Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Wierni ideałom i kresowym korzeniom

Data publikacji: 04 października 2016 r. 22:10
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:16
Wierni ideałom i kresowym korzeniom
 

W Międzyzdrojach trwa jubileuszowy 35. Zjazd Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej, po raz 25. zorganizowany w kurorcie.

– Jest to ostatni zjazd kresowych żołnierzy AK - bo jest nas coraz mniej i coraz mniej w nas sił, ale nie ostatnie nasze spotkanie w Międzyzdrojach – zapewnia Danuta Szyksznian, ps. Sarenka , żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno, współinicjatorka i dobry duch zjazdów, a także Honorowa Obywatelka Międzyzdrojów. – Mogą być one tu kontynuowane np. jako zjazdy naszych rodzin i przyjaciół. Przyjeżdżajcie tu, wspominajcie nas, nie pozwólcie, by o nas zapomniano!

Inaugurację zjazdu poprzedzono uroczystym odsłonięciem - u stóp kościoła parafialnego - pomnika w kształcie trzech krzyży: „Kresowym Żołnierzom Armii Krajowej, którzy rozrzuceni po świecie, w Międzyzdrojach znaleźli swoją Małą Ojczyznę, wśród grona przyjaciół, w okruchach wspomnień pozostali wierni młodzieńczym ideałom obrońców Ziem Kresowych i kresowym korzeniom”. Jubileuszowy zjazd w Międzyzdrojach potrwa do piątku.

W środę w hotelu „Międzyzdroje” przy Promenadzie Gwiazd odbędą się (o godz. 10 i 12) „Spotkania Pokoleń” z udziałem uczniów zachodniopomorskich szkół i kombatantów, będące wyjątkową okazją dla młodzieży do poznania faktów z wojennej historii Polski, które przedstawią świadkowie i uczestnicy tych wydarzeń. W międzyczasie dr Krzysztof Szczur ze Szczecina zaprezentuje wystawę pt. „Ziemie i miasta kresowe”. Uczestnicy zjazdu złożą też kwiaty pod tablicą pamiątkową na Kawczej Górze oraz znicze pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu komunalnym. Będą także wykłady, program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalnego „Faustyna” z Równego (Ukraina) oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, prezentacje i wystawy oraz kiermasz książek historycznych. ©℗

Tekst i fot. (maz)

Na zdjęciu: Danuta Szyksznian, ps. Sarenka , żołnierz AK w otoczeniu przyjaciół - kresowych żołnierzy AK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA