wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jaki masz pomysł na plac Orła Białego?

Jaki masz pomysł na plac Orła Białego?

Jaki masz pomysł na plac Orła Białego?
Data publikacji: 2019-03-12 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-05 09:08
Wywietleń: 982 379433

Władze miasta kontynuują dialog społeczny dla wypracowania optymalnego kierunku zmian na prestiżowym placu Starego Miasta. Po otwartym spotkaniu w magistracie, teraz zapraszają szczecinian do przekazywania opinii, wniosków, uwag i pomysłów w formie pisemnej - drogą mailową lub za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów. W terminie do 7 kwietnia 2019 r.

W jedynym dotychczas przeprowadzonym ankietowym badaniu dotyczącym pl. Orła Białego, mieszkańcy opowiedzieli się za jego przemianą w plac miejski, rynek, o funkcjach wychodzących naprzeciw różnorodnym potrzebom współczesnego nowoczesnego Szczecina. Chcieli, aby funkcjonalnie przywrócono go szczecinianom oraz turystom: jako miejsce spotkań, organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych. Postulat usunięcia zeń parkingu uznając za priorytetowy (620 głosów na 790 uczestniczących w ankiecie).

Jednak niedawny konkurs architektoniczny nie przyniósł takiego rozwiązania. Co jej autorzy nazwali „zmianą rewolucyjną", faktycznie było tylko kosmetyczną korektą: liczba miejsc parkingowych na i wokół placu została ograniczona ze 129 do 97. Z fali krytyki, którą wywołała zachowawczość zwycięskiej koncepcji, władze miasta wyciągnęły właściwe wnioski.

- Temat wywołuje sporo emocji, ale i potrzebę dyskusji - przyznawał Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina podczas ubiegłotygodniowego otwartego spotkania w magistracie, poświęconego przyszłości pl. Orła Białego. - Jak widać, oczekiwanie zmian łączy się z różnorodnymi potrzebami, dlatego jestem pewien, że wszelkie działania na tym obszarze należy wprowadzać stopniowo w porozumieniu z mieszkańcami.

Takim zabiegiem ma być tzw. prototypowanie (maj-lipiec 2019 r.). Czyli w praktyce testowane znaczące ograniczenie ruchu pojazdów wokół placu, a liczbę miejsc parkingowym w jego obrębie ograniczające do 37. Co wiceprezydent Wacinkiewicz komentował jako: „kompromis między potrzebami parkowania mieszkańców tego miejsca oraz chęcią całkowitego zamknięcia ruchu wskazywaną przez osoby, które widzą plac Orła wolny od samochodów".

- Chcemy prześledzić, jak sprawdzi się wariant najmniej ingerujący w tkankę tego miejsca, by móc ocenić, czy całkowite wyłączenie pl Orła Białego z ruchu w ogóle jest możliwe - mówił.

Zmianom na tym staromiejskim placu, dokonywanym w porozumieniu z mieszkańcami, służyć mają również nieformalne konsultacje, jakie po ubiegłotygodniowym spotkaniu z mieszkańcami zapowiedział wiceprezydent Wacinkiewicz. Przez miesiąc swoje zdanie na temat przyszłości tego staromiejskiego placu mogą przekazywać pisemnie lub drogą elektroniczną wszyscy zainteresowani.

- Do 7 kwietnia potrwa zbieranie wniosków i opinii mieszkańców. Swoje sugestie i pomysły można przekazywać do urzędu w formie pisemnej, za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów, z dopiskiem „Plac Orła Białego”. Można też elektronicznie na adres: placorla@um.szczecin.pl - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta. - Wnioski posłużą do planowania dalszych działań na tym terenie. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

Zszokowana
Błagam jest XXI wiek, a gdzie parkować mamy? Jak dostarczyć towar do firm, które utrzymują m.in. Magistrat. Podatki potrzebne, ale nie myślicie o rozwoju miasta, o gospodarce, o życiu Ludzi Pracujących. Tylko słupki ograniczające parkowanie. Umieralnie gospodarcze zamiast ulic tętniących życiem. Biedę nam szykujecie Urzędnicy. A wtedy to już tylko na leżaki i hamaki i po 500+ zostanie iść.
2019-09-05 07:57:56
Tu nie trzeba wiele myśleć. Wystarczy grupa zrównoważonych fachowców, nie malwersantów.
Byle nie specjaliści od falistego blaszaka, frygi, miejskiej kostnicy itp.
2019-03-13 10:53:31
Krótko
Najbardziej bym chciał żeby na placu postawić taką "Kopułę Gromu" jak w Mad Maxie III gdzie wszyscy radni miejscy, lokalni politycy, działacze SENS, ogrodnik i łowczy miejski itp. walczyli by co weekend na śmierć i życie o swoje racje ku uciesze mieszkańców.
2019-03-13 01:03:20
Tadeusz Szklarski
Dzielę się koncepcją zagospodarowania placu z przeznaczeniem na „miasteczko organizacji społecznych”: Przedstawiciele zainteresowanych organizacji ustalą obowiązujące zasady i ożywią miejsce swą aktywnością. Wypracują organizację ruchu, zagospodarowanie przestrzeni, wytyczą strefy koniecznych zmian i uzgodnień formalno-prawnych.
2019-03-12 15:53:23
Jarun
Proszę państwa, cały sztab w Urzędzie Miejskim bierze forsę za planowanie i efekt takie, że pier* w stołki. Niech ruszą głowy i poszperają w archiwach, jak to wyglądało, do czego się nadaje. Wy wymyślicie - a oni (urzędnicy) sobie przyznają nagrody za "zagospodarowanie przestrzeni". Bujajcie się...cwaniaki. Przede wszystkim zburzyć ten betonowy koszmarek naprzeciwko Pałacu pod Globusem.
2019-03-12 15:38:35
Tak to widzę
Wrocław, Poznań (ZG nie znam) miały od wieków (?) coś takiego jak Rynek. Szczecin - nie miał nigdy takiego miejsca. Więc jak już, to trzeba jasno powiedzieć, Szczecin chce takie miejsce w Centrum utworzyć i ok. Tylko ile tych deptaków ? Bogusława już jest wyłączona całkowicie na jednym odcinku, plan był (chyba, że już z niego zrezygnowano) wyłączyć kolejne ulice jak Jagiellońska i bodajże Rayskiego lub Śląską. Nie zrobicie z Centrum jednego wielkiego deptaku, bo to się po prostu ekonomicznie nie utrzyma. (Po)myślcie też o ludziach w tych rejonach mieszkających i pracujących. I jeszcze jedno, na Orła Białego nie ma czegoś takiego jak Ratusz, które są właśnie w Poznaniu czy Wrocławiu. Przede wszystkim to trzeba uratować na Orła Białego drzewa, które się jeszcze ostały, bo inaczej to będzie patelnia, a nie prestiżowy plac. Gdyby wybudowano przy ul. Dworcowej jak już planowano wielopoziomowy parking, byłaby alternatywa dla tych co chcą dojechać samochodem, jak i Ci którzy skorzystali by z KM, węzeł Brama Portowa jest w odległości 200 metrów.
2019-03-12 14:42:33
Tollo
Gdyby wybierać rynek czy park wodny to wybrał bym właśnie rynek bo tego nie ma w Szczecinie a wody mamy dosyć wokoło.
2019-03-12 12:57:40
dajcie na luz
miasto fontanny nie potrafi naprawić a co dopiero przebudowa placu, krzywe chodniki i krawężniki, i jeszcze szczury.
2019-03-12 12:45:52
entuzjasta
Szkoda marnować miejsce - wybudować 20-piętrowy parkingowiec! A fontannę ustawić na dachu.
2019-03-12 12:30:24
Prosty
Likwidacja parkingu i zakaz wjazdu dla samochodów
2019-03-12 12:16:56
Ala
Jakoś inne miasta sobie poradziły. Jakoś w Krakowie nikt po Rynku nie jeździ. Czy Szczecin zawsze musi być w tyle do innych miast? Wrocław, Poznań, Zielona Góra mają Rynki bez aut. Nawet w Inowrocławiu jest cały deptak bez aut. Można - można. Jeżdżę wszędzie autem więc skoro nawet ja dam radę tam nie parkować to inni też.
2019-03-12 11:21:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie