Jest jeszcze szansa, że tzw. główny port instalacyjny potrzebny przy budowie i eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Bałtyku powstanie na Pomorzu Zachodnim. Mówił o tym w poniedziałek (1 grudnia) w Szczecinie Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, a jednocześnie pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Odwiedził on firmy w Szczecinie i Świnoujściu, które mają duży potencjał do wykorzystania w morskiej energetyce wiatrowej.
– Chciałbym zobaczyć ten potencjał z bliska, porozmawiać z ludźmi, usłyszeć bezpośrednio od samych zainteresowanych, co moglibyśmy wspólnie zrobić przy udziale mądrego wsparcia – powiedział I. Zyska, dodając, że zamierza odwiedzić m.in. Morską Stocznię Remontową „Gryfia”, upadłą fabrykę ST3 Offshore, a także tereny portowe w Świnoujściu.
Jak wyjaśnił, morska energetyka wiatrowa to dobry biznes, więc nie są przewidziane bezpośrednie dopłaty czy dotacje do jego rozwoju. Wsparcie zostało ujęte w projekcie przyjętej w miniony piątek przez Radę Ministrów ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
– To bardzo ważny krok w rozwoju gospodarczym Polski – podkreślił. – Szacowana wartość wszystkich inwestycji w ramach morskiej energetyki wiatrowej jest na poziomie ok. 130 mld zł w perspektywie roku 2040, a w dalszym horyzoncie może być nawet więcej. Ma powstać ponad 77 tys. nowych miejsc pracy, również na Pomorzu Zachodnim. Dlatego moja wizyta w Szczecinie i Świnoujściu ma na celu, aby z bliska zobaczyć, jak ten potencjał wygląda, aby uruchomić pewne procesy, które pozwolą chociażby na wykorzystanie infrastruktury stoczniowej, portowej, która się tutaj znajduje. Mam nadzieję, że będzie to wielkie koło zamachowe dla rozwoju gospodarki Polski, ale przede wszystkim regionów nadmorskich, w tym Pomorza Zachodniego.
Minister zaznaczył, że jest szansa na powstanie tutaj terminalu instalacyjnego potrzebnego przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Do tej pory na jego lokalizację wskazywano zazwyczaj Gdynię.
– To jest najważniejszy element mojej wizyty w Szczecinie i w Świnoujściu – powiedział I. Zyska. – Niesłychanie istotny jest ten terminal, tzw. główny port instalacyjny dla morskiej energetyki wiatrowej. Analizowaliśmy możliwości jego budowy we wszystkich portach, w Gdyni i w Gdańsku, ale również w Szczecinie i Świnoujściu, no i sprawa jest w dalszym ciągu otwarta
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 2 grudnia 2020 r.
Elżbieta KUBOWSKA