie, teraz zapraszają szczecinian do przekazywania opinii, wniosków, uwag i pomysłów w formie pisemnej - drogą mailową lub za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów. W terminie do 7 kwietnia 2019 r.
W jedynym dotychczas przeprowadzonym ankietowym badaniu dotyczącym pl. Orła Białego, mieszkańcy opowiedzieli się za jego przemianą w plac miejski, rynek, o funkcjach wychodzących naprzeciw różnorodnym potrzebom współczesnego nowoczesnego Szczecina. Chcieli, aby funkcjonalnie przywrócono go szczecinianom oraz turystom: jako miejsce spotkań, organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych. Postulat usunięcia zeń parkingu uznając za priorytetowy (620 głosów na 790 uczestniczących w ankiecie).
Jednak niedawny konkurs architektoniczny nie przyniósł takiego rozwiązania. Co jej autorzy nazwali „zmianą rewolucyjną", faktycznie było tylko kosmetyczną korektą: liczba miejsc parkingowych na i wokół placu została ograniczona ze 129 do 97. Z fali krytyki, którą wywołała zachowawczość zwycięskiej koncepcji, władze miasta wyciągnęły właściwe wnioski.
- Temat wywołuje sporo emocji, ale i potrzebę dyskusji - przyznawał Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina podczas ubiegłotygodniowego otwartego spotkania w magistracie, poświęconego przyszłości pl. Orła Białego. - Jak widać, oczekiwanie zmian łączy się z różnorodnymi potrzebami, dlatego jestem pewien, że wszelkie działania na tym obszarze należy wprowadzać stopniowo w porozumieniu z mieszkańcami.
Takim zabiegiem ma być tzw. prototypowanie (maj-lipiec 2019 r.). Czyli w praktyce testowane znaczące ograniczenie ruchu pojazdów wokół placu, a liczbę miejsc parkingowym w jego obrębie ograniczające do 37. Co wiceprezydent Wacinkiewicz komentował jako: „kompromis między potrzebami parkowania mieszkańców tego miejsca oraz chęcią całkowitego zamknięcia ruchu wskazywaną przez osoby, które widzą plac Orła wolny od samochodów".
- Chcemy prześledzić, jak sprawdzi się wariant najmniej ingerujący w tkankę tego miejsca, by móc ocenić, czy całkowite wyłączenie pl Orła Białego z ruchu w ogóle jest możliwe - mówił.
Zmianom na tym staromiejskim placu, dokonywanym w porozumieniu z mieszkańcami, służyć mają również nieformalne konsultacje, jakie po ubiegłotygodniowym spotkaniu z mieszkańcami zapowiedział wiceprezydent Wacinkiewicz. Przez miesiąc swoje zdanie na temat przyszłości tego staromiejskiego placu mogą przekazywać pisemnie lub drogą elektroniczną wszyscy zainteresowani.
- Do 7 kwietnia potrwa zbieranie wniosków i opinii mieszkańców. Swoje sugestie i pomysły można przekazywać do urzędu w formie pisemnej, za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów, z dopiskiem „Plac Orła Białego”. Można też elektronicznie na adres: placorla@um.szczecin.pl - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta. - Wnioski posłużą do planowania dalszych działań na tym terenie. ©℗
A. NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK