Niedziela, 24 września 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Możesz wesprzeć rodaków

Data publikacji: 22 sierpnia 2016 r. 13:45
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:12
Możesz wesprzeć rodaków
 

Trwa trzecia edycja akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach". Do grudnia możemy wpłacać pieniądze na specjalne konto Caritasu - zostaną za nie zakupione paczki dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.

- Pierwsza edycja była spontaniczna i zorganizowana w szalonym tempie. Udało się - opowiadał w rozmowie z "Kurierem" Łukasz Szełemej, współautor (razem z Wojciechem Woźniakiem) zbiórki. -  Na specjalnym koncie uzbieraliśmy ponad 34 tysiące  złotych od darczyńców z Polski i z zagranicy. Dzięki wielkiemu sercu setek ludzi i wspaniałych wolontariuszy do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie trafiło łącznie 400 paczek z żywnością, chemią gospodarstwa domowego, odzieżą oraz książkami. Zebraliśmy łącznie ponad 6 ton darów w 4 tygodnie. Druga edycja była już planowana. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni i onieśmieleni odzewem z całego świata. Na konto zebraliśmy 63 tysiące złotych, dodatkowo z Wrocławia wyjechała paczka warta 20 tysięcy złotych z markową odzieżą, a z ponad 25 punktów zbiórki w Polsce i za granicą wolontariusze zgromadzili około 3 ton produktów o wartości prawie 20 tysięcy  złotych.

Dodatkowo za kwotę 10 tysięcy złotych na ferie do Polski zostały zaproszone polskie dzieci z Litwy. Łączna szacunkowa pomoc przekroczyła 110 tysięcy złotych. 

- Rodacy, którzy otrzymali paczki, nie kryli radości, wzruszenia i łez - dodawał Łukasz Szełemej. - Były wspólne spotkania, rozmowy, koncerty oraz msza święta w intencji rodaków. Takie niespodzianki umacniają tożsamość narodową żyjących na Wileńszczyźnie Polaków.

W tej chwili na koncie Caritasu jest ponad 37 tysięcy złotych. Dary trafią do naszych rodaków przed Bożym Narodzeniem. Kto chce pomóc, powinien przelać pieniądze - z dopiskiem "Kresy" - na konto: Caritas Archi diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Ul. Wieniawskiego 5, 71–142 Szczecin, konto: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757.

Więcej informacji: www.rodakomnakresach.pl oraz www.polskiewartosci.pl.

©℗

(as)

W poprzednich latach paczki zbierała także młodzież z Przecławia

Fot. Dariusz Gorajski/archiwum 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA