Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 20 – 22 września

Data publikacji: 2019-09-20 10:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 10:41
Weekend w regionie: 20 – 22 września
 
Plaża na błysk
Rewal. Jeśli leży ci na sercu ochrona środowiska, to nie może cię zabraknąć w Rewalu! W sobotę Gaz-System SA zaprasza dzieci i dorosłych do sprzątania plaży w tym nadmorskim kurorcie. Akcja sprzątania rozpocznie się w samo południe. Towarzyszyć jej będą konkursy, warsztaty ekologiczne i moc niespodzianek.

Celem akcji jest edukacja ekologiczna i uświadamianie, jak działanie każdego z nas wpływa na otaczające środowisko naturalne. Na miejscu na chętnych do uczestniczenia w sprzątaniu będą czekać niezbędne akcesoria, m.in. worki do segregacji odpadów oraz rękawiczki jednorazowego użytku. Ochotnicy spotykają się o g. 12 na plaży przy placu Wielorybów. Uwaga, do sprzątających można dołączyć w każdej chwili (worki na śmieci i rękawiczki będą wydawane do g. 16). Na miejscu będzie wiele atrakcji. W programie wydarzenia są m.in.: gry i animacje (g. 13-17), konkurs dla dzieci i młodzieży „Moje akwarium” (g. 14), warsztaty „Drugie życie śmieci” (g. 14.30), konkurs plastyczny dla najmłodszych (g. 15), quizy ekologiczne (g. 15.30-16.30). Sprzątanie plaży połączone z zabawą zakończy się o g. 17.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wójta Gminy Rewal, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Fundacji Nasza Ziemia. Gaz-System SA to operator systemu przesyłowego gazu. W pobliżu Rewala ma kończyć się podmorska część planowanego gazociągu Baltic Pipe, którym ma być transportowany gaz z Norwegii do Polski. Dodajmy, że w trakcie ekologicznej imprezy będzie możliwość porozmawiania o inwestycji z przedstawicielem Projektu Baltic Pipe.

Wielkie sprzątanie lasów

Zachodniopomorskie. Śmieci w lasach są odwiecznym problemem leśników. – Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy – zachęca Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. W piątek w każdym z 430 nadleśnictw w kraju odbędzie się zainicjowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę akcja #sprzątaMY. W siedzibach nadleśnictw na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci i rękawice. Sprzątanie lasu odbędzie się pod opieką leśników. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. Nadleśnictwo Kliniska zaprasza na sprzątanie lasu przy Os. Kasztanowym w Szczecinie-Załomiu (g. 9-12; miejsce zbiórki – Szkoła Podstawowa nr 39, ul. Kablowa 14). Na terenie Nadleśnictwa Trzebież i Leśnictwa Nowe Warpno akcja sprzątania potrwa w g. 10-12, a chętni spotkają się w Nowym Warpnie przy wejściu na ścieżkę rowerową do Reith. W Nadleśnictwie Gryfino miejscem zbiórki będzie „Polana Harcerska” na przeciwko Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Puszcza”. Spotykamy się o g. 11.

Seniorzy przejmują miasto

Stargard. Do niedzieli potrwają IV Stargardzkie Dni Seniora. W piątek o g. 10 na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury rozpocznie się Przegląd Chórów Emeryckich, którego głównym organizatorem jest Oddział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie. W sobotę seniorzy będą mieli okazję powędkować na stawach hodowlanych w Kluczewie. Zawody rozpoczną się o g. 7, a organizuje je Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych, Koło Nr 13 w Stargardzie (zapisy pod nr tel. 692 600 405). Widowiskowa będzie z pewnością Parada Seniorów, która wyruszy z Rynku Staromiejskiego o g. 13.30 i przejdzie ulicami miasta do Teatru Letniego w Parku Chrobrego. Tu o g. 14 rozpocznie się Festyn Seniora z wieloma atrakcjami (m.in. kącik urody, bezpłatne badania, występy artystyczne, pokazy kulinarne połączone z degustacją, konkursy z nagrodami). Podczas festynu seniorzy uzyskają też pomoc w wypełnieniu wniosku o wydanie Stargardzkiej Karty Seniora oraz otrzymają Kopertę Życia. O g. 16 zaplanowano oficjalne przedstawienie wyników głosowania w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. O g. 19 organizatorzy zapraszają na potańcówkę przy muzyce DJ OKO.

W sobotę warto też zajrzeć na ul. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego i wziąć udział w ciekawym projekcie Książnicy Stargardzkiej. „W drodze” to akcja polegająca na „tkaniu pajęczyny” losów stargardzkiej społeczności. Od g. 11 do 18 przechodzący mieszkańcy stworzą przestrzenną instalację ilustrującą pochodzenie ich rodzin. Na koniec powstanie pajęczyna, która zostanie udokumentowana fotograficznie. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2019 r.

Rekowianie zapraszają

Rekowo. Wyjątkowa uroczystość odbędzie się w sobotę w Rekowie (gmina Kobylanka). Tego dnia zostanie oddana do użytku nowo wybudowana drogi wewnątrz tej zabytkowej wsi. Wydarzenie ma dla mieszkańców wyjątkową wagę, bo – jak podkreślają organizatorzy – „jest to pierwsza droga bita w ponad 840-letniej historii cysterskiego Rekowa”. Uroczystość rozpocznie się o g. 15 na zrewitalizowanym placu centralnym we wsi. – Wieś Rekowo jest jedną z najmniejszych w województwie zachodniopomorskim, niemniej jej mieszkańcy nakładem swojej pracy i z pomocą przyjaciół przygotowali wydarzenie zrywające ze stereotypem imprezy wiejskiej – podkreśla sołtys Rekowa Henryk Andrzejczak zachęcając do odwiedzenia miejscowości. W programie między innymi wystawy: „Rekowo – czas, ludzie miejsce” oraz „Rekowianie widziani okiem Grażyny Czernik”, na której znana rysowniczka prezentuje portrety mieszkańców wykonane suchymi pastelami.

Bliżej opery

Moryń. Opera na Zamku w Szczecinie rusza w teren. W sobotę z warsztatami dla dzieci i młodzieży odwiedzi Moryń. Zajęcia odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury. Podczas spotkania w otoczeniu manekinów, elementów scenografii i wśród zdjęć ze spektakli uczestnicy przeniosą się do tajemniczego świata opery, odbędą także wirtualny spacer po teatrze. Dzieci będą mogły zajrzeć do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i za kulisy. Dowiedzą się, czym są sztankiety, ile waży kurtyna, kim jest inspicjent. Będą świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci; posłuchają także śpiewu operowego. Zwieńczeniem warsztatów „Bliżej opery” będzie spotkanie z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy. Na koniec uczestnicy sami będą mogli poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Wapnica. Piknik z ziemniakiem w roli głównej odbędzie się w sobotę o g. 14 na boiskach przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Wapnicy (gmina Międzyzdroje). W organizację imprezy zaangażowało się m.in. Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”. W programie: gry i zabawy dla najmłodszych, dobrze zaopatrzony bufet i wiele ciekawych konkursów. W trakcie pikniku osoby zainteresowane będą mogły zarejestrować się w ogólnopolskiej bazie potencjalnych dawców szpiku.

Wykład, wystawa i koncert

Niechorze. Muzeum Rybołówstwa Morskiego włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). Muzealnicy z placówki przy Al. Bursztynowej zapraszają dziś (piątek) o g. 18 na wykład Michała Rembasa pt. „Słynne, znane i jeszcze mało znane... zabytki ziemi gryfickiej, które trzeba poznać”. Prelekcji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej „Widok na nieoczywiste zabytki Powiatu Gryfickiego”, przewidziano także rybacki poczęstunek. W sobotę o g. 15 będzie można wziąć udział w grze terenowej „W drodze przez Niechorze”. Obchody EDD zakończy koncert zespołu szantowego IGA'cki Band (g. 18) i wspólne grillowanie.

WPN zaprasza na piknik

Międzyzdroje. Woliński Park Narodowy zaprasza w piątek mieszkańców i turystów na piknik połączony z otwarciem plenerowej ścieżki edukacyjnej „Leśne Wzgórze”. Impreza rozpocznie się o g. 12 na terenie Dyrekcji WPN przy ul. Niepodległości 3 a. W programie wiele atrakcji oraz poczęstunek.

Karate międzynarodowo

Świnoujście. W sobotę o g. 13 nastąpi otwarcie 15. Międzynarodowego Turnieju Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin. Zawody odbędą się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Witosa. Karatecy będą walczyć o medale także w niedzielę.

Biegamy po parku

Świnoujście. W sobotę o g. 9 w Parku Zdrojowym odbędą się cotygodniowe biegi na dystansie 5 km. Warto przyjść wcześniej, żeby wziąć udział w rozgrzewce.

Rowerowy kurort

Świnoujście. Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Władze Świnoujścia zachęcają wszystkich do przesiadania się z aut na rowery. W sobotę i niedzielę zamknięta dla ruchu samochodowego będzie ul. Chrobrego na odcinku od Ronda Róży Wiatrów do ul. Sienkiewicza. W porcie jachtowym przy ul. Jachtowej i Rogozińskiego funkcjonować będzie miasteczko rowerowe, gdzie będzie można oddać swój sprzęt do darmowego serwisu lub przejechać się torem rowerowym typu pumptrack. W sobotę o g. 11.30 z miasteczka rowerowego wystartuje tzw. masa krytyczna. Rowerzyści przejadą wspólnie ulicami miasta. Rejestracja zaczyna się o g. 9. Natomiast w niedzielę w samo południe ruszy rajd rowerowy dookoła wyspy Karsibór. Zbiórka uczestników przed budynkiem karsiborskiej filii MDK. Chęć udziału należy zgłosić wcześniej pod nr tel: 531 444 773.

Bieg po Żniwo

Łobez. W niedzielę o g. 11 odbędzie się I Powiatowy Bieg po Żniwo, czyli mistrzostwa powiatu w biegach ulicznych. Bieg główny, na dystansie 6,9 km, rozpocznie się w samo południe. Wcześniej odbędą się biegi przedszkolaków i młodzieży szkół podstawowych. Start i meta przy Pomniku Wdzięczności. Organizatorami imprezy pod przewodnictwem Piotra Kiedrowicza są: starostwo powiatowe i klub biegacza Trucht.

Jubileuszowa Herbertiada

Kołobrzeg. W piątek o g. 10 w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta odbędzie się druga część jubileuszu XX-lecia „Herbertiady”. Impreza, której pierwsza odsłona była w sierpniu, rozpocznie się monodramem „Tango z Herbertem” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego. Po nim na scenie pojawiać się będą młodzi recytatorzy ze szkół ponadpodstawowych, którzy powalczą o zajęcie pierwszego miejsca w przeznaczonym dla nich konkursie recytatorskim. Na g. 17 przewidziano ogłoszenie wyników i część artystyczną tegorocznej „Herbertiady”. W trakcie jubileuszowego wieczoru publiczności zaprezentowany zostanie film o Kresach Zbigniewa Herberta. Zwieńczeniem spotkania ma być monodram „Pokuć” w wykonaniu Szymona Majchrzaka, studenta III roku wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST, laureata wielu prestiżowych nagród. Reżyserem monodramu jest Ewa Czapik-Kowalewska ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. Wstęp wolny.

Festiwal Rybny

Kołobrzeg. W sobotę o g. 14 na terenie Mariny Solnej rozpocznie się Festiwal Rybny. W programie imprezy, którą przygotowuje Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”, przewidziano m.in. warsztaty sieciarskie, warsztaty kulinarne, degustacje, prezentacje szkół gastronomicznych, gry i zabawy żeglarskie oraz występy muzyczne. O g. 18.30 organizatorzy zapowiedzieli wyjście kołobrzeskich jednostek sportowych w morze, które pół godziny później pojawią się z pochodniami na wysokości mola spacerowego. Wstęp wolny.

Darmowa wymiana roślin

Kołobrzeg. W sobotę o g. 12 na skwerze przy ul. Dubois zagości nietypowy targ z darmową wymianą kwiatów, roślin, szczepek i nasion. Każdy, kto przyniesie coś „zielonego” z sobą będzie mógł zaproponować wymianę tego na coś, co przyniosą inni. Transakcje gotówkowe będą przy tym zakazane. Udział w imprezie jest oczywiście bezpłatny.

Popisowe arcydzieła

Koszalin. Popisowe arcydzieła zabrzmią w piątek o g. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej przy ulicy Piastowskiej 2. Solistą będzie Edward Wolanin przy fortepianie, a orkiestrę filharmoników poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki. Muzycy zaprezentują dzieła rosyjskich mistrzów: Uwerturę do opery „Rusłan i Ludmiła” Michaiła Glinki, Rapsodię na temat Paganiniego op. 43 Seregiusza Rachmaninowa i Suitę symfoniczną „Szeherezada” op. 35 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Początek koncertu o g. 18.30. 

„m-teatr” po raz dziesiąty

Koszalin. Dobiegają końca X Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” na scenach BTD. W piątek o g. 19 pokazany zostanie spektakl towarzyszący w wykonaniu aktorów koszalińskiego teatru pt. „Dziękuję za różę”, a o g. 21 – przedstawienie konkursowe pt. „Kamień i popioły” Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W sobotę widzowie obejrzą: o g. 19 – „Reality Show(s). Kabaret o rzeczach strasznych” i o g. 21 „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” – oba Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Po każdym ze spektakli konkursowych będą rozmowy „m-gadugadu-teatr” z reżyserami i wykonawcami w foyer BTD. Podczas niedzielnej gali rozdania nagród festiwalu „m-teatr” pokazany zostanie show Szymona Majewskiego pt. „MaminSzymek” z repertuaru stołecznego Och Teatru. 

Diamentowy jubileusz Ireny Santor

Koszalin. To wciąż niekwestionowana pierwsza dama polskiej piosenki, bo uwielbiana przez kolejne pokolenia słuchaczy. Irena Santor, uhonorowana przyznaniem tytułu doctor honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, nagrała ponad tysiąc piosenek. To m.in. polskie evergreeny, jak „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż” i „Embarras”. Te niezapomniane przeboje i nowe piosenki artystki można usłyszeć w sobotę o g. 18 w Filharmonii Koszalińskiej.

Rowerem na piknik

Sarbinowo, Mielno. W sobotę o g. 12 nastąpi oficjalne otwarcie malowniczej trasy rowerowej Pleśna-Mielno, która od teraz jest częścią szlaku Velo Baltica. W wydarzeniu weźmie udział wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. Organizatorzy zachęcają rowerzystów do pierwszego przejazdu nową trasą. Start zaplanowano w Sarbinowie przy zejściu na plażę przy ul. Leśnej obok Transgranicznego Centrum Edukacji, piknik zaś będzie się odbywał w Mielnie przy grodzisku. Inwestycja zrealizowana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie liczy ok. 18 km, z czego blisko 9 km trasy rowerowej powstało od zera. Budowa rozpoczęła się pod koniec kwietnia br. Łącznie powstały cztery odcinki, które pozwalają przejechać na rowerze przez Mielno, Chłopy, Sarbinowo, Gąski, Ustronie Morskie i Sianożęty. ©℗

(reg)

Fot. UMS

Na zdjęciu: W sobotę odbędzie się wielkie sprzątanie plaży w Rewalu, któremu towarzyszyć będą konkursy, warsztaty ekologiczne i moc niespodzianek.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA