środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Jeden w Świnoujściu, drugi po chrzcie

Jeden w Świnoujściu, drugi po chrzcie

Jeden w Świnoujściu, drugi po chrzcie
Data publikacji: 2016-07-14 17:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2049 144122

Najnowszy statek Polskiej Żeglugi Morskiej, masowiec „Legiony Polskie”, przeszedł w poniedziałek (11 lipca) ceremonię chrztu. Uroczystość odbyła się w chińskiej stoczni Yangfan (350 km na południe od Szanghaju). To drugi z serii nowych 39-tysięczników. Rozpoczął ją statek „Armia Krajowa”, który w środę po raz pierwszy przypłynął do Polski. W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Świnoujściu ma mieć pomalowane ładownie.

„Legiony Polskie” i „Armia Krajowa” to klasyczne masowce do przewozu takich ładunków jak węgiel, ruda żelaza, zboże czy nawozy sztuczne. Mają nośność 39 000 ton, długość 180 m, szerokość 30 m, a maksymalne zanurzenie – 10,5 m. Statki zaprojektowało znane biuro fińskie Deltamarin.

– Masowce te mają podwójne poszycie oraz po pięć ładowni typu „box” z szerokimi lukami ładunkowymi – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM. – Każdy wyposażony jest w cztery dźwigi ładunkowe. Dzięki nowoczesnemu silnikowi głównemu, zoptymalizowanemu kształtowi kadłuba i tzw. naprowadzającym płetwom przedśrubowym, jest też bardzo ekonomiczny, jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Chrztu „Legionów Polskich” dokonała Marzena Nalewajska, zastępca kierownika Działu Rozliczeń Krajowych PŻM. W swoim przemówieniu dyrektor naczelny PŻM Paweł Szynkaruk przybliżył chińskim uczestnikom uroczystości genezę nazwy statku oraz pogratulował matce chrzestnej zaszczytnego obowiązku. Przypomniał ponadto, że pierwszy z serii tych masowców – „Armia Krajowa” – w czasie, gdy nadawano imię „Legionom Polskim”, po raz pierwszy płynął do kraju, do portu w Świnoujściu.

„Legiony Polskie” to zarazem drugi statek z nowego programu inwestycyjnego armatora na lata 2015-2020. Zakłada on wybudowanie łącznie 18 masowców. Pierwsze cztery otrzymają nazwy patriotyczne statków, które wcześniej pływały już we flocie PŻM, a niedawno zostały sprzedane. Do „Armii Krajowej” i „Legionów Polskich” dołączą więc „Szare Szeregi” oraz „Solidarność”.

(ek)

Komentarze

Wawrzek
Brawo grabarze szczecińskich stoczni czy Chińczycy mają większy "marketing" czy Tusk Wam tak kazał
2016-07-15 21:53:22
Absurd
To w chińskiej stoczni zabrakło farby na pomalowanie ładowni?
2016-07-15 13:19:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy