Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Weekend w regionie: 5 – 7 kwietnia

Data publikacji: 05 kwietnia 2019 r. 11:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Weekend w regionie: 5 – 7 kwietnia
 

Wielkie święto tańca

Nowogard. 2500 utalentowanych tancerzy zaprezentuje swoje umiejętności podczas XVI edycji Nowogardzkich Spotkań Tanecznych o Puchar Burmistrza Nowogardu. W ramach wydarzenia odbędzie się Turniej Tańca Towarzyskiego (sobota) oraz Turniej Zespołów Tańca Nowoczesnego (niedziela). W oba dni taneczne zmagania rozpoczną się o g. 9.30 w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bohaterów Warszawy 78. Organizatorami największej imprezy tanecznej w naszym województwie i jednej z największych w kraju są: Urząd Miasta Nowogard, Nowogardzki Dom Kultury oraz Nowogardzkie Stowarzyszenie Tańca Sportowego „Flesz”. 

Wiosenny festyn

Łobez. Stowarzyszenie „Regina” (wsparte przez samorządy miasta i powiatu) zaprasza w niedzielę na wiosenny festyn pn. „Retromania: Pamiętajcie o ogródkach”. Impreza z wieloma atrakcjami rozpocznie się o g. 10 na skwerze przy dworcu PKP. W programie m.in.: wybory Króla i Królowej Wiosny, pchli targ, popisy łobeskich młodych talentów w stylu retro, plenerowy powiatowy turniej szachowy, jednodniowa miejska komunikacja autobusowa PKS. Nadto będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy łobeskich kolekcjonerów. Z czytelnikami spotkają się ludzie pióra: Olga Drenda, Natalia Fiedorczuk-Cieślak (także wokalistka), Mirosława Gwiazda. O muzyczne atrakcje zadbają m.in. DJ Maciek Sienkiewicz, Szymek Kaniewski, zespół Messenjazz (Słupsk). Nie zabraknie loterii i waty cukrowej dla najmłodszych.

Parada motocyklistów

Łobez. W sobotę ok. g. 12-12.30 ulicami miasta przejedzie blisko 400 motocyklistów; to początek Sezonu Motocyklistów z Salonem BMW Bońkowscy. Do miasta wjadą od strony Dobrej k. Nowogardu i przejadą ulicami: Armii Krajowej, Bema, Kościelną, Niepodległości, Pocztową, Młyńską, Drawska, a na terenie Podstrefy Słubicko-Kostrzyńskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zatrzymają się odpoczynek. Będzie tym samym okazja do spotkania z motocyklistami i obejrzenia ich wspaniałych maszyn. 

Coś dla piechurów

Łobez. W niedzielę odbędzie się XV Wiosenny Rajd po Ziemi Łobeskiej, który organizuje Ognisko TKKF Błyskawica. Piechurzy będą mieli do pokonania trasę Przytoń – Rogówko (dystans 17 km.). Będzie okazja do poznania malowniczych jezior oraz miejsc, którymi miała przebiegać autostrada Berlin – Królewiec. Po zbiórce uczestników o g. 9.30 na stacji PKP Łobez nastąpi przejazd autokarem na miejsce startu. 

Wędkarskie zmagania

Łobez. W niedzielę o g. 7 odbędą się Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie „Pstrąg Regi”, które organizuje miejscowe koło PZW Pstrąg. Zmagania moczykijów zostaną rozegrane w kategoriach muchowej i spinningowej. Baza imprezy na Starym Boisku (w pobliżu marketu Tesco). Kierownikiem zawodów jest Bronisław Arłukowicz. 

Mistrzostwa z wędką

Łobez, Świdwin. W niedzielę o g. 7 na jeziorze Bystrzno Małe k. Świdwina odbędą się otwarte mistrzowskie zawody wędkarskie (spławikowe), które organizuje Ognisko TKKF Błyskawica i Klub Wędkarski Rega. W ich trakcie będą rozegrane indywidualne i drużynowe mistrzostwa powiatu łobeskiego. Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez starostwo powiatowe. 

Wykłady o zdrowiu

Świnoujście. Miejski Dom Kultury i Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają w sobotę na wykłady o zdrowiu. Początek o g. 11 w sali teatralnej MDK-u (ul. Matejki 11). W programie: spotkanie z Dorotą Konkolewską, Prezesem Szpitala Miejskiego w Świnoujściu, która przedstawi ofertę placówki dla seniorów oraz wykład posła Bartosza Arłukowicza, z wykształcenia lekarza pediatry, zatytułowany „Szczepienia a zdrowie” (g. 12). Przed wykładami przed publicznością wystąpi zespół taneczny „Senioritki” działający przy UTW.  

„Ina” na kresową nutę

Goleniów. „Kresowe pograjki w Gołonogu” – to tytuł widowiska w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”. Tancerze zaprezentują je w piątek o g. 18 przed publicznością w sali koncertowej Goleniowskiego Ośrodka Kultury. Rzecz dzieje się w okresie karnawału 1946 roku w Gołonogu (dzisiejszym Goleniowie). – Rodziny, znajomi, obcy przybysze od tygodnia, od wczoraj w Gołonogu, spod Wilna, Grodna i Lwowa w poszukiwaniu normalności spotkali się podczas otwarcia świetlicy połączonej z zabawą taneczną – opisują organizatorzy. Po sceniczno-tanecznym wydarzeniu będzie poczęstunek. Bilety w cenie: 15 zł (normalny) i 10 zł (grupowy, od 5 osób) do nabycia w CIKiT oraz przed wydarzeniem.

Spotkania z kulturą ukraińską

Goleniów. Trwają 16. Spotkania z Kulturą Ukraińską, organizowane pod patronatem burmistrza Goleniowa Roberta Krupowicza oraz Konsula Honorowego Ukrainy w Szczecinie Henryka Kołodzieja. W sobotę o g. 17 w GDK-u odbędzie się koncert galowy, w którym wystąpią: Lesja Szulc (Goleniów), Zoriana Grzybowska (Kraków), Kwartet Męski Akord (Tarnopol) oraz Kalinowe Namysto (Lwów). W niedzielę o g. 19 w kościele św. Katarzyny dadzą koncert wspomniani już artyści z Tarnopola.

Kobiety się integrują
 


Sobieradz. W piątek w miejscowej świetlicy odbędzie się II Spotkanie integracyjne kobiet wiejsko-miejskich. W programie m.in. prelekcja związana z problemami zdrowotnymi kobiet XXI wieku oraz gra, w której panie sprawdzą swoje predyspozycje zawodowe i szansę na aktywność w sektorze ekonomii społecznej. Będzie też o dobrych formach ubezpieczenia, turystyce i wypoczynku. Przewidziano warsztaty rękodzielnicze wielkanocnych ozdób. Organizatorzy zapowiadają również wiejski poczęstunek i niespodziankę. Spotkanie rozpocznie się o g. 15.

Maratończycy na start!

Dębno. Po raz 46. miasto będzie gospodarzem biegu maratońskiego, który otwiera sezon biegów maratońskich w Polsce. W ramach imprezy rozegrane zostaną 39. PZLA Mistrzostwa Kobiet, 17. Mistrzostwa Polski Policjantów, 6. Mistrzostwa Polski Strażaków, 6. Mistrzostwa Polski Nauczycieli. Jest to najstarszy maraton w Polsce. Pierwszy bieg został zorganizowany w 1966 r. W tegorocznej edycji wystartuje około 3 tysiące biegaczy. Wśród nich jak zwykle silną obsadę stanowić będą zawodnicy z Kenii, Etiopii i Ukrainy. Główny bieg rozegrany zostanie w niedzielę. Start o g. 10 na ulicy Kostrzyńskiej. Na g. 15 zaplanowano dekoracje zwycięzców. Odbędzie się ona na ulicy Konstytucji 3 Maja.

Kameralnie w filharmonii

Koszalin. Skrzypek Marcin Orłowski, altowiolista Adam Vogelsinger, wiolonczelistka Kinga Babij, kontrabasista Jacek Piotr Kujawski i pianistka Olga Kowalczuk będą wykonawcami piątkowego koncertu kameralnego. W programie są utwory Franza Schuberta i Jacka Piotra Kujawskiego. Początek występu o g. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej przy ulicy Piastowskiej 2. 

„Reflektor” z Sonią Bohosiewicz

Koszalin. W piątek w Pałacu Młodzieży przy ul. Bogusława II rozpoczyna się XVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej „Reflektor”. Tematem wiodącym będą przeboje PRL-u z lat 1945-1989, od Kabaretu Starszych Panów do Republiki i Maanamu. Koncert laureatów w sobotę o g. 20 w studiu Radia Koszalin przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 41. Dzień później o g. 17 na scenie BTD gala finałowa i występ Soni Bohosiewicz w programie „One Woman Show”. 

Marsz równości i tolerancji

Koszalin. W sobotę ph. „Łączy nas miłość” odbędzie się pierwszy Marsz Równości w mieście, który otworzy serię dwudziestu takich wydarzeń w tym roku w Polsce. Wyruszy o g. 14 spod Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy placu Polonii 1, przez ulice: Tadeusza Kościuszki, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Zwycięstwa, na Rynek Staromiejski. Wcześniej w książnicy zaplanowano pokazy dwóch filmów: dokumentalnego „Out” (g. 10) i fabularnego „Środek świata” (g. 12). Na oba seanse wstęp jest bezpłatny. Nadto przed marszem pod tęczową flagą będą malowane twarze i napełniane balony. 

Łydka Grubasa zagra

Koszalin. Po zeszłorocznej trasie, promującej płytę „O-dur C-ból”, zespół Łydka Grubasa wraca do koncertowania. Wiosenna trasa jest zatytułowana „Grać Utwory Tour” i obejmie kilkadziesiąt występów w całej Polsce. Grupa wystąpi w sobotę o g. 19.30 w sali Club 105 Centrum Kultury. Dodatkowo na scenie zagra szczeciński zespół Chorzy.

Jarmark w nowej zagrodzie

Koszalin. To zaproszenie do wspólnego świętowania i zabawy. W niedzielę o g. 11 nastąpi oficjalne otwarcie zrekonstruowanej Zagrody Jamneńskiej. To jednocześnie pora na tradycyjny jarmark jamneński, który potrwa do g. 17. Można oglądać prace artystów ludowych i nieprofesjonalnych. Nie zabraknie domowych ciast, pierogów, wędlin, miodów i jamneńskiego piwa. Chętni wezmą udział w warsztatach rękodzielniczych – wykonywania palm wielkanocnych i dekoracyjnych stempli. Na scenie wystąpi miejscowy zespół Jantarowy Kwiat, a także Witek – Muzyk Ulicy. W programie też zwiedzanie nowo powstałej wystawy etnograficznej w kmiecej chałupie. Ekspozycja m.in. dokumentuje, jak mieszkali i żyli dawni mieszkańcy Jamna i Łabusza. Będą też „dzicy lokatorzy”, czyli jamneńskie julki. Wstęp jest bezpłatny. 

Pociąg do jazzu 

Darłowo. Koncert grupy Ocean Fanfare będzie 75. imprezą z muzycznego cyklu „Pociąg do jazzu”. W piątek w pubie Bagatella przy ul. Powstańców Warszawskich 26 zagra międzynarodowy skład, bo zespół tworzą: Tomasz Dąbrowski – trąbka, Sven Dam Meinild – saksofony, Richard Andersson – bas i Peter Bruun – perkusja. Początek koncertu o g. 20. 

(reg)

Fot. Jarosław Bzowy

Na zdjęciu: Nowogard jest gospodarzem jednej z największych imprez tanecznych w Polsce. W ten weekend przyjedzie tu 2500 utalentowanych tancerzy. Na fotografii: Piotr Żelazowski i Paula Kwinta, którzy w ub.r. zajęli I miejsce w tańcach latynoamerykańskich.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA