Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Miejski łowczy, czyli sami swoi

Data publikacji: 31 stycznia 2017 r. 13:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:27
Miejski łowczy, czyli sami swoi
 

Jest rozstrzygnięcie przetargu na pakiet usług tzw. miejskiego łowczego. Z wynikiem, jaki może zaskoczyć lokalnych obrońców praw zwierząt. Mimo że firma LARUS Michała Kudawskiego złożyła najtańszą ofertę na prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt chronionych w Szczecinie, to miasto nie podpisze z nią kontraktu.

W poniedziałek (30 stycznia) magistrat dokonał wyboru najkorzystniejszych ofert w przetargu na „Ograniczenie problemów związanych z dzikimi zwierzętami z terenu Szczecina w latach 2017-2018”. Zamówienie - czyli pakiet usług tzw. miejskiego łowczego - było podzielone na cztery części. Miasto podpisze umowy z trzema oferentami. WILD-GAME zwierzyna i gospodarstwo łowieckie Stanisława Hebdy z Jazowska (pow. nowosądecki), podobnie jak w 2016 roku, zgarnie bowiem dwa najbardziej intratne z pakietu kontraktów. Czyli zarówno na prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt łownych, jak też na wykonywanie odłowów dzików oraz odłowów innych zwierząt łownych. Oba - opiewają łącznie na 529 515 złotych.

Zaskakujące może się wydać rozstrzygnięcie w części pierwszej. Czyli dotyczącej prowadzenia całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt chronionych. Bowiem miasto wybrało firmę LUPAR Ryszarda Czeraszkiewicza, choć ta złożyła ofertę nie tylko droższą niż konkurencja (115 989 zł), ale nawet przekraczającą kwotę, jaką miasto zarezerwowało na realizację tej części zamówienia. Przypomnijmy, firmy LARUS Michała Kudawskiego, kojarzona ze słynną z ratowania zwierząt szczecińską „Dziką Ostoją", oferowała wykonanie tego samego zakresu prac za ponad 2,1 tys zł mniej.

- Urząd na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych dokonał oceny ofert, a następnie zbadał, czy wykonawca, którego oferta została oceniona jako najkorzystniejsza, nie podlegała wykluczeniu oraz spełniała warunki udziału w postępowaniu - informuje Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta. - Odrzucono ofertę firmy LARUS Michał Kudawski, gdyż nie wpłacił wadium w ustalonym terminie. Przy czym urząd miasta wyraźnie stwierdził w warunkach przetargu, że przy wniesieniu wadium decyduje moment wpływu środków do urzędu. Jest to element procedury udzielania zamówienia publicznego w odniesieniu do którego nie ma możliwości wezwania do uzupełnienia. To już kolejny raz, kiedy ten sam oferent nie spełnia warunków przetargu i sam wyklucza się z dalszego postępowania przetargowego. W ubiegłym roku oferta firmy LARUS została odrzucona, ponieważ oferent nie złożył pod nią podpisu.

Na skutek tego, miasto powierzyło zwierzynę chronioną firmie Ryszarda Czeraszkiewicza (towarzysko powiązaną z WILD-GAME). Natomiast PSIA FARMA Czesława Olszewskiego będzie odpowiedzialna za odbiór, transport i utylizację zwierząt padłych poza pasami drogowymi (wartość kontraktu: 24,5 tys. zł).

- Obecnie wszystkie firmy biorące udział w przetargu i niezgadzające się z jego wynikiem mogą się odwoływać od wyników przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej - wyjaśnia Tomasz Klek.

Co ważne, zamawiający - czyli miasto - zastrzegło, że zwycięzcy przetargu będą mieli „obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę następujących kluczowych części zamówienia: interwencji wymagających udzielenia pomocy zwierzęciu, interwencji wymagających uwolnienia zwierzęcia lub odnęcenia, a też dla części III - odłów redukcyjny dzików". Łatwo więc będzie zweryfikować, na ile niezależną jest firma WILD-GAME, a na ile wpływową LUPAR. Tylko tyle i aż tyle. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bolo
2017-02-02 01:34:26
Tylko niecenzuralne słowa cisną się na usta. Czyli znowu "Dzika Ostoja" będzie wyręczać wybrane firmy, dla których zwierzęta to czysty biznes. Za darmo, bo ludzie, którzy ją prowadzą, może nie mają pieniędzy na wpłacenie wadium w terminie, ale za to mają sumienie. A zwierzęta będą "ratować" koledzy urzędników z magistratu - myśliwi. Pytanie za 100 punktów, co zrobi ratownik-myśliwy, gdy dostanie zgłoszenie o rannym lisie/dziku/sarnie? A) zawiezie zwierzę do weterynarza, B) odstrzeli, a mięso/ futro sprzeda w skupie, C) odstrzeli, a mięso „na lewo” da do sprawdzenia zaprzyjaźnionemu weterynarzowi i przehandluje bez należytego przebadania. Super układ, bo w przypadku odpowiedzi B) i C) gabinet weterynaryjny wytypowany do leczenia dzikich zwierząt zaoszczędzi przyznane dotacje miejskie, „ratownicy” zredukują koszty transportu i rehabilitacji rannych zwierząt dodatkowo zarabiając na handlu mięsem i skórami, a koledzy z magistratu będą się mogli wyżyć na polowaniach. Na ratowanie zwierząt nie ma w tym układzie miejsca, więc pogódź się Drogi Podatniku, że z Twoich pieniędzy nie skorzystają sarny, lisy czy dziki, ale myśliwi i ich koledzy z urzędu.
KINIA
2017-02-01 21:33:44
A RADNI ZNOWU BEZRADNI???!!!
kolesiostwo
2017-02-01 11:10:22
Jaki będzie za rok powód odrzucenia oferty? Może nie ta czcionka w ofercie?
gh
2017-02-01 08:33:40
Streszczenie dla nieumiejących czytać ze zrozumieniem. Najtańsza firma (promowana przez dziennikarza) nie spełniła warunków przetargu. Zostały wybrane najkorzystniejsze oferty - zgodnie z prawem o zamówieniach publicznych (nie mówię, ze najlepsze).
hmmmm
2017-02-01 01:26:29
A i teraz nie będą mogli jezdzic dla siebie na wzajem to poczekamy nieco dłuzej, to tak jakby do wypadków do ludzi , karetki nie jezdzily bo lepiej od razu wysłac karawan
tralalala
2017-02-01 01:26:03
Czyli znowu będziemy godzinami oczekiwali na łaskawe ruszenie d.... do rannego zwierzęcia...?
Jut
2017-01-31 15:57:15
MAFIIIIAAAA! Znam wiochmena z Wołczkowa Pseudo mysliwego który tak dba o zwierzęta że handluje dziczyzna wśród kolegow w pracy i znajomych!!! A jaki k...zwa zachwyt ma z tego ze 2....8 dzikow sarenek itp.itd.upolowali!!!! To sa po....jebani wiesniacy co sprzedali kawalek ziemi pod nowe domki.Niedawno nie umial skladnie zdania złożyć.A dzis!!! Super mieszczanin Super mysliwy....MASAKRA!!! INICJAŁY???? Prosze bardzo.M.S.WOŁCZKOWO.
tolo
2017-01-31 15:02:45
...czyli, wygrał rychu. Koniec tematu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA