Barzkowice. Nowe odmiany zbóż, roślin strączkowych i buraka cukrowego będzie można obejrzeć w piątek (26 bm.) w Barzkowicach. Na kolejną edycję warsztatów polowych zaprasza Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Warsztaty „Zwiększenie udziału roślin wysokobiałkowych w strukturze zasiewów oraz Bioasekuracja fitosanitarna w zakresie dotyczącym bakteriozy fitosanitarnej ziemniaka” rozpoczęły się o godz. 10. Ich główną częścią jest prezentacja na polach demonstracyjnych ośrodka nowych odmian zbóż i roślin strączkowych oraz nowych odmian buraka cukrowego.
Podczas warsztatów będzie można zapoznać się z odmianami ziemniaka uprawianymi na poletkach własnej hodowli przez Radosława Przybylskiego z Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie, stare odmiany ziemniaków uprawiane w XX w., które zaprezentuje Marek Musielak z Centrali Nasiennej w Nidzicy. Następnie Bartosz Pochylski – przedstawiciel firmy DANKO Hodowla Roślin Horyń, oraz Karol Szmagliński
z Poznańskiej Hodowli Roślin przedstawią odmiany zbóż ozimych i jarych oraz strączkowych z własnej hodowli. Z kolei nowe odmiany buraków cukrowych z Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego zaprezentuje Zbigniew Tarnowski z Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie. Na zakończenie prelekcji temat dotyczący „Ochrony zbóż
i buraków” omówi pan Thomas Zisopulos, przedstawiciel firmy INNVIGO Spółka z o.o.
Warsztaty, jak wszystkie inne spotkania w ostatnim okresie, odbędą się z pewnymi ograniczeniami. Nie trzeba się wcześniej zgłaszać ani rejestrować, ale należy pamiętać, że nie może w nich wziąć udział więcej niż 150 osób. Ponieważ odbędą się na świeżym powietrzu, maseczki nie są obowiązkowe, o ile uczestnicy będą utrzymywać pomiędzy sobą bezpieczny dystans.
Wstęp jest bezpłatny.
(reg)
Świnoujście. Mimo ciągle aktualnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu rozpoczyna letnie granie. – Będzie skromniej niż w ubiegłych latach, ale nie znaczy to, że nie będzie się działo. Ruszamy w najbliższy weekend – mówią pracownicy MDK.
W tym roku, ze względu na obowiązujący zakaz organizacji imprez masowych, wszystkie wydarzenia odbędą się w muszli koncertowej, gdzie jednorazowo może przebywać maksymalnie 500 osób. Wszyscy uczestnicy koncertu powinni mieć maseczkę i stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, a także poleceń obsługi koncertu. Na ławkach będą wydzielone miejsca. MDK bardzo prosi o zastosowanie się do tych rygorów.
Inauguracja nastąpi w piątek 26 czerwca. Po dłuższej przerwie związanej z pandemią na scenę powracają „Chwaty” i soliści MDK pod czujnym okiem i uchem Barbary Okoń. Ich koncert zacznie się o g. 17. Będzie dużo klasycznych utworów, ale nie zabraknie też szant. Tuż po nich wystąpi trójka artystów, bez których letnia scena MDK nie może się obyć: Kuczyk, Niewiadomski i Ruta, czyli koncert Trzech Tenorów.
W sobotę (27 czerwca) na scenie gościć będą zespoły o bardzo szerokim wachlarzu repertuaru: pop, rock, covery, folk. O g. 18 wystąpi Mitra, a tuż po nich grupa Specyficzni.
Niedziela (28 czerwca) minie pod znakiem morskich opowieści. O g. 17 zagra zespół Kliper, a o g. 19 Majtki Bosmana. A pod sceną premiera Kreatywnej Strefy Letniej. Instruktorzy MDK przygotowali gry i zabawy dla najmłodszych. Będą zajęcia artystyczne i plastyczne, tor przeszkód i inne zabawy ruchowe. Wszystkie wydarzenia w muszli są bezpłatne.
BaT
Gryfino. W sobotę (27 bm.) w Gryfinie wystąpią artyści Międzynarodowego Festiwalu Muzyki – Baltic Neopolis Festival. Koncert, w programie którego znajdą się utwory Ludwiga van Beethovena (w tym roku obchodzone są 250. urodziny mistrza), Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josepha Haydna odbędzie się w kościele pw. Narodzenia NMP; początek o g. 19.
(akme)
Darłowo. Darłowski Ośrodek Kultury imienia Leopolda Tyrmanda i przede wszystkim osoby, którym morze Bałtyk szumi w sercach, zapraszają do udziału w symbolicznych obchodach Dnia Morza. To dwudniowe (27-28 czerwca) Dar-Morze nie tylko w porcie.
Cykl rusza w sobotę o g. 22, gdy w ramach kina plenerowego odbędzie się pokaz filmu sensacyjnego pt. „Ocean ognia” w ogrodzie Skło 44 przy ulicy Marii Skłodowskiej -Curie. Warto przyjść pół godziny wcześniej, bo przed seansem zaplanowany jest minikoncert pn. „Tolerancja” w wykonaniu Lucyny Wodzyńskiej i Jarosława Byrwy.
Główne uroczystości Dni Morza w niedzielę. Rozpocznie je o g. 16 msza święta za Ludzi Morza w kościele pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Darłówku Zachodnim. Zebrani o g. 16.45 podejdą oddać hołd ofiarom Bałtyku przy pomniku „Nie wrócili z morza”, obok mostu rozsuwanego na nabrzeżu portowym w Darłówku Wschodnim. Kwadrans później rzucenie symbolicznego wieńca na wodę da start do morskiej parady kutrów wędkarskich i łodzi w kierunku morza. Natomiast o g. 17.30, obok latarni morskiej, początek koncertu w wykonaniu Lucyny Wodzyńskiej i zespołu szantowego Niezbędny Balast.
Organizatorzy zapraszają i proszą o zachowanie bezpiecznych dystansów społecznych i o zabranie maseczek ochronnych na wydarzenia kulturalne. Wstęp jest wolny.
(m)
Gryfino. Do aktywnego powitania lata zachęca miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, zapraszając chętnych do udziału w pieszej wycieczce po terenie gryfińskiej gminy. Wędrówka zaplanowana na sobotę (27 bm.) rozpocznie się na przystanku kolejowym w Pacholętach (zbiórka do g. 8.55; dla chętnych z Gryfina wyjazd o g. 8.42 pociągiem relacji Szczecin Główny – Zielona Góra), skąd piechurzy udadzą się do Gryfina. Po drodze przewodnik Andrzej Urbański będzie opowiadał o mijanych na 19-kilometrowej trasie ciekawych miejscach. Zapisy na wycieczkę oraz więcej o niej szczegółów pod numerem telefonu 789 035 121 lub osobiście w miejscowym Centrum Informacji Turystycznej (na nabrzeżu).
(akme)