Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Większy budżet na Małe Skarby

Data publikacji: 31 lipca 2019 r. 17:12
Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia 2019 r. 07:55
Większy budżet na Małe Skarby
Fot. Ryszard Pakieser  

Kolejnych 800 osób zostanie objętych wsparciem. Projekt "Zachodniopomorskie Małe Skarby" zakłada bowiem pomoc rodzicom powracającym do pracy poprzez refundację kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, u opiekuna dziennego lub niani. 

Program powinien zakończyć się w 2020 roku, jednak ze względu na duże zainteresowanie będzie realizowany do 2023 r. Jego budżet zwiększy się z blisko 14 mln do ponad 29 mln zł. Wzrośnie także liczba rodziców objętych wsparciem - z 700 do 1500 osób.

- W związku z tym, że pierwsza edycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy przekonać Komisję Europejską, że warto inwestować w młodych rodziców i warto inwestować w najmłodszych na Pomorzu Zachodnim - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Unia zgodziła się w zasadzie na podwojenie alokacji, czyli na kolejne ponad 15 milionów złotych.

W trakcie pierwszej rekrutacji we wrześniu ubiegłego roku zgłosiło się tylu chętnych, że wykorzystano połowę z 700 miejsc przewidzianych w projekcie na okres 3 lat. Obecnie w programie uczestniczy 695 osób, a opieką objętych zostało 725 dzieci. Na pierwszym miejscu wśród dostępnych form opieki jest zatrudnienie niani - 379 rodziców zdecydowało się skorzystać z tej możliwości.

- Mam niespełna dwuletniego synka Macieja. O tej akcji dowiedziałam się od pani w żłobku. Niestety, nie dostałam się do żłobka państwowego, więc musiałam szukać prywatnego. Ta dotacja na pewno pomogła mi w decyzji o szybszym powrocie do pracy, nie musiałam się zastanawiać, czy przeznaczyć jedną trzecią pensji na żłobek - mówi pani Joanna. - Unia Europejska pokrywa 95 procent kosztów związanych z pójściem mojego dziecka do prywatnego żłobka. Mnie obecnie kosztuje on około 50 złotych, czyli śmieszne pieniądze.

W przypadku refundacji kosztów do 12 miesięcy pobytu w żłobkach, klubikach dziecięcych, u opiekuna dziennego i niani, rodzic musi podjąć aktywność zawodową. Grupami docelowymi są: osoby bezrobotne lub bierne zawodowo pozostające poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3; osoby pracujące opiekujące się dziećmi do lat 3, które są na przerwie zawodowej związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka, a także przebywające na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.

Jak podkreślił marszałek, "druga edycja będzie skierowana do rodzin z obszarów wykluczonych, gdzie najtrudniej jest uzyskać wsparcie czy miejsce w żłobku publicznym, gdzie nie ma prywatnych żłobków niepublicznych i jedynym wyborem pozostaje niania".

Ogłoszenie o kolejnej rekrutacji ukaże się 26 sierpnia 2019 r.

- Wnioski będzie można składać przez dwa tygodnie. Do 2023 roku chcemy zorganizować rekrutację w dwóch edycjach wiosennych i dwóch jesiennych - poinformował Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. ©℗

Karolina Nawrocka

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

roger
2019-08-01 07:48:10
chłopie ubierz się w spodnie normalne bo wygladasz jak wieśniak
do marszałka
2019-08-01 06:43:38
Panie Geblewicz dzięki pana ukochanej Unii Polska płaci corocznie około 25 mld $ na tzw politykę klimatyczną - czyli tzw. podatek od CO2 które nie ma żadnego wpływu na klimat! Nasza coroczna składka do Unii to około 4 mld euro czyli w sumie co roku wpłacamy ponad 30 mld $! Więc kto do kogo dopłaca panie Geblewicz?
i Uwaga...
2019-07-31 23:49:04
Ogloszenie o kolejnej rekrutacji ukaze sie 26 sierpnia 2018 roku (?) No i prosze.. jak ta Unia jest przychylna dla marszalkowskich pro-PO-zycji - czyli Lewa reka daje a druga reke wyciaga po Wieksze wplaty i z Polski do Brukseli !! A te zwiekszone wplaty do UE pochodza przeciez i z Pieniedzy Szczecinskich Podatnikow !!! A wiec Panie Marszalku - czym Pan "sie az tak chwali" ??
Budować nie żebrać od Unii
2019-07-31 19:46:56
A może zacząć w końcu budować żłobki lub wykorzystać pustostany należące do gminy zamiast żebrać ciągle od Unii. Ile powstało w ostatnich latach żłobków publicznych ? Z tego co wiem to 1.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA