czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wiosenne porządki za nami

Wiosenne porządki za nami [GALERIA]

Wiosenne porządki za nami
Data publikacji: 2016-04-24 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 1004 130716

Na prawobrzeże, czyli w rejon Szmaragdowego i Dębów Krzywoustego, dotarła w ten weekend wielka społeczna akcja dla zielonego Szczecina – „Wiosennych porządków”. Przygoda, bo w „pięknych okolicznościach przyrody” miejskich lasów. A też nie byle jaka – bo praktyczna i przypadająca w Dni Ziemi – lekcja ekologii.

Janek Misiuna, uczeń kl. IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 37 nie ma wątpliwości, że zaśmiecanie lasu to głupota.

– Nikt z nas nie poszedłby do kogoś w odwiedziny, by jego dom zaśmiecić. Dlaczego więc to robi w lesie, który jest domem zwierząt? Nie rozumiem – mówi. – Tym bardziej że szkodzi nie tylko im, ale przede wszystkim nam – ludziom. Proszę spojrzeć, uprzątamy głównie butelki i inne plastikowe przedmioty. Najtrudniej się rozkładają, setki lat.

– Przez tych, co w lesie śmiecą. Najpierw palą i chleją, a potem brudzą! Może jak przeczytają o nas, co po nich sprzątamy, to pójdą po rozum do głowy i przestaną niszczyć nasz Szczecin – dodaje Filip.

Janka, podobnie jak Maćka, Pawła, Filipa i Hanię ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego do udziału w akcji „Wiosennych porządków” zachęciła Ewa Wolanicka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP 37 (ul. Rydla).

– Moglibyśmy siedzieć w klasie i rozmawiać o segregacji odpadów oraz dbaniu o środowisko, ale dzieciom nic nie zastąpi praktyki, lekcji w plenerze – stwierdza p. Ewa. – Tym bardziej że nad Jeziorem Szmaragdowym teraz pięknie. Nauczą się więcej niż z podręcznika. Lepiej do nich trafi przesłanie, że o przyrodę warto i trzeba dbać.
Nie tylko najmłodsi wzięli udział w tak zacnej lekcji ekologii praktycznej, ale również przyszli technicy architektury krajobrazu oraz weterynarii z Centrum Edukacji Ogrodniczej (Zdroje), zaangażowani przez wychowawców: Annę Krakowiak, Dorotę Jasiejko i Jarosława Kubę.

– Systematycznie, nie tylko wiosną i jesienią, zapraszamy naszych uczniów do wspólnego sprzątania świata. Szkoła blisko, więc podejrzewam, że nasza młodzież tu bywa częściej, choćby na wagarach. Teraz mają okazję posprzątać, po sobie i innych. Zrobić coś razem dla dobra wspólnego, a też spędzić mile czas. Na koniec czeka nas ognisko na polanie „Widok” – komentuje p. Anna.

Właśnie na taką edukację, od najmłodszych lat, stawiają pracownicy lasów miejskich Zakładu Usług Komunalnych, wspierający Aleksandra Nieczajewa w organizacji „Wiosennych porządków” w Szczecinie.

– Czego się Jaś nie nauczy, to… my, leśnicy najlepiej wiemy, jak potem wielu z blisko 400 tysięcy szczecinian nie udaje się trafić ze śmieciami do kosza – mówi Krzysztof Matuszak z ZUK. – Ostatnio w Wielgowie likwidowaliśmy sporo dzikich wysypisk poremontowych gruzów, łącznie z kanapami. A w Kijewie, miałem wrażenie, że uprzątamy po kimś cały dom starych mebli. Cała nadzieja w tych młodych…

Tych, którzy w piątek i sobotę (22-23 kwietnia) wzięli udział w „Wiosennych porządkach” na prawobrzeżu Szczecina. Którym zależy na ochronie i realnym działaniu na rzecz środowiska naturalnego. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Piątkowe porządki nad Jeziorem Szmaragdowym

Fot. Mirosław Winconek

Więcej zdjęć w naszej galerii

 

Komentarze

Basia
Odezwalo sie zukowskie bagienko .Zazdrosc i zawisc, publiczne pranie brudow na oczach rozbawionego forum . Nie wstyd wam panowie i panie?
2016-04-25 12:24:58
Wawrzyn
I w panu nadzieja panie Matuszakowaty Pan masz taki łeb pełen wiedzy, że normalnie ręce same do oklasków się zbierają. Nie ma jak to spanie w bunkrach na cudzy koszt nad Szmaragdowym. Albo u Cumiaków.
2016-04-24 23:59:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie