Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Weekend w regionie: 23 – 25 sierpnia

Data publikacji: 23 sierpnia 2019 r. 07:39
Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2019 r. 10:46
Weekend w regionie: 23 – 25 sierpnia
Koncert dudziarzy na plaży w asyście komandosów Fot. Mirosław Kwiatkowski,  

Festyn Komandosa

Dziwnów. Już dziś (piątek) rozpoczyna się w Dziwnowie trzydniowy X Festyn Komandosa.

Przez 24 lata w Dziwnowie stacjonował 1. Batalion Szturmowy, wówczas utajniona jednostka specjalna naszej armii, który w 1986 roku przeniesiono do Lublińca, gdzie istnieje do dziś jako 1. Specjalny Pułk Komandosów. To właśnie komandosi z tego pułku będą jedną z atrakcji trzydniowego festynu, który będzie odbywał się przy ul. Reymonta, w pobliżu hali sportowej i na jej boiskach.

W tym roku festynowi towarzyszyć będzie nowe wydarzenie - I Forum Wojsk Specjalnych, unikatowe spotkanie komandosów z polskim przemysłem obronnym. Swój sprzęt zaprezentują w Dziwnowie czołowi producenci sektora przemysłu obronnego w Polsce. Będzie to m.in. broń, pojazdy, sprzęt antydronowy, umundurowanie. Udział w Festynie Komandosa i Forum Wojsk Specjalnych potwierdzili już także dowódcy Wojsk Specjalnych, m.in. dowódca Wojsk Specjalnych gen. Sławomir Drumowicz.

Festyn zaczyna się w piątek o godz. 16, potem będzie tradycyjny koncert dudziarzy, zespołu Łuki i na koniec pokaz filmu „Karbala”. Przez cały czas będzie można oglądać sprzęt jaki jest na wyposażeniu wojsk specjalnych. Będą także pojazdy wojskowe i stoiska z akcesoriami militarnymi.

Sobotnią imprezę rozpocznie o godz. 9 apel i defilada byłych żołnierzy batalionu, potem będzie inscenizacja „Dwie agresje - wrzesień 39”. Będą pokazy działania patrolu saperskiego, a od godz. 17.30 zaczną się najbardziej widowiskowe punkty festynu. Najpierw na brzegu Dziwny (koło stacji benzynowej) ujrzymy pokazy płetwonurków z formacji Formoza, a potem widowiskowe skoki spadochronowe do rzeki.

W niedzielę na terenie boiska za halą sportową będzie można zwiedzać stosika promocyjne firm biorących udział w Forum Wojsk Specjalnych. O godz. 11 będzie inscenizacja „Na misji – 20 lat w NATO”. Będą także kolejne koncerty dudziarzy i inne atrakcje. O godz. 16 odbędzie się apel kończący festyn.

Atrakcji jest znacznie więcej. Warto się wybrać do Dziwnowa!

Wieczór z mistrzami muzyki

Kamień Pomorski. Przed nami kolejny koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pom. Dziś (piątek) w katedrze wystąpią: Radosław Kuliberda (organy), Tomasz Strahl (wiolonczela) oraz Orkiestra Kameralna z Prenzlau.

Kompozycje wykonywane na organach będą przeplatane utworami, które zaprezentuje Tomasz Strahl wraz z Orkiestrą Kameralną z Prenzlau. Festiwalowa publiczność usłyszy m.in. Elegię na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego oraz Koncert wiolonczelowy a-moll Antonio Vivaldiego. Tomasz Strahl jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a obecnie Dziekanem Wydziału Instrumentalnego tej uczelni. Koncertuje w kraju i za granicą. Za swoje osiągnięcia otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Początek koncertu o g. 19.

Artysta znów w kurorcie

Świnoujście. W przedostatnim koncercie XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Świnoujściu na zabytkowych organach Steinmeyera z 1927 r. grać będzie dziś (piątek) koncertujący organista i kompozytor Tore Bjorn Larsen z Danii, absolwent Carl Nielsen Academy w Odensy oraz Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze.

Jego kompozycje to głównie muzyka kościelna, ale w ostatnich latach także muzyka kameralna. W swym artystycznym dorobku ma liczne koncerty jako solista, kompozytor i akompaniator w Danii i za granicą, także w Polsce, a na świnoujskim festiwalu, po 5 latach wystąpi po raz trzeci. Pracuje jako organista i chórmistrz w kościele św. Mikołaja w Svendborgu.

Na program koncertu złożą się utwory J.S. Bacha, T.B. Larsena, D. Buxtehudego i J. G. Rheinbergera.

Początek koncertu o godz. 19.

Festiwal Uśmiechu

Świnoujście. Stowarzyszenie Kierunek Świnoujście zaprasza na drugą edycję Festiwalu Uśmiechu, inicjatywy realizowanej w ramach programu „Społecznik” na lata 2019-2021. W sobotę na placu Adama Mickiewicza (przy Urzędzie Miasta) między godziną 11 a 17 na dzieci czekać będzie moc atrakcji: malowanie buziek, dmuchane zjeżdżalnie, stoisko medyczne, bitwa na balony z wodą, mnóstwo konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, wata cukrowa, popcorn, lody, gry i zabawy dla tych większych i najmłodszych oraz o wiele, wiele więcej.

Wielki finał FAMY

Świnoujście. To już ostatnie dni festiwalu FAMA. W piątek w Barze Letnim Hamaki o g. 15.30 rozpocznie się koncert zespołu Kokavice. O g. 17 w Miejskim Domu Kultury – spektakl Teatru Odruchu pt. „Linoleum”. O g. 18.15 – monodram w wykonaniu Łukasza Dąbrowskiego i w reżyserii A. Skorupy „Wienia”. W hali na Basenie Północnym o g. 20.30 – koncert Vayio, a o g. 21.30 zespołu Huraban.

Koniecznie trzeba będzie w sobotę zarezerwować sobie wieczór na koncert finałowy tegorocznej FAMY. O g. 20.30 w amfiteatrze rozpocznie się wyjątkowe zjawisko, ukazujące panoramę młodej sceny, skłaniające odbiorców do szerszego zainteresowania się twórczością debiutantów, zrealizowane pod kierunkiem doświadczonych artystów. Reżyserią finału FAMY zajął się Paweł Niczewski. Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Klimek, a za choreografię odpowiada Arkadiusz Buszko. Scenografię przygotuje Joanna Martyniuk.

Wyjątkowe spektakle

Janowo. Wioska Artystyczna Janowo zaprasza miłośników teatru i dobrej rozrywki. Dziś (piątek) o g. 20.15 na letniej scenie w tej małej miejscowości, położonej 8 km od Rewala, widzowie obejrzą wspólny występ aktorów z zespołem tanecznym Żurawianki z Karnic. W sobotę o tej samej porze będzie można obejrzeć Bajkę improwizowaną, a w niedzielę – Komedię romantyczną. Z repertuarem wioski artystycznej można się zapoznać na stronie internetowej improatak.pl.

Jarmark u Królowej Świata

Stargard. Przez weekend na Rynku Staromiejskim i w kolegiacie mariackiej trwać będzie odpustowy jarmark, który organizuje parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. W ramach niego odbędą się także koncerty. Dziś (piątek) o g. 19.20 na Rynku Staromiejskim zagra szantowy zespół Stary Szmugler, natomiast w sobotę o g. 19 wystąpi grupa Siewcy Lednicy, która zagrała już blisko 600 koncertów.

Niebo pełne latawców

Międzyzdroje. „Summer Kite Festival” się w dniach 23–25 sierpnia. To impreza sportowa zarówno dla osób, które chcą doskonale zakończyć wakacje w promieniach słońca, jak i dla tych, którzy cenią dobrą zabawę z nutką rywalizacji. Na plaży przy Hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach po raz kolejny konkurować ze sobą będę kitesurferzy z całego świata. Plażowicze obejrzą niezwykłe akrobacje wodne, ale także będą mogli spędzić czas w specjalnie przygotowanej strefie Active. A w niej m.in. WOPR, slackline, czyli chodzenie i wykonywanie trików na taśmie, turnieje, konkursy, pokazy, zawody pływackie czy rywalizacja w pływaniu na deskach. Zaplanowano także zabawy i konkursy inspirowane kultowym serialem Słoneczny Patrol.

Piknik sportowo-rekreacyjny

Łobez. W sobotę o g. 13 na stadionie miejskim w Łobzie odbędzie się piknik sportowo-rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców, który organizuje Ognisko TKKF Błyskawica. W programie: różne gry i zabawy, a od g. 17 spotkanie towarzyskie pod namiotem. Dla uczestników będzie mały poczęstunek i dostęp do grilla.

Brodzenie Starą Regą

Łobez. W niedzielę o g. 10 na wyspie koło Nadleśnictwa w Łobzie rozpocznie się impreza „Brodzenie Starą Regą”, którą organizuje Ognisko TKKF Błyskawica dla wszystkich miłośników rekreacji. Po zbiórce uczestnicy przejadą autokarem do miejscowości Tarnowo, gdzie będzie okazja do spaceru z biegiem Starej Regi. Po powrocie do Łobza planowana jest biesiada na polanie u stóp Wzgórza Rolanda. Dodatkowe informacje pod telefonem 607-881-467.

Koncert kameralny

Kołobrzeg. W piątek o g. 19 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu wystąpi Kołobrzeska Orkiestra Kameralna. Widzowie usłyszą I Koncert Fortepianowy Fryderyka Chopina, dzieło Wojciecha Kilara „Orawa” i poemat Feliksa Nowowiejskiego „Pożegnanie Ellenai”. Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie RCK.

Joszko Broda na Herbertiadzie

Kołobrzeg. W sobotę odbędzie się w XX Herbertiada. Impreza rozpocznie się koncertem Joszko Brody z zespołem „Dzieci z Brodą” oraz spektaklem Dariusza Jakubowskiego. Tegoroczna Herbertiada wystartuje o g. 17 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury. Spektakl to autorski projekt Jakubowskiego pn. „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód”.

- Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna. Program „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód” jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy „Źródle” Norwida – informują organizatorzy dodając, że aktorowi towarzyszyć na scenie będzie Katarzyna Thomas (sopran) oraz Piotr Szafraniec (fortepian).

„Dzieci z Brodą” to unikalny koncert zespołu występującego pod kierownictwem Joszko Brody. Twórczość grupy, choć kierowana do dzieci, zachwyca wszystkich. Galę Herbertiady, na którą wstęp jest wolny, poprowadzi dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia Małgorzata Raducha.

Patronat honorowy nad tegoroczną Herbertiadą ma rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński oraz wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

RoCK Festiwal

Kołobrzeg. W sobotę w kołobrzeskim amfiteatrze odbędzie się IX RoCK Festiwal. W programie imprezy, która rozpocznie się o g. 18 przewidziano występy formacji James Button Band, Rockin’Birds, Prawda SIQ, Transgrseja oraz Hunter. Wstęp 10 zł.

Tarantino pod gwiazdami

Białogard. Na placu Stanisława Wyspiańskiego rozstawi się w piątek Kino pod Gwiazdami. Na widzów czekać będzie 200 miejsc siedzących, ale prezentowane filmy obejrzeć będzie mógł każdy. Dlatego warto pamiętać o zabraniu z sobą koca lub fotelika turystycznego. Seanse rozpoczną się o g. 21.30. Najpierw wyświetlony zostanie film Nice Guys. Równi Goście, a po nim Pulp Fiction Quentina Tarantino. Wstęp wolny.

W tanecznym kręgu

Koszalin. Tańczący Kurczak Andrzej pojawi się w piątek na Stadionie ABC przy ulicy Leopolda Okulickiego. Przedostatnia impreza dla dzieci i młodzieży z cyklu „Bezpieczne wakacje” potrwa od g. 10.30 do 13. Wstęp wolny.

Festiwal nie tylko organowy

Koszalin. W piątek już przedostatni koncert w ramach tegorocznego wakacyjnego 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie. Na organach zagra Bogdan Narloch, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu. Zaśpiewa chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Początek o g. 19.15.

Czternaste Spotkanie Kultur

Koszalin. W sobotę od g. 16 do 22, na Rynku Staromiejskim potrwa prezentacja dorobku artystycznego i muzycznego mniejszości narodowych i etnicznych, które zamieszkują Pomorze Środkowe, a reprezentują kulturę ukraińską, niemiecką, romską, łemkowską, żydowską i polską. Wystąpią: Nadija z Przemkowa w stylu rock - folk - funk - ska - reggae, Hitano promujący folklor cygański, Studio Wokalne BIS z Leśnicy w pieśniach niemieckich oraz zespół ludowy Ziemia Bobolicka kultywujący tradycje kaszubskie. Będą również stoiska, m.in. z ukraińskimi ubiorami ludowymi oraz wyrobami artystycznymi i gastronomicznymi. Organizatorzy w tym roku spodziewają się około dwóch tysięcy uczestników. Po raz pierwszy pojawi się strefa zabaw integracyjnych dla dzieci. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Muzyka filmowa

Koszalin. W niedzielę o g. 17 na scenie zagra Viva la Musica. W wykonaniu kwintetu smyczkowego zabrzmi „Muzyka filmowa polska i światowa”, bo taki jest tytuł wakacyjnego koncertu na Rynku Staromiejskim. Wstęp wolny.

Święto Wody

Mielno. Rozpocznie się w sobotę (24 sierpnia) o g. 16 na parkingu przy obiekcie handlowym Polo Market. Mieszkańcy i turyści pożegnają sezon wakacyjny, m.in. na zabawie tanecznej przy muzyce na żywo. Gwiazdami wieczoru będą zespoły: Classic i Drugi Tydzień. W finale niebo nad Bałtykiem rozświetli pokaz ogni sztucznych.

Świat Hobbitów na sportowo

Sianów. Stowarzyszenie Hobbiton zaprasza w niedzielę do Sierakowa Sławieńskiego (gmina Sianów) na całodniowe wydarzenie ph. „Poznaj aktywnie magiczny świat Hobbitów”. Biegi przełajowe, nordic walking i terenowe wyścigi rowerowe wokół Wioski Hobbitów mają na celu upowszechnienie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w gronie rodzinnym. Zwieńczeniem sportu i rekreacji będzie spotkanie przy wspólnym ognisku. Każdy zawodnik, który ukończy wszystkie edycje, otrzyma matrycę do wypełnienia pamiątkowymi medalami.

Na zdjęciu głównym: Koncert dudziarzy na plaży w asyście komandosów

Fot. Mirosław Kwiatkowski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zodiacidv
2020-12-14 16:31:00
or their samples written

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA