środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Willa była i już jej nie ma

Willa była i już jej nie ma

Willa była i już jej nie ma
Data publikacji: 2015-10-02 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 6758 25437

W ekspresowym tempie zniknęła z krajobrazu. Stała od lat opuszczona, zaniedbana, wpisana do gminnej ewidencji zabytków Szczecina. Mowa o jednej z przedwojejnych wilii przy al. Wojska Polskiego 187, na wysokości skrzyżowania z ulicą Traugutta. Znajdowała się nieopodal wiaduktu w niewielkiej odległości od nasypu biegnącego obok szlaku kolejowego na styku dwóch osiedli: z jednej strony Łękna, z drugiej strony Pogodna. W bezpośrednim sąsiedztwie zdewastowanej i nieczynnej stacji.

Należącą wcześniej do prywatnych osób parcelę z nieużytkowynym domem odkupiła szczecińska spółka deweloperska Modehpolmo II. Otrzymała pozwolenie z wydziału urbanistyki i administracji budowlanej szczecińskiego magistratu na rozbiórkę budynku z przyległym doń basenem w części ogrodowej całej nieruchomości. Wyburzenia to wstęp do planowanej przez spółkę kolejnej inwestycji w nową zabudowę mieszkaniową na gruncie w pobliżu przyszłego nowego węzła komunikacyjnego z rondem i nitką obwodnicy śródmiejskiej.

- Złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania tego terenu. Czekamy na decyzję. Spodziewamy się jej w najbliższych kilku tygodniach jeszcze tej jesieni. Zamierzamy wznieść w tym miejscu dom mieszkalny wielorodzinny do dwóch pięter z antresolami na ostatniej kondygnacji i skośnymi dachami, architektonicznie nawiązując przy tym do zabudowy charakterystycznej dla tej willowej, historycznej części miasta - informuje Jakub Łukomski, prezes spółki Modehpolmo II.

Według planów, powstałoby tu 20, maksymalnie do 25 mieszkań. W części podziemnej urządzone będą boksy garażowe. Przy mieszkaniach w parterze inwestor przewiduje ogródki przydomowe, a na obu piętrach balkony lub tarasy. Przyszła zabudowa ma współgrać kompozycyjnie z otoczeniem, stanowiąc niejako zamknięcie tego narożnika z zabudową mieszkaniową między al. Wojska Polskiego i ul. Jana Kochanowskiego. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Tu zaszła zmiana. Al. Wojska Polskiego 187. Dom wyglądał tak. We wrześniu zakończyła się jego rozbiórka.

 

Willa była i już jej nie ma Willa była i już jej nie ma Willa była i już jej nie ma Willa była i już jej nie ma Willa była i już jej nie ma Willa była i już jej nie ma

Komentarze

Argentifaber
Mnich napisał bzdury o tej rzekomej melinie,mieszkam niedaleko,codziennie przechodziłem kilka razy o różnych porach koło tego domu i nigdy,od lat nie byłem świadkiem jakiejkolwiek sytuacji z udziałem tzw.meneli.Zdecydowanie ktoś tam mieszkał,ale zawsze panowała tam cisza i spokój na terenie posesji. Szkoda,że została zniszczona,a co do tzw.obwodnicy,to ciekaw jestem komu ten moloch w środku zabytkowej dzielnicy willowej będzie potrzebny,chyba tylko tym,którzy na budowie tego bzdeta mogą zarobić !
2016-03-29 16:57:53
Mnich
Ludzie piszecie o czymś o czym nie macie zielonego pojęcia, od lat ten pustostan, to była melina dla okolicznych pijaków i meneli..willa to piękne określenie dla tej ruiny..o jakim zabytku tu piszecie...swoją drogą zgadzam się z opiniami, że zamieszkanie przy tak ruchliwym węźle komunikacyjnym nie będzie należało do przyjemnych nawet z ogródkiem i miejscem garażowym
2015-12-29 11:58:55
noiroman
Złe pytanie,powinno się zapytać cóż to za władze miasta i jaki to konserwator zabytków wydaje pozwolenie na usunięcie takiego obiektu.To są nie władze a władyki średniowieczne,półmózgi.To nawet za komuny w późniejszych czasach może nie dbano o zabytki ale nie pozwolono by na rozbiórkę.Z chwilą zaprzestania wywózki cegieł na odbudowę Warszawy to i komuchy jako tako opiekowali się zabytkami miasta a teraz tylko usiąść i płakać nad losem Szczecińskiej starej przedwojennej zabudowy.
2015-12-29 05:58:15
kasia
Dziwne ,że pozwolili ją zburzyc ,była zabytkiem
2015-10-15 18:25:05
ba
niestety niektórzy nie rozumieją, że klimat takich miejsc jak ta willa jest nie do przecenienia i żadna developerska nowoczesna willa mieć tego nie będzie
2015-10-14 20:40:23
Mieszkania i willa przy Wojska Polskiego 187 i Trauguta
Współczuję ludziom którzy mają tam mieszkać . Skrzyżowanie z wielkim planowanym skrzyżowaniem , dołem obwodnica , bokiem pociąg , smród z łękna i karetki na sygnale co 5 minut . Brawo dla dewelopera że kupił tego gniota .
2015-10-02 16:46:17
D
A mi się wydawało, że miasto potrzebuje ten teren pod budowę skrzyżowania obwodnicy śródmiejskiej z al. Wojska Polskiego. A jeśli nawet nie , to nowo wybudowany dom będzie stał przy jednym z największych i najruchliwszych skrzyżowań w mieście. Hmmm...
2015-10-02 14:33:17
do Kaz
Kaz, to mogłeś sam kupić tą ruinę i wyremontować. Deweloper nie jest instytucją charytatywną, a poza tym mamy XXI wiek i ludzie oczekują innego standardu mieszkań niż mogła oferować willa z początku XX wieku.
2015-10-02 14:14:27
Benek
Dlaczego redakcja nie obroniła willi?
2015-10-02 13:59:25
han
Byłam kiedyś w tej willi. Czuło się tam ten klimat starego domu. W tych nowych tego nie ma . Szkoda.
2015-10-02 13:26:11
NICK
rozsądny developer
2015-10-02 12:46:14
Kaz
Co to za developer, co niszczy taką wille.
2015-10-02 11:47:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie