Kolejnych 800 osób zostanie objętych wsparciem. Projekt "Zachodniopomorskie Małe Skarby" zakłada bowiem pomoc rodzicom powracającym do pracy poprzez refundację kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, u opiekuna dziennego lub niani.
Program powinien zakończyć się w 2020 roku, jednak ze względu na duże zainteresowanie będzie realizowany do 2023 r. Jego budżet zwiększy się z blisko 14 mln do ponad 29 mln zł. Wzrośnie także liczba rodziców objętych wsparciem - z 700 do 1500 osób.
- W związku z tym, że pierwsza edycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy przekonać Komisję Europejską, że warto inwestować w młodych rodziców i warto inwestować w najmłodszych na Pomorzu Zachodnim - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Unia zgodziła się w zasadzie na podwojenie alokacji, czyli na kolejne ponad 15 milionów złotych.
W trakcie pierwszej rekrutacji we wrześniu ubiegłego roku zgłosiło się tylu chętnych, że wykorzystano połowę z 700 miejsc przewidzianych w projekcie na okres 3 lat. Obecnie w programie uczestniczy 695 osób, a opieką objętych zostało 725 dzieci. Na pierwszym miejscu wśród dostępnych form opieki jest zatrudnienie niani - 379 rodziców zdecydowało się skorzystać z tej możliwości.
- Mam niespełna dwuletniego synka Macieja. O tej akcji dowiedziałam się od pani w żłobku. Niestety, nie dostałam się do żłobka państwowego, więc musiałam szukać prywatnego. Ta dotacja na pewno pomogła mi w decyzji o szybszym powrocie do pracy, nie musiałam się zastanawiać, czy przeznaczyć jedną trzecią pensji na żłobek - mówi pani Joanna. - Unia Europejska pokrywa 95 procent kosztów związanych z pójściem mojego dziecka do prywatnego żłobka. Mnie obecnie kosztuje on około 50 złotych, czyli śmieszne pieniądze.
W przypadku refundacji kosztów do 12 miesięcy pobytu w żłobkach, klubikach dziecięcych, u opiekuna dziennego i niani, rodzic musi podjąć aktywność zawodową. Grupami docelowymi są: osoby bezrobotne lub bierne zawodowo pozostające poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3; osoby pracujące opiekujące się dziećmi do lat 3, które są na przerwie zawodowej związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka, a także przebywające na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.
Jak podkreślił marszałek, "druga edycja będzie skierowana do rodzin z obszarów wykluczonych, gdzie najtrudniej jest uzyskać wsparcie czy miejsce w żłobku publicznym, gdzie nie ma prywatnych żłobków niepublicznych i jedynym wyborem pozostaje niania".
Ogłoszenie o kolejnej rekrutacji ukaże się 26 sierpnia 2019 r.
- Wnioski będzie można składać przez dwa tygodnie. Do 2023 roku chcemy zorganizować rekrutację w dwóch edycjach wiosennych i dwóch jesiennych - poinformował Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. ©℗
Karolina Nawrocka
Fot. Ryszard Pakieser