Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Marszałek da miliony na skarby

Data publikacji: 2018-08-30 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Marszałek da miliony na skarby
 

Marszałek województwa chce pomóc nieaktywnym zawodowo rodzicom, opiekującym się dziećmi do lat trzech, w powrocie na rynek pracy. Od 3 września 2018 r. mogą się oni starać o refundację kosztów pobytu swojej pociechy w żłobku, klubie dziecięcym, u opiekuna dziecięcego czy niani. Rusza rekrutacja w programie "Zachodniopomorskie Małe Skarby". Na program przeznaczono 14 mln zł.

Projekt jest finansowany ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Będzie realizowany do grudnia 2020 r. Szacuje się, że na początek pomoże w powrocie do pracy 700 rodzicom.

- Każdy z rodziców mierzył się z tym wyzwaniem, co zrobić z dzieckiem, jeśli nie dostało się do żłobka, albo tego żłobka w naszej miejscowości nie ma - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Bardzo często z odsieczą przychodzi instytucja babci, o ile babcia sama nie pracuje, chce pomóc i nie mieszka na przykład w Rzeszowie. Dlatego, by umożliwić najmłodszym dobry rozwój, a rodzicom możliwość powrotu na rynek pracy, postanowiliśmy uruchomić ten program.

Wsparciem zostaną objęci rodzice bezrobotni oraz bierni zawodowo (na przykład korzystający z urlopu wychowawczego), którzy nie mogą podjąć pracy ze względu na obowiązek opieki nad dzieckiem do 3. roku życia. O pomoc mogą się też ubiegać mamy na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, które planują powrót do pracy.

Uczestnik projektu może uzyskać refundację części faktycznie poniesionych kosztów świadczenia opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym, u opiekuna dziennego lub niani. Wsparcie jest przyznawane przez maksymalnie 12 miesięcy względem konkretnego dziecka, licząc od dnia rozpoczęcia świadczenia opieki nad dzieckiem lub do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia, ale nie dłużej niż do końca grudnia 2020 r.

Dokumenty rekrutacyjne można składać w terminie: od 3 do 20 września br. osobiście w kancelarii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, ul. A. Mickiewicza 41 lub w sekretariacie filii WUP w Koszalinie ul. Słowiańska 15a, bądź wysłać pocztą.

Marszałek o wsparcie w promowaniu programu poprosił dwie szczecinianki. Ambasadorkami projektu zostały lekkoatletka Monika Pyrek-Rokita, mama Grzesia i Juliana, oraz Agnieszka Kowalewska, prowadząca blog Mamowymioczami, mama Amelii i Borysa.

- Jedno z moich dzieci ma pięć lat, więc tę drogę mam już za sobą, ale jestem też mamą 9-miesięcznego Julka, dlatego jak najbardziej rozumiem dylemat mam, które są na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych i już powoli myślą, by wrócić do pracy zawodowej - mówi Monika Pyrek-Rokita. - Rozumiem dylematy pomiędzy uczuciami matczynymi, żeby być z dzieckiem jak najdłużej, ale też obawami, żeby nie wypaść z tego rynku pracy i mieć do czego wrócić. Ten program daje szansę, by w bezpieczny sposób wrócić do pracy zawodowej. Cieszę się, że będę mogła o nim opowiadać namawiać mamy, by z niego skorzystały. ©℗

Tekst i fot. Anna Gniazdowska

Na zdjęciu: Start rekrutacji do "Małych Skarbów" zapowiedzieli wspólnie Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, Andrzej Przewoda, dyrektor WUP oraz ambasadorki programu - Monika Pyrek-Rokita i Agnieszka Kowalewska.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A, A, A...
2018-08-31 11:34:47
A przynaleznosc do PO-stkomunistow lub innego Lewactwa tez bedzie wymagana...?? Czy inaczej bedzie sie ostatnim w Kolejce - jak to mialo miejsce bez przynaleznosci w PRL-u !!
piotr
2018-08-31 00:08:29
tylko Sochański!
bobo
2018-08-30 18:37:20
da ...z mojej kieszeni, ludzki pan
ale nawilżanie z tym tytułem ...
2018-08-30 13:53:37
Wstyd.
0
2018-08-30 11:40:31
Oczywiście, że kampania, ale każdy orze jak może, a raczej morze, bo chodzi o morze pieniędzy ;/ Swoją drogą, mamy dwójki dzieci, a nic po nich nie widać - można? Można, tylko nie trzeba zwalać winy na geny.
abc
2018-08-30 11:23:45
Projekt jest finansowany ze środków EFS(Europejski Fundusz Społeczny UE)bo pewnie nie wiesz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego .Zacznij czytać ze zrozumieniem jeden z drugim ale wiadomo ze nie piszesz tego z własnej woli ,to was zainteresuje: https://oko.press/rosyjska-propagande-szerza-polskie-portale-znalezlismy-23-takie-witryny/
Marszałek ma miliony?
2018-08-30 10:51:16
A skąd je wziął? Co za bezczelna propaganda!
gg
2018-08-30 10:36:35
@Kto da? :a radni miejscy z pis-sld i po skąd dadzą na darmowe bilety dla kilkunastu tysięcy uczniów , czyli dają kase ze swoich z prywatnych pieniędzy czy publicznych ? a więc łaski nie robią ,Tpypowa kampania przed wyborami.
Kto da?
2018-08-30 09:38:39
A co to znaczy marszałek da? Czyli daje kasę ze swoich prywatnych pieniędzy czy z publicznych ...a więc łaski nie robi. Typowa kampania przed wyborami.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA