Wprawdzie jest to namiastka konsultacji społecznych, bez wskazanego sposobu wykorzystania w ich toku zgromadzonych głosów obywatelskich, ale jednak warta uwagi i aktywnego udziału szczecinian. Mowa o zaproszeniu do składania wniosków, uwag i pomysłów na temat przyszłości pl. Orła Białego. Otwartym jeszcze tylko do 7 kwietnia br.
Po kontrowersjach i fali krytyki, jakie wzbudziła procedura oraz wynik ostatniego konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego w Szczecinie, magistrat rozpoczął dialog społeczny na ten temat z mieszkańcami. Najpierw zostało zorganizowane otwarte spotkanie dyskusyjne (6 bm.), a po nim ogłoszono konsultacje pisemne.
- Do 7 kwietnia potrwa zbieranie wniosków i opinii mieszkańców. Swoje sugestie i pomysły można przekazywać do urzędu w formie pisemnej, za pośrednictwem Biura Obsługi Interesantów, z dopiskiem „Plac Orła Białego”. Można też elektronicznie na adres: placorla@um.szczecin.pl - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta. - Wnioski posłużą do planowania dalszych działań na tym terenie.
Porzucić dla ostatniego konkursu koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego czy przeciwnie - skorzystać z jej „elastyczności"? Może sięgnąć po inną z konkursowych prac, która wprawdzie nie zyskała uznania sądu konkursowego, ale śmiałością rozwiązań i nowatorstwem zyskała uznanie publiczności? Zwiększyć budżet inwestycyjny na najważniejszy z placów Starego Miasta, aby zmienić go w prawdziwą szczecińską agorę? Czy może jednak zrealizować wariant minimum: wprowadzić kosmetyczną zmianę nawierzchni bez rzeczywistej rewitalizacji tego miejsca wraz z otoczeniem? To tylko niektóre z pytań, na jakie można przekazywać odpowiedzi i sugestie właśnie w trakcie tych pisemnych konsultacji.
Rada Osiedla Stare Miasto już zdecydowała, że weźmie w nich udział i przekaże swój głos. W jego opracowaniu społeczników wesprze dr Olga Chomska z Akademii Sztuki (Zakład Wzornictwa, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów). Jednak będzie dotyczył wyłącznie zaplanowanego przez magistrat prototypowania - czyli zaplanowanego na okres od maja do lipca praktycznego testowania pomysłu na częściowe wyłączenie z ruchu oraz parkowania zarówno samego placu, jak i ulic doń przyległych. I tak można. Jeżeli jednak mieszkańcy Starego Miasta chcą rzeczywiście - na zasadzie: nic o nas bez nas - współdecydować o dalszej przyszłości pl. Orła Białego, to powinni przekazać swe pomysły wprost do magistratu. Podobnie jak ci wszyscy, którym zależy na nowoczesnej i ambitniejszej niż dotychczas proponowane koncepcji zagospodarowania tej miejskiej przestrzeni.
W jedynym dotychczas przeprowadzonym ankietowym badaniu opinii publicznej dotyczącym pl. Orła Białego, szczecinianie opowiedzieli się za jego przemianą w przyjazny plac miejski, rynek, o funkcjach „wychodzących naprzeciw różnorodnym potrzebom współczesnego nowoczesnego Szczecina". Chcieli, aby funkcjonalnie przywrócono go szczecinianom oraz turystom: jako miejsce spotkań, organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych. Postulat usunięcia zeń parkingu uznając za priorytetowy (620 głosów na 790 uczestniczących w ankiecie). Magistrat z nieznanych przyczyn również odłożył ad acta wyniki badań i konsultacji społecznych dotyczących zarówno zmiany organizacji ruchu, jak i zagospodarowania ul. Tkackiej, jakie w ub. roku przy okazji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego przeprowadziły stowarzyszenia: SENS (Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina) oraz Rowerowy Szczecin.
Jak będzie z obecnie trwającymi konsultacjami? Magistrat do tej pory nie wskazał sposobu oceny oraz ewentualnego wykorzystania pozyskiwanych koncepcji i propozycji mieszkańców. ©℗
A. NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK