Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 12 – 14 lipca

Data publikacji: 2019-07-12 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-13 15:00
Weekend w regionie: 12 – 14 lipca
 

Ogrody o smaku lila – róż

Dobrzyca. To hasło będzie towarzyszyć IV Kulinarnemu Festiwalowi Kwiatów Jadalnych. To całodniowe atrakcje w sobotę i niedzielę (13-14 lipca) w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Na talerzach zagoszczą lawendy, róże, fuksje i wiele innych jadalnych kwiatów.
Na czas festiwalu Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy (gmina Będzino) staną się bufetem pełnym kwiatów jadalnych, które doskonale prezentują się nie tylko na rabatach, ale również w daniach.

Kuchmistrz Mariusz Siwak sprawi, że dla gości w menu będą risotto, zupy, sałatki i serki. Nadto liczne prelekcje o florystyce kulinarnej z udziałem specjalistów. Przez dwa dni potrwa trzecia edycja konkursu pn. „Cały ogród na talerzu”, w którym drużyny powalczą o Nagrodę Publiczności. W ogrodach stawi się 40 wystawców, aby pochwalić się wyrobem regionalnych specjałów. W sprzedaży pojawią się: produkty ekologiczne, tradycyjne i regionalne, aromatyczne miody, kwiatowe przetwory i nalewki, świeże zioła, kwiaty jadalne, nasiona oraz szeroka gama artykułów zawierających kwiaty.
Organizatorzy festiwalu przypominają, że w związku z budową drogi ekspresowej S6 wyznaczony został objazd do Dobrzycy. Z alternatywnymi trasami dojazdu można się zapoznać na stronie www.hortulus.com.pl.

Organy, skrzypce i orkiestra

Kamień Pomorski. Lisa Hummel z Niemiec zasiądzie przy organach w kamieńskiej katedrze. W piątek podczas koncertu 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim dla publiczności zagra także Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna. 

Lisa Hummel studiowała we Fryburgu oraz Lipsku, uzyskując dyplom z odznaczeniem w zakresie muzyki kościelnej. Obecnie studiuje w klasie mistrzowskiej prof. Martina Schmedinga (organy) i Matthiasa Foremny'ego (dyrygentura). Laureatka międzynarodowych konkursów organowych m.in. w Dublinie, Sankt Petersburgu i Norymberdze. W kamieńskiej katedrze artystka wykona m.in. Toccatę, adagio i fugę C-dur Johanna Sebastiana Bacha i V Sonatę D-dur op. 65 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

W części kameralnej koncertu wystąpi Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Orkiestra powstała podczas Letnich Warsztatów Artystycznych zorganizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od ponad dwudziestu lat stale gości w kalendarium warsztatów adresowanych do muzyków ze szkół średnich oraz studentów akademii muzycznych z Polski i z zagranicy. Muzykom będzie towarzyszyć skrzypaczka Marta Gębska, laureatka wielu konkursów, która wspólnie z orkiestrą wykona I Koncert skrzypcowy fis-moll Henryka Wieniawskiego. Tego wieczoru melomani usłyszą także Bajkę – uwerturę fantastyczną Stanisława Moniuszki. 
Początek koncertu o g. 19. 

Gratka dla melomanów

Świnoujście. Interesująco zapowiada się piątkowy koncert w ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych w kosciele pw. Chrystusa Króla. Po czterech latach do Świnoujścia wraca organista Adam Klarecki. Towarzyszyć mu będzie skrzypek Karol Lipiński-Brańka, którego świnoujski festiwal gościć będzie po raz pierwszy.

Adam Klarecki jest organistą Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Organizuje tam Katedralne Koncerty Organowe. W 2014 r. ukończył mistrzowskie studia podyplomowe u prof. A. Chorosińskiego. Prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II st. we Włocławku. Jesienią 2011 r. nagrał płytę dokumentującą brzmienie organów Katedry we Włocławku.

Karol Lipiński-Brańka ukończył Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Umiejętności gry doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w Holandii, USA, Łotwie, na Litwie, w Czechach i Austrii.  Laureat wielu konkursów, m.in. „Ośmiu wspaniałych”, I nagrody International Master Competition (2016). Występuje w kraju i za granicą (Chiny, Włochy, Anglia, Francja, Niemcy, Czechy). Stale współpracuje z Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie, pełniąc funkcję koncertmistrza Kapeli Jasnogórskiej pod dyr. Jarosława Jasiury. Od 2013 r. prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu.

W programie koncertu są utwory Benjamina Godarda, Johanna Pachelbela, Johana Sebastiana Bacha, Arcangelo Corelliego, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Sergiusza Rachmaninowa i Jehana Alaina. Początek koncertu o g. 19. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kawiarni Sonata lub w kościele przed koncertem.

Spotkanie z Dorotą Zawadzką

Świnoujście. W piątek o g. 19 w hotelu Trzy Wyspy odbędzie się spotkanie z psycholog Dorotą Zawadzką, adresowane do rodziców. Wydarzenie odbędzie się także w sobotę o g. 10. Wstęp wolny.

Biegi w parku

Świnoujście. W sobotę o g. 9 w Parku Zdrojowym odbędą się biegi na dystansie 5 km w ramach cotygodniowego Parkrunu. Warto przyjść wcześniej, żeby wziąć udział w rozgrzewce. 

Gratka dla kolekcjonerów

Świnoujście. W sobotę, w g. 10-14, w pasażu handlowym Rondo odbędzie się giełda kolekcjonerska. Do kupienia będą: monety, banknoty, odznaczenia, medale, widokówki, znaczki itp. 

Koncert Luigi Pagano

Świnoujście. W sobotę o g. 20 w Tango Passion Cafe Club przy ul. 11 Listopada 10 odbędzie się koncert Luigi Pagano, promujący płytę „My Gipsy Soul”. Rezerwacja biletów na wydarzenia: tel. 721 451 721.

Folkowo w muszli

Świnoujście. W niedzielę o g. 19 w muszli koncertowej przy promenadzie odbędzie się koncert folkowego zespołu Mitra. Wstęp wolny.

Gala Dziesięciu Tenorów

Świnoujście. W niedzielę o g. 20 w amfiteatrze rozpocznie się Wielka Gala Dziesięciu Tenorów. Organizator: Miejskim Domu Kultury. Bilety do nabycia w kasie MDK dziś (piątek) w g. 8-15 oraz w galerii ART przy ul. Wojska Polskiego 1/1 do soboty w g. 12-18. Cena biletów: 40 zł.

Wyjątkowe spektakle

Janowo. Wioska Artystyczna Janowo zaprasza miłośników teatru i dobrej rozrywki. W piątek (12 lipca) o g. 20.15 na letniej scenie w tej małej miejscowości, położonej 8 km od Rewala, odbędzie się wspólny, półtoragodzinny występ teatru IMPROAtak! z zespołem tanecznym Żurawianki z Karnic. Przygotowane utwory staną się inspiracją do scen odgrywanych przez aktorów. W sobotę o tej samej porze widzowie przyjmą zaproszenie do obejrzenia improwizowanej komedii romantycznej, a w niedzielę na scenie odegrany zostanie kryminał improwizowany. Z repertuarem wioski artystycznej można się zapoznać na stronie internetowej improatak.pl.

Siatkówka i tenis na plaży

Pustkowo. Miłośnicy czynnego wypoczynku na plaży mogą spróbować swych sił w dwóch otwartych zawodach dla amatorów. W sobotę w Pustkowie rozegrany zostanie siatkarski turniej trójek z cyklu „Rewal Beach”, a w niedzielę rozgrywki tenisa plażowego (deble open) w ramach cyklu „Huck Tenis Beach”. Początek o g. 10.30.

Paprykarzowa uczta

Rewal. W niedzielę od g. 16 na tarasie widokowym, tuż koło potężnych rzeźb wielorybów, będzie można oddać się smakowaniu szczecińskiego specjału sprzed lat – słynnego paprykarza. Będzie on przygotowany na ciepło i podawany na pajdzie chleba, który upiecze miejscowy mistrz piekarnictwa Krzysztof Majchrzak, właściciel niechorskiej piekarni i cukierni „Wybrzeże”. Wypada mieć nadzieję, że pogoda dopisze i przygotowane ok. 500 porcji tej potrawy znajdą swoich konsumentów.

Eleni, Paranienormalni i Doda

Międzyzdroje. W piątek o g. 20 w amfiteatrze wystąpi Eleni. Bilety na koncert w cenie: 45 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy). W sobotę o tej samej porze i na tej samej scenie publiczność rozbawi do łez kabaret Paranienormalni (bilety po 50 zł i 35 zł). Fani Dody i zespołu Virgin nie mogą przegapić koncertu w ich wykonaniu. Muzycy wystąpią w niedzielę o g. 20 na deskach amfiteatru (bilety: 50 zł i 35 zł).

Piknik strażacki

Międzyzdroje. W sobotę o g. 12 na skwerze rekreacyjnym przy Alei Gwiazd odbędzie się Piknik Strażacki OSP Międzyzdroje. W programie wiele atrakcji dla najmłodszych. Zabawa ze strażakami potrwa do g. 20. Wstęp wolny.

Lato z Muzami

Nowogard. Uroczyste otwarcie 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” nastąpi w piątek o g. 18 w kinie „Orzeł”. Widzowie obejrzą monodram Soni Bohosiewicz „Chodź ze mną do łóżka”. Wręczona zostanie również nagroda Lauru Cisowego za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej, którą otrzyma Jan Jakub Kolski. W sobotę o g. 14.30 w kinie „Orzeł” – najnowszy film J. Kolskiego „Ułaskawienie”, a po seansie będzie można osobiście zadać kilka pytań reżyserowi. Tego dnia będzie też okazja do obejrzenia filmu dokumentalnego „Miłość i puste słowa” (g. 12) i spotkania z jego reżyserką Małgorzatą Imielską. O g. 18.30 – projekcja filmu „Fuga”, a potem spotkanie z odtwórczynią głównej roli Gabrielą Muskałą.

W tym roku część wydarzeń jest dedykowanych Stanisławowi Moniuszce. Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora w sobotę o g. 17 odbędzie się Koncert Moniuszkowski (scena przy Nowogardzkim Domu Kultury). W niedzielę o g. 14.30 organizatorzy zapraszają na film „Ucho wewnętrzne”, który przybliży sylwetkę kompozytora i muzyka Mikołaja Trzaski. Po seansie – spotkanie z artystą.

Na festiwalu będą też inne wydarzenia mające związek z muzyką – w piątek o g. 20 da koncert Anita Lipnicka, a w sobotę o g. 21 na scenie przy NDK-u wystąpi VOX. Niedzielny koncert zespołu Riverloam Trio (g. 18, Kino „Orzeł”) będzie jednym z wydarzeń wieńczących festiwal. Wtedy też poznamy laureatów konkursu Filmowa Młoda Polska. O g. 20 na plenerowej scenie występ Kabaretu K2, a następnie koncert zespołu The PSS.

Moc atrakcji nad Zalewem

Stepnica. Big Cyc będzie gwiazdą Dni Stepnicy, które rozpoczną się w piątek w amfiteatrze. Zainauguruje je o g. 17 Festiwal Kwiatów. O g. 18.30 – kabaret improwizowany pn. „Klub Komedii”, o g. 20.30 da koncert zespół Magic Of The Queen. Sobota rozpocznie się Regatami o Puchar Burmistrza (wręczenie pucharów dla zwycięzców – o g. 17 w amfiteatrze). O g. 20.45 na scenie pojawi się zespół Big Cyc. Wcześniej zagrają zespoły Tsigunz Fanfara Avantura z gorącym repertuarem muzyki bałkańskiej oraz zespół rockowy z Litwy Age Band. W niedzielę na plaży od g. 15 w cyklu Sportowa Stepnica, m.in. turniej siatkówki plażowej, szachy w plenerze oraz Festyn Rodzinny.

Fajfy z zespołem Fenix

Stargard. W sobotę o g. 19 w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego zagra i zaśpiewa Zespół Fenix, w ramach projektu Coolturalne Wakacje. – Tradycja fajfów bardzo faj(f) nie się w Stargardzie odradza. I nieważne, że o siódmej, bo siódma też jest już zdecydowanie po piątej – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Ahawa na scenie

Stargard. Ahawa wykonuje utwory inspirowane muzyką żydowską i gospel. Zespół tworzą: Elżbieta Kałużna (vocal, piano, kompozycje, aranżacje), Barbara Kucharska (flet), Paweł Łysiak (vocal, perkusja), Łukasz Reissing (gitara basowa). W niedzielę muzycy dadzą koncert w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego. Początek o g. 18.

Objazdowa Akademia Kultury

Gmina Golczewo. Objazdowa Akademia Kultury jedzie dalej. Kolejny z cyklu artystycznych pikników sąsiedzkich w miejscowościach w gminie to Stacja Ruchu i Gestu – czyli teatr, taniec i sztuki cyrkowe. W piątek o g. 14 animatorzy przyjadą do Niemicy, w sobotę o tej samej porze będą w Gadomiu, a w niedzielę w Wysokiej Kamieńskiej. Będzie można wziąć udział w warsztatach teatralnych oraz happeningu wiejskim pod okiem Marii Dąbrowskiej – aktorki szczecińskiego Teatru Współczesnego, a także w zabawach cyrkowych z Akademią Cyrkową na prawdziwej mobilnej arenie z różnymi dyscyplinami cyrkowymi. Nie zabraknie energicznych warsztatów tanecznych. Na zakończenie każdego spotkania wystąpi szczeciński Teatr Tańca Kiosk Ruchu pod okiem choreografa Krzysztofa Lubki.

Na cysterskim szlaku

Bierzwnik. Inscenizacja historyczna nawiązująca do 725. rocznicy przybycia Cystersów do Bierzwnika (sobota, g. 12.15, wzgórze klasztorne) to jedna z atrakcji rozpoczynającej się w piątek imprezy „3 Dni na Cysterskim Szlaku”. Warto przyjechać tu całą rodziną, bo przygotowano sporo niespodzianek dla najmłodszych. Na klasztornym wzgórzu w sobotę o g. 13.30 rozstrzygnięty zostanie konkurs na Najsmaczniejszą potrawę klasztorną, będą także koncerty – o g. 18 zagra zespół Róże Europy. O g. 22 organizatorzy zapraszają na nocne zwiedzanie klasztoru i stanowisk archeologicznych. Niedziela upłynie pod znakiem Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych (g. 10-17). Targom towarzyszyć będą warsztaty kulinarne pn. „Kasza – królowa polskiej kuchni” oraz Szachowy Turniej Błyskawiczny „Na Leśnej Polanie” im. Romana Szymoniaka. 

Festiwal Dwóch Jezior

Wałcz. To trzydniowe wydarzenie promujące aktywny wypoczynek nad wodą, okraszone dobrą muzyką i licznymi atrakcjami. Festiwal rozpocznie się w piątek o g. 18 uroczystym koncertem muzyki żeglarskiej na promenadzie nad jeziorem Raduń (m.in. Majtki Bosmana). W sobotę o g. 9 nad wspomnianym akwenem rozpocznie się II runda Międzynarodowych Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych, a o g. 18 – bitwa wodna. Nad Jeziorem Zamkowym o g. 11 nastąpi oficjalne otwarcie Okręgowych Regat Żeglarskich oraz zawody na deskach SUP. O g. 20 da koncert Mesajah, a dwie godziny później zaśpiewa Kayah (promenada nad j. Raduń). W niedzielę od g. 8 – rodzinny trójbój rekreacyjno-wędkarski (j. Raduń), w programie także zawody smoczych łodzi, festiwal kolorów, zawody w budowie zamków z piasku, pokazy ratownictwa wodnego oraz Beach Party. O g. 22 do wspólnej zabawy zaprosi DJ Gromee.

Biesiada z Sylwią Grzeszczak

Pełczyce. Taką nazwę nosi dwudniowe wydarzenie, które rozpocznie się w piątek o g. 19 występem zespołu Krambabula. O g. 20.30 wręczone zostaną medale „Zasłużony dla miasta i gminy Pełczyce” i „Za zasługi dla pożarnictwa”. O g. 22.30 wystąpi gwiazda wieczoru – Sylwia Grzeszczak. Kolejny dzień to m.in. spławikowe zawody wędkarskie, amatorskie zawody Strong Man dla publiczności, występy zespołów Eta, Yelram, Extazy. O 22.30 zaśpiewają Poparzeni Kawą Trzy. Po koncercie pokaz fajerwerków i zabawa taneczna. Dodatkowymi atrakcjami będzie wesołe miasteczko, stoiska handlowe i promocyjne. Większość imprez odbędzie się na Stadionie Miejskim.

Wesele dla wszystkich

Grzybowo. W sobotę o g. 18 na parkingu przy ul. Bałtyckiej w Grzybowie odbędzie się IV edycja imprezy o nazwie Nasze Wielkie Wesele. Przybyli na nią goście – wstęp jest wolny – będą mogli przenieść się w weselną atmosferą. Nie zabraknie tańców z „młodymi” i ich gośćmi, a także tradycyjnych oczepin.

Wystawa ilustracji

Białogard. W piątek w Galerii Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich odbędzie się wernisaż wystawy Anny Heleny Szymborskiej pt. „Piórkiem, ołówkiem i pędzelkiem”. Artystka specjalizuje się w ilustracji książek, w tym komiksów. Wstęp na wernisaż wolny.

V Zlot Zimnowojenny

Podborsko. Impreza o takiej nazwie odbędzie się w sobotę na terenie Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku koło Białogardu. Start o g. 11, a uroczyste otwarcie wydarzenia o g. 12. Później przy Schronie Numer 18 oraz Schronie „Granit” prezentowe będą dioramy. O g. 13 rozpoczną się pokazy Państwowej Straży Pożarnej i ratowników medycznych. Na g. 15 zaplanowano natomiast prezentację dynamiczną pojazdów uczestniczących w zlocie. Wstęp na teren imprezy wolny. Zwiedzanie bunkra atomowego będzie biletowane.

Bezpieczne wakacje z policją

Koszalin. W Sportowej Dolinie policja weźmie udział w Akcji Lato Bezpieczne Wakacje Koszalin 2019. Początek piątkowej zabawy ze służbami mundurowymi, które będą też dzieci i młodzież uczyć zasad bezpieczeństwa i pokazywać sprawność działania, o g. 10.30 na terenie przy ulicy Podgrodzie. Impreza potrwa do g. 13. Wstęp jest wolny. 

Międzynarodowe brzmienia

Koszalin. Polsko-czeski zestaw wykonawców zabrzmi podczas piątkowego koncertu w ramach wakacyjnego 53. Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Eugeniusz Wawrzyniak – organy i zespół muzyki średniowiecznej Remdih. Początek występu o g. 19.15 w katedrze pw. NPNMP. 

Wojsko do poznania

Koszalin. Trwa kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. W sobotę Centrum Szkolenia Sił Powietrznych przy ul. Wojska Polskiego będzie zachęcać pełnoletnich Polaków do wstępowania w szeregi armii. Od g. 10 do 19 zainteresowani mogą wziąć udział w zajęciach w terenie, poznać sprzęt wojskowy, rywalizować w biegach zespołowych i ćwiczyć rzut granatem oraz strzelanie z urządzeń szkolno–treningowych. W punkcie rekrutacyjnym dostępne będą informacje na temat oferty edukacyjnej, w tym wojskowych uczelni wyższych. 

Giełda kolekcjonerska

Koszalin. W sobotę o g. 11 w Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39 swoje zbiory po raz kolejny zaprezentują kolekcjonerzy z Koszalina i okolic. Wstęp wolny. 

Podwójne Kamerynki

Koszalin. W sobotę o g. 18 na Rynku Staromiejskim zagra Bartosz Smorągiewicz Ensemble. Kwartet instrumentalistów wykona autorskie kompozycje, które łączą cygański swing, walc musette, hossa novę i bluesa. W niedzielę o g. 17 kwartet smyczkowy Aremvee zagra koncert pt. „Elegancja, piękno i radość”. W programie muzyka W. A. Mozarta, F. Chopina, S. Moniuszki i F. Schuberta. Wstęp za darmo. 

Święto basketu i rapu

Koszalin. W sobotę o g. 12 Sportowa Dolina przywita uczestników 9. edycji turnieju koszykówki ulicznej Trio Basket Koszalin. Wielki finał turnieju 3x3 rozpocznie się o g. 19.15. Wcześniej konkursy: rzutów za trzy punkty i wsadów do kosza. Po zawodach koncerty rapu. Wystąpią: B.A.D., Sarius i Sobota. Na mecze i występy wejście za darmo.

Drugi Dzień Kultury dla Góry

Koszalin. Firmują go Szensztacki Instytut Sióstr Maryi i Fundacja Przymierze. Celem jest wspieranie budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego, które powstaje na Górze Chełmskiej. W okolicy powstającego obiektu w niedzielę o g. 13 zorganizowany zostanie kiermasz talentów. Wystawione będą rękodzieła sióstr Maryi i ich rodzin, wystąpią wykonawcy ze Studia Poezji i Piosenki z Centrum Kultury 105, zaprezentują się uczestnicy Szkoły Tańca Astra, a w finale zabrzmi muzyka klasyczna i poezja maryjna.

Sport i muzyka

Darłowo. Surf Music Live 2019 na plaży w Darłówku Zachodnim to otwarta, bezpłatna impreza łącząca sport i muzykę. W piątkowe południe ruszają warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych na deskach z wiosłem, prowadzone przez instruktorów pływania i pasjonatów z Sup Bass Polska. Nadto Fun Race – amatorskie wyścigi, łapanie równowagi na desce z gumowym wałkiem (tzw. tricboarding) oraz teoretyczne, pokazowe zajęcia żeglarstwa na jachtach typu Optymist. Wieczorny relaks to koncert w Beach Barze, gdzie o g. 21.30 zagra Konrad Słoka z zespołem Liars & Sinners, a oprawą wizualną występu będą filmiki o tematyce surfingowej i windsurfingowej. 

„Pasażer” na rynku

Darłowo. Tym razem film sensacyjny z Liamem Neesonem w roli głównej będzie pokazany w ramach kina plenerowego na rynku miejskim. Początek sobotniego „Kina pod Chmurką” o g. 22. Wstęp wolny.

HUBAS na deptaku

Darłowo. W niedzielę o g. 19 na ulicy Władysława IV odbędzie się show Projektu HUBAS, który publiczności prezentuje się w ramach trasy koncertowej StreetArt2019. Repertuar składa się z własnych kompozycji z albumu „Wstawaj” z 2017 r. i utworów z kanonu piosenki polskiej. Projekt HUBAS to zdobywca Grand Prix i Nagrody Publiczności na zeszłorocznym XI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty w Sławnie.

(reg)

Fot. Ogrody Hortulus

Na zdjęciu: O tym, że warto dodać kwiaty do swojej diety, mogą przekonać się wszyscy, którzy w ten weekend odwiedzą Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy pod Koszalinem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA