Z uśmiechem po wąskich torach
Wybrzeże Rewalskie. W sobotę Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza dzieci i ich rodziców na przejażdżki po wąskich torach z okazji Dnia Dziecka. W tym dniu na dzieciaki czekać będą niespodzianki oraz promocyjne ceny biletów. Za przejazd tam i z powrotem dzieci zapłacą tylko 10 zł. Najmłodszych powita maskotka – Pan Uśmiech oraz Neptun z Muzeum Multimedialnego w Trzęsaczu, z którymi będzie można zrobić sobie oryginalne zdjęcie.
Partnerzy z atrakcji turystycznych: z Muzeum Multimedialnego w Trzęsaczu, Parku Wieloryba w Rewalu, Parku Miniatur Latarni Morskich oraz Motylarni w Niechorzu przygotowali w sobotę 50-procentowe zniżki na bilety wstępu dla dzieci do 14 lat. Warunkiem skorzystania z rabatu jest okazanie przy zakupie biletu wstępu biletu przejazdowego ciuchcią, zakupionego w tym dniu.
Najmłodsi świętują
Stargard. Moc atrakcji będzie czekać na dzieci w dniu ich święta w Parku Chrobrego przy Amfiteatrze Miejskim. Impreza potrwa w g. 12-20. Rozstawi się tu m.in. Autodrom, karuzela Old Show, kolejka Circus Afro, będą zjeżdżalnie i dmuchańce dla maluchów oraz malowanie buziek dla chętnych. Nie zabraknie punktów z lodami, popcornem i napojami. W czasie trwania imprezy na płycie skateparku zaprezentuje się tańcząca młodzież ze Szkoły Tańca „Respect”.
Kiermasz Książki Przeczytanej
Stargard. Stargardzkie Centrum Kultury oraz grupa Książki Stargard – wszystko na ich temat, zapraszają czytelników w każdym wieku na II Stargardzki Kiermasz Książki Przeczytanej. Odbędzie się on w niedzielę w g. 11-15 w Pasażu i na Małej Scenie SCK.
30 lat wolności
Stargard. Miasto uczci 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które zakończyły się zwycięstwem strony solidarnościowej i zakończyły czasy PRL-u. W niedzielę o g. 15 spod Bramy Pyrzyckiej wystartuje Bieg Wolności. Dystanse nawiązują do tej szczególnej daty – 1989 r. W tym samym czasie rozpocznie się gra miejska „Stacja końcowa: komunizm, stacja początkowa: wolność”. Udział jest bezpłatny; start również spod Bramy Pyrzyckiej. O g. 20.30 w Teatrze Letnim (Park Chrobrego) odbędzie się Koncert „Powrót” – piosenki nie tylko Jacka Kaczmarskiego. Wystąpią artyści Sceny Art Cafe: Celina Gładysz, Krzysztof Gładysz, Krzysztof Kopacki, Piotr Dolata, Piotr Świrepo, Maciej Szeliga wraz zaproszonymi gośćmi – Justyną Giemzą, Darią Anasiak, Wiktorią Krakowiak, Grzegorzem Tomczakiem, Jarosławem Chojnackim. Wstęp na koncert jest wolny.
Dni Olimpijczyka
Stara Dąbrowa. Na obchody Powiatowych i Gminnych Dni Olimpijczyka zapraszają w piątek starosta stargardzki i wójt gminy. Sportowa impreza odbędzie się w kompleksie sportowym im. Stanisława Wagnera przy Szkole Podstawowej w Starej Dąbrowie, a otworzą ją o g. 9 gry sportowe dla najmłodszych. Widowiskowy będzie z pewnością ceremoniał olimpijski z udziałem zaproszonych olimpijczyków (g. 11). W programie także turniej piłki nożnej drużyn szkolnych o puchar wójta (g. 12.30) i bieg uliczny „Polska biega” m.in. pod patronatem Stanisława Wagnera, lekkoatlety sprintera, uczestnika Olimpiady w Monachium (1972 r.). Trasa biegu liczy 2,5 km. Sportowe święto zakończy ok. g. 14 wręczeniem nagród dla zwycięzców.
Święto z panem Kleksem
Gryfino. W sobotę od g. 11 na Stadionie Miejskim zapowiada się wielka zabawa dla najmłodszych mieszkańców miasta z okazji ich święta. Tym razem impreza organizowana jest pod hasłem „Laboratorium Pana Kleksa”; taki też tytuł nosi spektakl interaktywny, jaki prezentowany będzie podczas wydarzenia. Ponadto, organizatorzy zapowiadają mnóstwo innych atrakcji m.in. ognisko, pieczenie kiełbasek, pyszne lody oraz dmuchańce do skakania, góra wspinaczkowa, brokatowe tatuaże i bańki, będzie też głośne czytanie fragmentów książki „Akademii pana Kleksa” oraz kiermasz książek dla dzieci i rodziców. W Strefie Malucha znajdzie się kącik budowniczego i interaktywny tor przeszkód. Nie zabraknie występów młodych artystów, gier i zabaw podwórkowych oraz konkursów. W programie także zabawa turystyczna na orientację i wspólna fotografia z lotu ptaka. Imprezie towarzyszyć będzie akcja ph. „Bezpieczne wakacje”.
Fort Anioła zaprasza
Świnoujście. W niedzielę w g. 12-15 w Forcie Anioła odbędzie się XII Festyn Rodzinny. Dzieci czeka moc atrakcji – konkursy, pokazy taneczne. Przybędą też motocykliści, którzy obiecali zmierzyć się z dziećmi w przeciąganiu liny. Gospodarz Fortu Anioła będzie oprowadzał najmłodszych i nie tylko po forcie i opowie o tajemnicach tego miejsca. Utraconą energię podczas zabawy dzieci będą mogły uzupełnić smażąc przy ognisku kiełbaski przygotowane przez organizatorów.
Atrakcji co niemiara
Świnoujście. W ramach Dnia Dziecka Miejski Dom Kultury zaprasza w piątek o g. 11 do filii na Warszowie na spotkania teatralne dla dzieci „Piracka przygoda”. Wstęp wolny. W sobotę o g. 17.30 w sali teatralnej MDK odbędzie się premiera pierwszej animacji poklatkowej stworzonej przy udziale młodych artystów pt. „Dzika Sztuka”. O g. 18 w Galerii Art – wernisaż prac stworzonych w pracowniach plastycznych MDK. Tamże g. 20 obejrzymy rzeźby stworzone przez dzieci na kanwie obrazów Hieronima Boscha. W niedzielę w muszli koncertowej od g. 14 m.in. „Pokaz iluzji”, turniej „Z jakiej bajki to melodia?”, „Koncert jak z bajki”. Wstęp wolny.
Zabawa na Plantach
Goleniów. Na Plantach w sobotę rządzić będą najmłodsi mieszkańcy miasta. Tak jak co roku stanie tu dużo dmuchańców, na których będzie można szaleć do utraty tchu (g. 11-19). Na scenie od g. 15 występować będą dziecięce zespoły wokalne, taneczne i muzyczne, a wszystko oczywiście za darmo.
Dla młodych widzów
Goleniów. Goleniowski Dom Kultury zaprasza w niedzielę widzów w wieku 5-11 lat na spektakl w wykonaniu theArt Agencji Artystycznej w Katowicach. Aktorzy wystąpią ze spektaklem pt. „O Jasiu i Małgosi i chatce z łakoci”. Początek przedstawienia o g. 16. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Brama Wolińska lub przed spektaklem.
Święto miasta
Dębno. W piątek rozpoczynają się Dni Dębna. Gwiazdami dwudniowego święta miasta będą: Kamil Bednarek, Margaret oraz zespół disco polo Power Play. Ponadto zaplanowano wiele imprez sportowo-rekreacyjnych. Świętowanie rozpocznie się korowodem dzieci ze szkół i przedszkoli pod scenę, gdzie odbywać się będzie większość tegorocznych imprez. Uroczyste otwarcie Dni Dębna poprzedzą koncerty i występy m.in. szkoły tańca KEEP czy zespołu Coctail Boys. Oficjalnie świętowanie rozpocznie się o g. 20.45. Tuż po nim na scenie wystąpi Kamil Bednarek, a następnie RobOne DJ& KABAN Drum Live Act. Sobota to m.in. XIV Poranny Bieg Pidżamowy z nagrodami (dla wszystkich uczestników śniadanie na trawie), Zumba, Aeroboks. Wśród imprez sportowych zaplanowano Turniej Dzikich Drużyn w piłce nożnej i Ćwierćmaraton. Będzie wystawa psów. W sobotnim programie nie zabraknie także programu artystycznego i muzycznej gwiazdy wieczoru. O g. 22 wystąpi Margaret. Impreza odbędzie się na terenie rekreacyjnym przy ul. Grunwaldzkiej, nad jeziorem Lipowo.
Festyn rodzinny
Łobez. W niedzielę o g. 13 na Starym Boisku odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka. W programie imprezy ph. „Postaw na rodzinę” m.in. spektakl Teatru Grawitacje „Morskie gadki małej piratki”, gry, zabawy, edukacyjne konkursy z nagrodami, występy miejscowych artystów amatorów.
Trzy dni zabawy
Świdwin. W piątek o g. 10 piknikiem rodzinnym przy Szkole Podstawowej nr 1 rozpoczną się Dni Świdwina. O g. 16 na Orliku odbędą się przełaje rowerowe dla dzieci. Na Podzamczu od g. 17 Survivwal Brothers oraz blok imprez przygotowanych przez Młodzieżową Radę Miasta. O g. 19.30 na estradzie wystąpią: Ola Januszewska, a następnie Plan Be, Libra Show. W sobotę od g. 9 turniej tenisa stołowego (Hala SP1), tenisa ziemnego, piłkarski dla dzieci i młodzieży (stadion miejski), Parkrun Świdwin (start na ul. Połczyńskiej), jarmark zdrowej żywności i rękodzieła (ul. 1 Maja). Na Orliku o g. 10 rozegrany zostanie mecz piłki siatkowej Miasto kontra Wojsko, a o g. 11.30 – mecz piłkarski Policja kontra Wojsko. O g. 14.30 na Podzamczu blok imprez tylko dla dzieci oraz występy Łódzkiej Grupy Kreatywnej. O g. 16.45 rozpoczną się prezentacje artystów amatorów skupionych przy Świdwińskim Ośrodku Kultury. Od g. 19 grać i śpiewać będą: zespół Bubliczki, Norbi, Paulla. Widowiskowo zapowiada się Taniec ognia (g. 23). W niedzielę o g. 14 rozpocznie się VI Ogólnopolska Dycha nad Regą – Memoriał Wojtka Pismenki (start na ul. 1 Maja).
Atrakcje dla milusińskich
Kołobrzeg. W sobotę o g. 12 na placu przy molo rozpoczną się występy artystów ulicznych. Będą iluzjoniści, pokazy akrobatyki powietrznej na 5-metrowej konstrukcji, żonglerka, lewitacje i szczudlarze. W niedzielę na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury zorganizowany zostanie festyn dla dzieci. Tam atrakcjami mają być zajęcia plastyczne, balonowe zoo, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, afrykańskie warkoczyki, księżycowy piasek, gry XXL i bańki mydlane. Początek o g. 11. Na g. 13 w tym samym miejscu przewidziano start programu interaktywnego „Bajkowy Świat Smerfów”, a o g. 15 pokaz filmu „Mirai”. Dwie godziny później w RCK wyświetlony zostanie film „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Wstęp na wszystkie imprezy dla dzieci jest wolny.
Kolej na wystawie
Kołobrzeg. W sobotę o g. 12 hala Milenium zamieni się w centrum kolejnictwa. Tego dnia otwarta zostanie tam wystawa makiet kolejowych. Zobaczyć będzie można na niej modele przygotowane przez pasjonatów z Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei. Wśród eksponatów pojawi się makieta modułowa, samodzielnie poruszające się pojazdy Car Faller, makieta podłogowa oraz znana dzieciom kolejka Thomas Trackmaster, a także pociągi Lego. Wstęp na zaplanowaną na dwa dni wystawę jest wolny.
(pw)
Bajkowy dzień
Koszalin. Plac Zabaw Nickelodeon w Centrum Handlowym Atrium Koszalin w sobotę zaprasza w zaczarowany świat animacji. Dla maluchów z okazji Dnia Dziecka przygotowanych jest pięć stref zabaw, opartych na motywach pięciu bajek: Shimmer i Shine, Sunny Day, Psi Patrol, Blaze i Rycerka Nella. W planie są też konkursy z nagrodami i słodki poczęstunek. Rodziny mogą przyjść w g. 12-18 na plac obok Media Markt.
Jarmark jamneński
Koszalin. Muzeum w Koszalinie zaprasza na kolejny jarmark, który odbędzie się w niedzielę w Zagrodzie Jamneńskiej przy ulicy Jamneńskiej 24. Tym razem jest zorganizowany z myślą o dzieciach. Na dziedzińcu zaplanowane są warsztaty kowalskie i wyjątkowy pokaz wirowania miodu, a w stodole edukacyjnej podczas zajęć plastycznych malowane będą drewniane ptaszki. Nie zabraknie też stoisk z zabawkami, rękodziełem i pysznym jedzeniem. Dodatkową atrakcją będą występy młodych śpiewających artystów z Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Zagroda będzie otwarta w g. 11-17. Wstęp bezpłatny.
Spektakl charytatywny
Koszalin. Dom Samotnej Matki jest w przebudowie. Remont ma dobiec końca jeszcze w tym roku. Caritas diecezjalny, który odpowiada za realizację przedsięwzięcia, prowadzi zbiórkę datków na rzecz zakupu nowego wyposażenia placówki. W niedzielę o g. 18 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznej wystawiony zostanie spektakl pt. „Dulscy” na motywach tragifarsy Gabrieli Zapolskiej. Na scenie zagrają uczniowie z koła teatralnego w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym ze Szczecinka. Wolontariusze będą kwestować przed i po przedstawieniu. Bilety-cegiełki są do nabycia w siedzibie Caritas przy ulicy Biskupa Czesława Domina 8.
Kolejowe makiety na wystawie
Rosnowo. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zaprasza na wyjątkowy Dzień Dziecka w Rosnowie. W dniach 1-2 czerwca br. odbędzie się „Ogólnopolska Wystawa Makiet Kolejowych. Modelarstwo – pasja, zabawa, nauka, hobby”. Wystawę można obejrzeć w sali gimnastycznej miejscowej podstawówki. Otwarta będzie w sobotę od g. 10 do 16.30 i w niedzielę od 10 do 14. Wstęp wolny. – To pierwsza w regionie koszalińskim tego typu inicjatywa – zachęca do zwiedzania młodszych i starszych mieszkańców Koszalina i sąsiednich gmin Andrzej Kisiel z TKKW. – Na wystawę zostali zaproszeni najlepsi polscy modelarze specjalizujący się w budowie makiet kolejowych. Będzie to 5-6 dużych makiet, które zajmą całą salę gimnastyczną w szkole. Dojazdy do Rosnowa pociągiem wąskotorowym z Koszalina przy ulicy Kolejowej 4: w sobotę o g. 11, 14 i 17, a w niedzielę o g. 11. Szczegółowe informacje: tmkw@waskotorowka.koszalin.pl lub tel. kom. 601-154-937.
Dzieci świętują dwa dni
Darłowo. W sobotę miejskie święto najmłodszych przebiegnie ph. „Postaw na Dzień Dziecka”. Potrwa w g. 11-14 na placu zabaw przy ul. Henryka Wieniawskiego. W programie są: atrakcje sportowe z nagrodami, urządzenia dmuchane, zabawa z bańkami mydlanymi, malowanie twarzy, występy artystyczne i animacje dla całych rodzin. Z kolei w niedzielę Polski Związek Wędkarski Koło Łosoś oraz Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Wieprzy i Grabowej zapraszają dzieci, wieku 8-14 lat, wraz z opiekunami do udziału w Wędkarskim Dniu Dziecka na Wyspie Łososiowej. Zapisy od g. 10.30. Rywalizacja potrwa w g. 11-14. Można będzie zdążyć na Bajkowy Dzień Dziecka, który o g. 14.25 rozpocznie się w kinie Bajka przy ulicy Morskiej 56. Wyświetlone odrestaurowane w wersji cyfrowej perły polskiej animacji z zasobów Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego.
(reg)
Fot. Maciej Łozdowski
Na zdjęciu: Dzieci, które 1 czerwca wybiorą się z rodzicami w podróż ciuchcią, na dworcu powita kolejowa maskotka – Pan Uśmiech. To tylko jedna z wielu atrakcji przygotowanych dla najmłodszych przez Nadmorską Kolej Wąskotorową.