Poniedziałek 04 lipca 2022r. 
REKLAMA

Jaki masz pomysł na plac Orła Białego?

Data publikacji: 2019-03-12 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-05 09:08
Jaki masz pomysł na plac Orła Białego?
 

Władze miasta kontynuują dialog społeczny dla wypracowania optymalnego kierunku zmian na prestiżowym placu Starego Miasta. Po otwartym spotkaniu w magistracie, teraz zapraszają szczecinian do przekazywania opinii, wniosków, uwag i pomysłów w formie pisemnej - drogą mailową lub za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów. W terminie do 7 kwietnia 2019 r.

W jedynym dotychczas przeprowadzonym ankietowym badaniu dotyczącym pl. Orła Białego, mieszkańcy opowiedzieli się za jego przemianą w plac miejski, rynek, o funkcjach wychodzących naprzeciw różnorodnym potrzebom współczesnego nowoczesnego Szczecina. Chcieli, aby funkcjonalnie przywrócono go szczecinianom oraz turystom: jako miejsce spotkań, organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych. Postulat usunięcia zeń parkingu uznając za priorytetowy (620 głosów na 790 uczestniczących w ankiecie).

Jednak niedawny konkurs architektoniczny nie przyniósł takiego rozwiązania. Co jej autorzy nazwali „zmianą rewolucyjną", faktycznie było tylko kosmetyczną korektą: liczba miejsc parkingowych na i wokół placu została ograniczona ze 129 do 97. Z fali krytyki, którą wywołała zachowawczość zwycięskiej koncepcji, władze miasta wyciągnęły właściwe wnioski.

- Temat wywołuje sporo emocji, ale i potrzebę dyskusji - przyznawał Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina podczas ubiegłotygodniowego otwartego spotkania w magistracie, poświęconego przyszłości pl. Orła Białego. - Jak widać, oczekiwanie zmian łączy się z różnorodnymi potrzebami, dlatego jestem pewien, że wszelkie działania na tym obszarze należy wprowadzać stopniowo w porozumieniu z mieszkańcami.

Takim zabiegiem ma być tzw. prototypowanie (maj-lipiec 2019 r.). Czyli w praktyce testowane znaczące ograniczenie ruchu pojazdów wokół placu, a liczbę miejsc parkingowym w jego obrębie ograniczające do 37. Co wiceprezydent Wacinkiewicz komentował jako: „kompromis między potrzebami parkowania mieszkańców tego miejsca oraz chęcią całkowitego zamknięcia ruchu wskazywaną przez osoby, które widzą plac Orła wolny od samochodów".

- Chcemy prześledzić, jak sprawdzi się wariant najmniej ingerujący w tkankę tego miejsca, by móc ocenić, czy całkowite wyłączenie pl Orła Białego z ruchu w ogóle jest możliwe - mówił.

Zmianom na tym staromiejskim placu, dokonywanym w porozumieniu z mieszkańcami, służyć mają również nieformalne konsultacje, jakie po ubiegłotygodniowym spotkaniu z mieszkańcami zapowiedział wiceprezydent Wacinkiewicz. Przez miesiąc swoje zdanie na temat przyszłości tego staromiejskiego placu mogą przekazywać pisemnie lub drogą elektroniczną wszyscy zainteresowani.

- Do 7 kwietnia potrwa zbieranie wniosków i opinii mieszkańców. Swoje sugestie i pomysły można przekazywać do urzędu w formie pisemnej, za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów, z dopiskiem „Plac Orła Białego”. Można też elektronicznie na adres: placorla@um.szczecin.pl - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta. - Wnioski posłużą do planowania dalszych działań na tym terenie. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zszokowana
2019-09-05 07:57:56
Błagam jest XXI wiek, a gdzie parkować mamy? Jak dostarczyć towar do firm, które utrzymują m.in. Magistrat. Podatki potrzebne, ale nie myślicie o rozwoju miasta, o gospodarce, o życiu Ludzi Pracujących. Tylko słupki ograniczające parkowanie. Umieralnie gospodarcze zamiast ulic tętniących życiem. Biedę nam szykujecie Urzędnicy. A wtedy to już tylko na leżaki i hamaki i po 500+ zostanie iść.
Tu nie trzeba wiele myśleć. Wystarczy grupa zrównoważonych fachowców, nie malwersantów.
2019-03-13 10:53:31
Byle nie specjaliści od falistego blaszaka, frygi, miejskiej kostnicy itp.
Krótko
2019-03-13 01:03:20
Najbardziej bym chciał żeby na placu postawić taką "Kopułę Gromu" jak w Mad Maxie III gdzie wszyscy radni miejscy, lokalni politycy, działacze SENS, ogrodnik i łowczy miejski itp. walczyli by co weekend na śmierć i życie o swoje racje ku uciesze mieszkańców.
Tadeusz Szklarski
2019-03-12 15:53:23
Dzielę się koncepcją zagospodarowania placu z przeznaczeniem na „miasteczko organizacji społecznych”: Przedstawiciele zainteresowanych organizacji ustalą obowiązujące zasady i ożywią miejsce swą aktywnością. Wypracują organizację ruchu, zagospodarowanie przestrzeni, wytyczą strefy koniecznych zmian i uzgodnień formalno-prawnych.
Jarun
2019-03-12 15:38:35
Proszę państwa, cały sztab w Urzędzie Miejskim bierze forsę za planowanie i efekt takie, że pier* w stołki. Niech ruszą głowy i poszperają w archiwach, jak to wyglądało, do czego się nadaje. Wy wymyślicie - a oni (urzędnicy) sobie przyznają nagrody za "zagospodarowanie przestrzeni". Bujajcie się...cwaniaki. Przede wszystkim zburzyć ten betonowy koszmarek naprzeciwko Pałacu pod Globusem.
Tak to widzę
2019-03-12 14:42:33
Wrocław, Poznań (ZG nie znam) miały od wieków (?) coś takiego jak Rynek. Szczecin - nie miał nigdy takiego miejsca. Więc jak już, to trzeba jasno powiedzieć, Szczecin chce takie miejsce w Centrum utworzyć i ok. Tylko ile tych deptaków ? Bogusława już jest wyłączona całkowicie na jednym odcinku, plan był (chyba, że już z niego zrezygnowano) wyłączyć kolejne ulice jak Jagiellońska i bodajże Rayskiego lub Śląską. Nie zrobicie z Centrum jednego wielkiego deptaku, bo to się po prostu ekonomicznie nie utrzyma. (Po)myślcie też o ludziach w tych rejonach mieszkających i pracujących. I jeszcze jedno, na Orła Białego nie ma czegoś takiego jak Ratusz, które są właśnie w Poznaniu czy Wrocławiu. Przede wszystkim to trzeba uratować na Orła Białego drzewa, które się jeszcze ostały, bo inaczej to będzie patelnia, a nie prestiżowy plac. Gdyby wybudowano przy ul. Dworcowej jak już planowano wielopoziomowy parking, byłaby alternatywa dla tych co chcą dojechać samochodem, jak i Ci którzy skorzystali by z KM, węzeł Brama Portowa jest w odległości 200 metrów.
Tollo
2019-03-12 12:57:40
Gdyby wybierać rynek czy park wodny to wybrał bym właśnie rynek bo tego nie ma w Szczecinie a wody mamy dosyć wokoło.
dajcie na luz
2019-03-12 12:45:52
miasto fontanny nie potrafi naprawić a co dopiero przebudowa placu, krzywe chodniki i krawężniki, i jeszcze szczury.
entuzjasta
2019-03-12 12:30:24
Szkoda marnować miejsce - wybudować 20-piętrowy parkingowiec! A fontannę ustawić na dachu.
Prosty
2019-03-12 12:16:56
Likwidacja parkingu i zakaz wjazdu dla samochodów
Ala
2019-03-12 11:21:55
Jakoś inne miasta sobie poradziły. Jakoś w Krakowie nikt po Rynku nie jeździ. Czy Szczecin zawsze musi być w tyle do innych miast? Wrocław, Poznań, Zielona Góra mają Rynki bez aut. Nawet w Inowrocławiu jest cały deptak bez aut. Można - można. Jeżdżę wszędzie autem więc skoro nawet ja dam radę tam nie parkować to inni też.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA