Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Weekend w ogrodzie Wałów Chrobrego. Zielony kiermasz i „Wałówka z przysmakami" [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-15 12:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-15 12:43
Weekend w ogrodzie Wałów Chrobrego. Zielony kiermasz i „Wałówka z przysmakami"
Uwaga: podczas imprezy będą obowiązywać obostrzenia sanitarne związane ze stanem epidemii, czyli nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego.  

Komu się marzy ogrodowa barbula - krzew o pachnących liściach i niebieskich kwiatach albo kiścień wawrzynowy - botaniczny rarytas o liściach zmieniających barwę od zieleni, poprzez róż i czerwień, po głębokie bordo? A może chce uzupełnić kuchnię o papryczki i zioła w doniczkach, a balkon upiększyć pnączami i ozdobnymi trawami? Ten w weekend nie może ominąć Wałów Chrobrego, gdzie staną stoiska najbardziej znanego i lubianego szczecińskiego kiermaszu ogrodniczego.

Mowa o wydarzeniu ph. „Pamiętacie o ogrodach", którego jesienna - już 42. - edycja zapowiada się na bogato.

- Jesień to najlepszy czas na sadzenie cebul kwiatowych, ale także bylin, krzewów i drzewek. Gleba jest doskonale przygotowana na przyjęcie nowych mieszkańców, a rośliny dobrze ukorzenione. Choć jesteśmy na schyłku lata, to byliny, pnącza, róże, hortensje, trawy są w pełni kwitnienia. Zatem łatwo będzie się przekonać, co wyrośnie z zakupionych na kiermaszu sadzonek w naszych ogródkach czy na działkach - przekonuje Dorota Szyjanowska z FM Szczecin, współorganizatorka wydarzenia.- Tym razem przyjedzie do Szczecina ponad 100 wystawców, a samych stoisk ogrodniczych i związanych z tą branżą znajdzie ponad 80. Wśród nich producenci roślin, którzy po raz pierwszy zjawią się na Wałach Chrobrego, a to zapowiada jeszcze bogatszą niż zwykle ofertę kiermaszowych propozycji.

Wśród cebul kwiatowych można się spodziewać bogatej reprezentacji tulipanów, hiacyntów i lilii.

- W tej grupie radzę zwrócić uwagę na pełne tulipany „lodowe", tulipanki botaniczne, szachownice perskie i cesarskie korony o pomarańczowej barwie kwiatów - ‘Garland Star’ oraz ‘Orange Beauty’ - i niebywale wielkiej cebuli, mającej aż 28 cm obwodu - podpowiada pani Dorota. - W równie imponującym wyborze będą też lilie: azjatyckie, orientalne, drzewiaste. Wśród nich przepiękne martagony - mieszańce o dzikim charakterze, idealnie pasującym do naturalistycznych ogrodów. Ich kwiaty są delikatne, zebrane po kilka - kilkanaście sztuk w dorodne kwiatostany, które rozkwitają już w czerwcu, czyli przed innymi liliami.

Amatorzy bylin znajdą na kiermaszu zarówno jeżówki purpurowe w bogatej gamie barw, jak i m.in. pysznogłówki, zawilce japońskie, rutewki, hosty, floksy wiechowate oraz liliowce. Nie zabraknie również hibiskusów bylinowych.

- Z efektownej grupy 'Summerific’, których kwiaty osiągają średnicę nawet do 25 cm. Co prawda pojedynczy kwiat żyje krótko, ale ponieważ rośliny zawiązują mnóstwo pąków, to hibiskusy z tej grupy kwitną aż do późnej jesieni. Na kiermaszu będą dostępne w podstawowych kolorach: białym, różowym i czerwonym, a także odcieniach tych barw. Wśród zachwycających odmian pojawią się m.in. ‘Perfect Storm’, ‘My Valentine’, 'Midnight Marvel' - dodaje p. Dorota. - Miłośników ogrodów zapewne ucieszy wiadomość, że podczas kiermaszu nie zabraknie również poszukiwanych pięknokwiatów, gillenii trójlistej czy kolekcjonerskiej spigelii.

Poza tym - tradycyjnie - będą dostępne prócz ozdobnych także owocowe krzewy i drzewa, pnącza, rośliny doniczkowe, zioła, elementy małej architektury i narzędzia ogrodnicze. Na odwiedzających ogród Wałów Chrobrego będą czekały również stoiska „Wałówki z przysmakami", a na niej bogata oferta kuchni regionalnej: od miodów i serów, po wina i piwa z minibrowarów.

Jesienna edycja „Pamiętajcie o ogrodach" odbędzie się w najbliższy weekend (18 - 19 września). W sobotę w godz. 9-18, a w niedzielę - o godzinę krócej, czyli do g. 17. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ