środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki
Data publikacji: 2016-04-22 16:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 707 128990

W piątek w Szczecinie rozpocznie się drugi - weekendowy (22-23 kwietnia) - etap „Wiosennych porządków". Tym razem społecznicy zamierzają uprzątnąć tereny prawobrzeża. Ruszą do Puszczy Bukowej: nad Szmaragdowe i w rejon Dębów Krzywoustego.

Jezioro Szmaragdowe to jeden z przyrodniczo najbardziej reprezentacyjnych punktów Szczecina. Na dodatek o frapującej historii, więc tym chętniej odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Niestety, gdzie pojawiają się amatorzy pikników i grillowania pod chmurką, to - mimo ustawionych koszy - na trawie i w pobliskich krzakach pojawia się mnóstwo śladów ich bytności, głównie śmieci.

- Śmieci po zimie i te, zwożone do lasu samochodami przez wandali. Cel ambitny: przez dwa dni postaramy się uprzątnąć około 200 ha leśnych duktów. Liczymy, że w naszą akcję włączy się nie tylko młodzież szkolna, ale również ci wszyscy, którym na sercu leży dobro naszego zielonego miasta - mówi Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i organizator szczecińskiego „pospolitego ruszenia na śmieci".

- W szkołach wykłada się ekologię. To chwalebne. Ale bez jej praktycznych lekcji, przypominałoby to trochę uczenie pływanie w czterech ścianach klasy, zza szkolnej ławki - dodaje p. Aleksander. - Dlatego stwarzamy najmłodszym okazję do praktyki. I jestem głęboko przekonany, że kto choć 10 razy po cudze śmieci się schyli, ten własnych zostawiać nie będzie. Można elaboratami, ale właśnie taka nauka szacunku dla przyrody, praktyczna, jest najskuteczniejsza.

W piątek miejscem zbiórki dla uczestników wiosennych porządków będzie zajazd nad Jeziorem Szmaragdowym. Wszyscy chętni spotkają się pomiędzy godz. 9-11, aby przez następne godziny sprzątać okolice jeziora, polany rekreacyjne oraz szlaki turystyczne Puszczy Bukowej.

- Chcemy pomóc w ich uprzątnięciu, organizując praktyczną lekcję ekologii. Wszystkim, dzięki wsparciu Zakładu Usług Komunalnych, zapewniamy worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki - dodaje organizator z Inspektoratu Akademickiego Straży Ochrony Przyrody.

Natomiast w sobotę (23 kwietnia) akcja porządkowania terenów zielonych Szczecina przeniesie się na skraj Kniei Bukowej. Zainteresowani udziałem w akcji będą się mogli spotkać przy Dębach Krzywoustego (dojście ul. Chłopską - os. Bukowe). Sprzątanie również tego dnia rozpocznie się między godz. 9-11.

- Na finał będzie ognisko, konkursy z nagrodami, kolportowane materiały o tematyce proekologicznej - zachęca organizator.

(an)

Na zdjęciu: Akcja wiosennego porządkowania Szczecina jest jednym z cyklu proekologicznych imprez związanych z tegorocznymi obchodami Dni Ziemi w naszym mieście. Do udziału w nich zaprasza Aleksander Nieczajew (na zdjęciu), jeden z najbardziej znanych i cenionych szczecińskich ekologów.

Fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

kiriakos
Chyba czegoś nie zrozumiałem. Czy ci uczestnicy po ostro pili do dzisiaj? 24.04.201 około 12-13.00 na polanie widokowej przy jeziorze tony śmieci, butelki po piwie i grupa młodzieży z mnóstwem alkoholu świetnie się bawiła. Przy punkcie widokowym za grotą (na Podjuchy) grupa rowerzystów z piwem i mnóstwo śmieci, butelek itp. Sorry taki mamy naród?
2016-04-24 19:50:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie