Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Weszły nowe przepisy. Co z gruntami MTS?

Data publikacji: 07 lutego 2017 r. 17:47
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:28
Weszły nowe przepisy. Co z gruntami MTS?
 

Miasto zastanawia się, co zrobić z udziałami, jakie ma w spółce Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Pięć przetargów na ich zbycie zakończyło się niepowodzeniem. A od 1 stycznia obowiązuje ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym modyfikująca przepisy zbywania udziałów i akcji m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego.

Pod koniec 2015 roku szczecińscy radni zgodzili się na zbycie udziałów miasta w spółce MTS działającej w hali i budynkach przy ulicy Struga. Według miasta spółka płaciła spore podatki od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste. W 2014 roku – ok. 400 tys. zł, w roku 2015 – ok. 500 tys. zł. A zyski i przychody z działalności sięgały od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy złotych rocznie. Natomiast modernizacja hal targowych kosztuje kilkadziesiąt milionów złotych. Spółka w dodatku ma konkurencję – halę Azoty Arena przy ulicy Szafera do której przeniesiono kilka imprez, które wcześniej odbywały się pod szyldem MTS.

Biegły wycenił wartość spółki na 18,9 mln złotych. Z tego aż 16,5 mln to wartość nieruchomości. Większościowy pakiet udziałów gminy Szczecin ustalono na ok. 17,6 mln zł. Cena wywoławcza jednego udziału wynosiła 375,34 zł. Pierwszy przetarg odbył się w grudniu 2015 roku. Ale wtedy nie wpłynęła ani jedna oferta. Został więc unieważniony. Kolejne przetargi również nie cieszyły się zainteresowaniem oferentów.

W listopadzie ubiegłego roku zakończył się piąty z nich. Już ze zmienionymi stawkami, bo od sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości upłynęło ponad 12 miesięcy. Wykonana została nowa wycena wartości spółki. Wartość jednego udziału w spółce MTS wynosi 355,34 zł, zaś całego pakietu udziałów należących do Gminy Miasto Szczecin 16 647 323,66 zł. Ale i piąty przetarg zakończył się fiaskiem – nie wpłynęła ani jedna oferta. Dlatego komisja ds. przetargu unieważniła go.

– Nie wyznaczono nowego terminu przetargu. Od 1 stycznia obowiązuje ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym modyfikująca przepisy zbywania udziałów i akcji m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego. W tej chwili trwają analizy, które pozwolą na podjęcie dalszych działań w sprawie – informuje Magdalena Strózik z Centrum Informacji Miasta UM w Szczecinie.

MTS zostały powołane w 1991 roku. Spółka zajmowała się organizacją m.in. wystaw gospodarczych, kongresów, balów, szkoleń itp. Świadczyła także inne usługi, np. dotyczące: projektowania i wykonania stoisk targowych, usług poligraficznych, obsługi gastronomicznej imprez, rezerwacji miejsc hotelowych, zatrudniania hostess i tłumaczy. Część jej zadań m.in. organizację imprez, targów i wystaw promujących gminę przejęła Żegluga Szczecińska, która zarządza m.in. nadodrzańskimi nabrzeżami i przystaniami w mieście.

(dar)

Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@
2017-02-08 12:31:22
I tak, po raz kolejny Gmina Miasto Szczecin " dała dupy" Nie trafiona inwestycja w MTS. A w halach MTS ciiiisza jak w kościele po śmierci organisty. A co wiekszościowy udziałowiec zrobił aby te targi rozruszać ? Nic. Kompletnie nic. Sprzedając udziały, chce ugotować inwestora i do tego czerpać wyłącznie korzyści w postaci podatku od nieruchomosci. Trzeba szukać głupszego od siebie !
Meluzyna
2017-02-07 23:17:11
Był taki Pionier Fitnes Pan Sylwek, wspólnicy i gmina Sz. go wykończyła i zdrowotnie, kiedyś nawet coś miał na terenie MTS, szkoda człowieka , jednego z wielu co chciał dobrze ale układ go wykończył, a morał co z tego że Krzystek i inni urzednicy mają władzę i kasę, a jaki jest wynik końcowy tej grupy i jaka społeczna odpowiedzialność i skutki...
Hit dnia!
2017-02-07 19:53:21
Hitem dnia jest News o tym, że sekretarz miasta jest w nie dość dobrym zdrowiu po przebytym zawale i raczej na pewno nie wróci do urzędu miasta!!! Tajemnicą poliszynela jest, kto go zastąpi... chodzą pogłoski o dyrektorze biura organizacyjnego albo biura organizacji pozarządowych...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA