Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Więcej pieniędzy na budowę S11 Koszalin – Bobolice

Data publikacji: 08 lutego 2019 r. 06:07
Ostatnia aktualizacja: 06 marca 2020 r. 07:49
Więcej pieniędzy na budowę S11 Koszalin – Bobolice
Fot. GDDKiA  

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał aneks do programu inwestycji dla budowy drogi ekspresowej S11 Koszalin – Szczecinek na odcinku od węzła Koszalin Zachód do węzła Bobolice. Dzięki temu zapewnione zostaną środki na realizację zadania w wysokości umożliwiającej GDDKiA wszczęcie postępowania przetargowego.

- Droga ekspresowa S11 Koszalin – Bobolice to bardzo ważna trasa, na którą mieszkańcy środkowego Pomorza i Wielkopolski czekali od lat. S11 to przykład na to, że dotrzymujemy obietnic i w ramach walki z wykluczeniem komunikacyjnym sukcesywnie przygotowujemy do realizacji kolejne drogi. Decyzja o zwiększeniu finansowania tego odcinka pozwoli GDDKiA na ogłoszeniem przetargu na realizację – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Po podpisaniu aneksu szacunkowy łączny koszt inwestycji wynosi obecnie 1 487 mln zł (wcześniej 1 208 mln zł). Głównym czynnikiem wzrostu kosztów jest wzrost cen materiałów budowlanych oraz wynagrodzeń w branży.

Inwestycja polegać będzie na budowie drogi ekspresowej na odcinku Koszalin - Bobolice. Trasa w większości będzie poprowadzona nowym przebiegiem, w oddaleniu od obecnej DK11. Ten odcinek umożliwi całkowite ominięcie Koszalina, włączając się w budowaną obwodnicę Koszalina i Sianowa na węźle Koszalin Zachód. Droga wyprowadzi ruch tranzytowy z wielu miejscowości przy obecnej DK11. W ramach inwestycji powstanie również łącznik S11 z DK25 na południe od Bobolic. W okresie wakacyjnym na obecnej DK11 często tworzą się korki, gdyż ruch wzrasta nawet trzykrotnie. Nowa S11 znacząco usprawni dojazd nad Bałtyk.

- Budowa drogi ekspresowej to również kwestia większego bezpieczeństwa - dodał Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na obecnej DK11 od Bobolic do Koszalina dochodzi do wielu wypadków. Nowa dwujezdniowa, bezkolizyjna droga ekspresowa przyniesie poprawę również w tym aspekcie.

 W ramach zadania zostanie wybudowany odcinek drogi ekspresowej S11 o długości 47,7 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Rozbudowany zostanie węzeł Koszalin Zachód, oraz powstaną 4 nowe węzły drogowe: „Zegrze Pomorskie", „Koszalin Południe", „Głodowa", „Bobolice”. Dzięki inwestycji skróci się czas podróży, co pozwoli na zwiększenie dostępności ekonomicznej i komunikacyjnej tego regionu. Ponadto poprawie ulegnie bezpieczeństwo ruchu przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

 Przewidywany okres realizacji inwestycji w formule projektu i buduj to lata 2019–2023. Wybór wykonawcy jest planowany w tym roku.

 Cała droga S11 na terenie województwa zachodniopomorskiego jest obecnie w budowie, badź w przygotowaniu. Powstają odcinki wspólnego przebiegu S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina, odcinek S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód (budowany w ramach obwodnicy Koszalina i Sianowa) oraz obwodnica Szczecinka. Wszystkie te odcinki przewidziane są do zakończenia w tym roku. W 2023 r. powinien być gotowy fragment od Koszalina do Bobolic, dla którego właśnie zatwierdzono aneks do programu inwestycji. Na odcinek od Bobolic do Szczecinka opracowywana jest dokumentacja, obejmująca również projekt budowlany i wykonawcze. W 2021 r. będzie on gotowy do realizacji w formule buduj. Docelowo droga S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań ze Śląskiem.

(g)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

www.dleyk.pl
2020-03-06 07:36:17
Twoja nieruchomość jest objęta planowaną inwestycją drogową, np. budową drogi ekspresowej? Nie czekaj na zaniżone odszkodowanie! Nie czekaj, aż Twoja nieruchomość zamieni się w plac budowy. Skontaktuj się z nami, ustal spotkanie z prawnikiem i przekonaj się jak możemy Ci pomóc! Jesteśmy do Twojej dyspozycji na terenie całego kraju, tel. 605-260-148
Mlody
2019-02-08 16:58:26
Temat dla CBA !!! Ja mam wiele umow podpisanych z PGNiG i nie ma zadnych szans na aneks terminowy a co dopiero wiecej pieniedzy bo ceny materialow rosna lub wynagrodzenie. Ciekawe czy jak budujecie dom i budowlaniec do was przyjdzie ze robotnicy chca wiecej kasy to zmieniacie umowe i dajecie wiecej kasy.
@kaess
2019-02-08 13:54:16
Wielkopolska jest jeszcze większa, co nieznaczny że ktoś tworzy sztuczne twory z nazw geograficznych. Czy kest Wielkopolska Środkowa? Przerost ambicji kilku lokalnych oszołomów stworzył taką dziwną hybrydę, a ignoranci to powielają. Pomorze Południowe z Wałczem i Szczecinkiem też ma takie prawa jak Środkowe, od którego notabene nawet oficjalnie władze Kołobrzegu się odżegnują
Jacek
2019-02-08 11:55:49
Jestem z Koszalina i S11 jest bardzo potrzebna nie tylko poznaniakom ale i calej srodkowej Polsce wiec Robert wyluzuj z takim komentarzem...bo dla mnie i mieszkancow Koszalina Twoja S10 jest bez zadnego znaczenia ;) nie zapominaj ze sam w tym kraju nie mieszkasz...
olek
2019-02-08 10:05:42
Panie Robercie, z tej drogi nie będą korzystać tylko poznaniacy. Korzystać z niej będą mieszkańcy Szczecinka, Wałcza, Piły, pewnie też Bydgoszczy. Odciąży na pewno też mieszkańców Koszalina. Poprawa infrastruktury pozwoli uatrakcyjnić region dla branży turystycznej. Sam mieszkam w Szczecinie, ale cieszę się z tej inwestycji. Wiem co latem dzieje się na wąskich gardłach S3, więc domyślam się co działo się na dk11.
kaess
2019-02-08 09:41:12
Pomorze Środkowe - taki region jak najbardziej jest. Bo pomorze to duży obszar od Trójmiasta do Szczecina. Inna sprawą są nazwy województw. A co do do drogi to racja, ja czekam na S10!
5rrrr
2019-02-08 08:24:27
Bardzo dobry pomysł. Lokalne krótkie autostrady, niskie koszty a bardzo duży efekt. Proponuję dalsze odcinki : Międzyzdroje- Dziwnów, Węgorzyno- Choszczno, Białogard- Kołobrzeg....
Robert
2019-02-08 06:34:48
Nie ma takiego regionu jak Pomorze Środkowe! Droga potrzebna jedynie Poznaniakom, żeby szybciej mogli dojechać do Kołobrzegu. Z punktu widzeni naszego regionu zmarnowana kasa. Lepiej byłoby ją przeznaczyć na znacznie ważniejszy trakt - drogę S10.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA