Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wiosenne porządki

Data publikacji: 22 kwietnia 2016 r. 16:55
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:51
Wiosenne porządki
Akcja wiosennego porządkowania Szczecina jest jednym z cyklu proekologicznych imprez związanych z tegorocznymi obchodami Dni Ziemi w naszym mieście. Do udziału w nich zaprasza Aleksander Nieczajew (na zdjęciu), jeden z najbardziej znanych i cenionych szczecińskich ekologów. Fot. Arleta NALEWAJKO  

W piątek w Szczecinie rozpocznie się drugi - weekendowy (22-23 kwietnia) - etap „Wiosennych porządków". Tym razem społecznicy zamierzają uprzątnąć tereny prawobrzeża. Ruszą do Puszczy Bukowej: nad Szmaragdowe i w rejon Dębów Krzywoustego.

Jezioro Szmaragdowe to jeden z przyrodniczo najbardziej reprezentacyjnych punktów Szczecina. Na dodatek o frapującej historii, więc tym chętniej odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Niestety, gdzie pojawiają się amatorzy pikników i grillowania pod chmurką, to - mimo ustawionych koszy - na trawie i w pobliskich krzakach pojawia się mnóstwo śladów ich bytności, głównie śmieci.

- Śmieci po zimie i te, zwożone do lasu samochodami przez wandali. Cel ambitny: przez dwa dni postaramy się uprzątnąć około 200 ha leśnych duktów. Liczymy, że w naszą akcję włączy się nie tylko młodzież szkolna, ale również ci wszyscy, którym na sercu leży dobro naszego zielonego miasta - mówi Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i organizator szczecińskiego „pospolitego ruszenia na śmieci".

- W szkołach wykłada się ekologię. To chwalebne. Ale bez jej praktycznych lekcji, przypominałoby to trochę uczenie pływanie w czterech ścianach klasy, zza szkolnej ławki - dodaje p. Aleksander. - Dlatego stwarzamy najmłodszym okazję do praktyki. I jestem głęboko przekonany, że kto choć 10 razy po cudze śmieci się schyli, ten własnych zostawiać nie będzie. Można elaboratami, ale właśnie taka nauka szacunku dla przyrody, praktyczna, jest najskuteczniejsza.

W piątek miejscem zbiórki dla uczestników wiosennych porządków będzie zajazd nad Jeziorem Szmaragdowym. Wszyscy chętni spotkają się pomiędzy godz. 9-11, aby przez następne godziny sprzątać okolice jeziora, polany rekreacyjne oraz szlaki turystyczne Puszczy Bukowej.

- Chcemy pomóc w ich uprzątnięciu, organizując praktyczną lekcję ekologii. Wszystkim, dzięki wsparciu Zakładu Usług Komunalnych, zapewniamy worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki - dodaje organizator z Inspektoratu Akademickiego Straży Ochrony Przyrody.

Natomiast w sobotę (23 kwietnia) akcja porządkowania terenów zielonych Szczecina przeniesie się na skraj Kniei Bukowej. Zainteresowani udziałem w akcji będą się mogli spotkać przy Dębach Krzywoustego (dojście ul. Chłopską - os. Bukowe). Sprzątanie również tego dnia rozpocznie się między godz. 9-11.

- Na finał będzie ognisko, konkursy z nagrodami, kolportowane materiały o tematyce proekologicznej - zachęca organizator.

(an)

Na zdjęciu: Akcja wiosennego porządkowania Szczecina jest jednym z cyklu proekologicznych imprez związanych z tegorocznymi obchodami Dni Ziemi w naszym mieście. Do udziału w nich zaprasza Aleksander Nieczajew (na zdjęciu), jeden z najbardziej znanych i cenionych szczecińskich ekologów.

Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kiriakos
2016-04-24 19:50:48
Chyba czegoś nie zrozumiałem. Czy ci uczestnicy po ostro pili do dzisiaj? 24.04.201 około 12-13.00 na polanie widokowej przy jeziorze tony śmieci, butelki po piwie i grupa młodzieży z mnóstwem alkoholu świetnie się bawiła. Przy punkcie widokowym za grotą (na Podjuchy) grupa rowerzystów z piwem i mnóstwo śmieci, butelek itp. Sorry taki mamy naród?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA