Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 27 – 29 września

Data publikacji: 2019-09-27 10:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-27 10:48
Weekend w regionie: 27 – 29 września
 

Mistrzostwa latawców

Świnoujście. W niedzielę na plaży odbędą się XV Otwarte Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców. Start o g. 11.30. Można przyjść z własnym latawcem lub poprosić o takowy organizatorów. Na zawody zaprasza Świnoujska Akademia Karate Kyokushin.

Kurort tańczy tango

Świnoujście. W ten weekend Świnoujście zamieni się w polską stolicę Tanga Argentyńskiego. Każdy może przyjść na naukę tego tańca do Miejskiego Domu Kultury – w piątek o g. 18 i w sobotę o g. 15. Nie ma konieczności zapisywania się. Osoba do pary też nie jest potrzebna. W piątek o g. 20 warto będzie wybrać się do muszli koncertowej, gdzie odbędzie się Carlosa Rouleta i Edgardo Otero Cuarteto. W sobotę o g. 14 na promenadzie i w niedzielę o g. 14.30 na placu Wolności zaplanowano flashmoby, czyli spontaniczne tańce.

Zlot klasycznych porsche

Świnoujście. W niedzielę odbędzie się Zlot Pojazdów Klasycznych Marki Porsche Świnoujście 2019. O g. 14 ruszy parada samochodów. Trasa przejazdu: Plac Mickiewicza, Wojska Polskiego, Moniuszki, Prusa, Żeromskiego. Powstańców Śląskich, Słowackiego, Chrobrego, Uzdrowiskowa, Trentowskiego, Słowackiego, Matejki, Konstytucji 3 Maja, Marynarzy, Wybrzeża Władysława IV, przeprawa promowa „Centrum”.

Orkiestra i chór

Stargard. Orkiestra Camerata Stargard i Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie uświetnią Międzynarodowy Dzień Muzyki. Koncert odbędzie się w niedzielę o g. 16 w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. W programie znajdą się: Muzyka żałobna – na orkiestrę smyczkową Witolda Lutosławskiego, Stabat Mater Marka Jasińskiego oraz Sunrise Mass Ole Gjeilo. Wstęp wolny.

Maraton i grzybobranie

Kliniska Wielkie. Przed nami 7. edycja Maratonu Puszczy Goleniowskiej. W sobotę na leśnych duktach biegacze zmierzą się z dystansem maratońskim 42,2km oraz 21,1km i 10,5km. Organizatorzy zapraszają do kibicowania. Oprócz możliwości obserwowania zmagań maratończyków w programie imprezy, która odbędzie się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Nadleśnictwa Kliniska, są: Wielkie Grzybobranie (rejestracja uczestników g. 9.15-10), gry i zabawy dla dzieci, występy artystyczne, strzelnica łucznicza. Impreza potrwa do g. 15.30.

Stacja Sztuk Przepięknych

Golczewo. Objazdowa Akademia Kultury zmierza do finału. Przed nami ostatni cykl artystycznych pikników sąsiedzkich w miejscowościach w gminie Golczewo. W sobotę o g. 14 wydarzenie odbędzie się w Kłębach, a w niedzielę o tej samej porze – w Wołowcu. W ramach bloku Stacja Sztuk Przepięknych mieszkańcy będą mogli stworzyć eksperymentalny obraz. Tworzenie dzieła koordynować będzie Karolina Gołębiowska – asystentka w pracowni rzeźby i działań przestrzennych szczecińskiej Akademii Sztuki. Będą również warsztaty ceramiczne pod okiem Anny Molskiej ze Szczecina, projektantki indywidualnych kolekcji naczyń oraz nietypowych form użytkowych. A w Wiejskiej Pracowni Handmade, której doglądać będzie Kaśka Suska – animatorka kultury i ilustratorka, każdy będzie mógł puścić wodze fantazji i wykonać ciekawe dekoracje. Na zakończenie wystąpią Asia i Bartek Orłowscy ze swoimi Muzycznymi Wariacjami. 

Prelekcja o uzdrowisku

Kamień Pomorski. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zaprasza w sobotę o g. 16 na prelekcję pt. „60 lat uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim”. Spotkanie poświęcone historii uzdrowiska będzie ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. 

Wykład w Mediatece

Koszalin. W piątek Mediateka Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy placu Polonii 1 zaprasza na spotkanie z Hirkiem Wroną – dziennikarzem, DJ-em, producentem koncertów i imprez muzycznych. Gość jest Ambasadorem Good Vibe Festival, który trwa w Koszalinie i Sianowie. W książnicy Hirek Wrona wygłosi wykład nt. „Dlaczego nie jestem dziennikarzem muzycznym?”. Początek o g. 17. Wstęp wolny.

Wieczór kameralny

Koszalin. Skrzypaczka Agnieszka Tobik i pianista Piotr Grelowski będą wykonawcami piątkowego koncertu w Filharmonii Koszalińskiej. W programie są kolejno: Sonata c-moll op. 30 nr 2 na skrzypce i fortepian Ludwiga van Beethovena, Sonata d-moll op. 5 nr 12 „La Follia” na skrzypce i basso continuo Arcangelo Corelli'ego, wybór miniatur na fortepian solo Juliana Cochrana i Sonata F-dur op. 24 „Wiosenna” na fortepian i skrzypce Ludwiga van Beethovena. Początek występu o g. 18.30 w filharmonii przy ulicy Piastowskiej 2.

Akordeony festiwalowe

Koszalin. To już XIX Międzynarodowy Festiwal Zespołowej Muzyki Akordeonowej, zorganizowany przez popularyzatora instrumentu Artura Zajkowskiego. Miejscem koncertów jest sala widowiskowa Centrum Kultury 105. W piątek wystąpi zespół Hybris z Belgii, a następnego dnia – Śląska Nauczycielska Orkiestra Akordeonowa. Początek występów o g. 18.30. Bilety w cenie 5 zł. Za darmo można być świadkiem prezentacji wykonawców w sali Club105, w oba dni o g. 10. W finale zagrają akordeoniści i Wielka Orkiestra Festiwalowa w niedzielne południe, gdy koncert galowy zakończy coroczne wydarzenie muzyczne.

Tajemnice Góry Chełmskiej

Koszalin. O tym, że na Górze Chełmskiej mieszkał w dawnych czasach skrzat zwany Czerwona Kurteczka, który strzegł skarbów, że żyjący tu smok ryczał tak głośno, iż słychać go było w okolicach Sławna, a u stóp wzgórza znajdował się staw, w którym topiono czarownice, będzie się można dowiedzieć w sobotę podczas cyklu „W samo południe”. Nadto o złotych drzwiach kaplicy pielgrzymkowej, o pewnym koszalińskim bimbrowniku i wielu innych historiach opowie Andrzej Kuczkowski, archeolog i regionalista. Początek o g. 12 w sali wystawy Pradzieje Pomorza Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39. Wstęp bezpłatny.

Atrakcyjny zamek

Darłowo. W sobotę i niedzielę, w ramach akcji „60+ Kultura” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie zaprasza seniorów z powiatu sławieńskiego do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych. Przyjść można w g. 10-16. Dla gości za darmo dodatkowo udostępnione będą: wystawa poświęcona Erykowi Pomorskiemu, „Broń i akcesoria myśliwskie” oraz „Jesteśmy nad morzem. Moda i obyczaje plażowe”. Zwiedzanie uatrakcyjnią w sobotę sygnały myśliwskie wykonywane przez członków Reprezentacyjnego Zespołu Sygnałów Myśliwskich z Warcina a w niedzielę – występy uczniów szkoły muzycznej ze Sławna.

Dyniowe garden party

Dobrzyca. Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy koło Koszalina w niedzielę zapraszają na Dyniowe Garden Party. Na gości ogrodów czekać będzie rozgrzewająca zupa dyniowa. Wielkie gotowanie rozpocznie się o g. 11. Będzie można również poznać bliżej wystawców „Polska Smakuje z produktami tradycyjnymi i regionalnymi”. W sprzedaży pojawią się m.in.: dyniowy ketchup, dynia marynowana z szyszką czy aromatyczne miody i przetwory. Organizatorzy zaproszą do licznych zabaw i konkursów z dynią w roli głównej. Pod okiem kreatywnych animatorów z Centrum Kultury w Sarbinowie będzie można wziąć udział w zabawach plastycznych i ruchowych, wśród nich znajdują się m.in.: dyniowe kółko i krzyżyk, rzut ringiem na dynię czy piłką do wnętrza dyniowego bałwanka. Zaplanowano też Dyniową Gonitwę. Nowością będzie konkurs na najlepszego dyniowego cudaka. Impreza w ogrodach zakończy się o g. 15. ©℗

(reg)

Fot. Bartosz Turlejski

Na zdjęciu: Otwarte Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców na stałe zagościły już w jesiennym kalendarzu miejskich imprez.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA