W Szczecinie, w piątkowe południe ruszył tradycyjny Jarmark Wielkanocny. Kilkudziesięciu wystawców ma w swojej ofercie poszukiwane tradycyjne pisanki, palmy oraz cukrowe baranki. Są też wyroby artystyczne nawiązujące do świąt Wielkiej Nocy.
Na jednym ze stoisk zauważyliśmy oryginalne wyroby o nazwie cake pops.
- To moja i żony autorska receptura – powiedział Robert Gos ze stoiska firmy „Rogos” – Żona projektuje kształty a ja recepturę, której głównym składnikiem jest masa piernikowa.
Mimo wczesnej pory, stoiska były już tłumnie odwiedzane przez pierwszych kupujących, jednym z nich był p. Tadeusz, urlopowany marynarz.
- Szukam czegoś oryginalnego, co można by postawić na stole, aby podkreślić rangę świąt – stwierdził szczeciński marynarz.
Stoisk z wielkanocnymi ozdobami jest naprawdę dużo: od produktów żywnościowych przez gry planszowe po rękodzieło.
- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się u mnie wyroby z drewna – stwierdził Piotr Owczarek, jeden z wystawców – Drewniany marynarz i kura są tym o co najczęściej pytają klienci. Robi je w drewnie rzeźbiarz-amator.
Jarmark potrwa trzy dni - od piątku do niedzieli.
Będą konkursy z nagrodami, warsztaty oraz malowanie pisanek. Wszystko w towarzystwie drewnianych domków, w których kupicie to co potrzebne na świąteczny stół i nie tylko - zachęcają organizatorzy.
Jarmark w piątek czynny będzie do godz. 21, w sobotę w godz. 10-21, a w niedzielę 10-20. ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI, (t)
***
Wcześniejsza informacja
Stoiska z wielkanocnymi ozdobami, gry i zabawy z animatorami, warsztaty zdobienia pisanek i tworzenia palm – te i inne atrakcje czekają na gości Jarmarku Wielkanocnego w szczecińskiej alei kwiatowej. Trzydniowa świąteczna impreza potrwa od piątku do niedzieli.
Na jarmarku można kupić m.in.: wielkanocne ozdoby, pisanki, wianki i koszyczki, świąteczne przysmaki: tradycyjne wędlin, sery, pieczywa i miody, a także oryginalne drobiazgi rękodzieło i wyroby drewniane.
Wydarzenie rozpoczęło się w piątek w południe. Tego dnia odbędą się warsztaty dla dzieci, na których poznają gry i zabawy podwórkowe, będzie też prelekcja Marzeny Białowolskiej z Fundacji Dzikich Zwierząt. Opowie ona o zającach, kurach, pisklakach i o tym, jak je rozpoznawać. Słuchacze dowiedzą się także co robić w razie znalezienia małych zwierząt lub jajek. Wieczorem DJ Tatinek poprowadzi zabawę taneczną na świeżym powietrzu.
Sobotę i niedzielę wypełnią m.in. warsztaty z ozdabiania pisanek i tworzenia palemek. Dzieci szukać będą zaginionych pisanek i stworzą zajęczą Drużynę Pierścienia.
Odwiedzający jarmark dowiedzą się, jak lepiej gospodarować żywnością i co zrobić z jej nadwyżkami. Będą porady dla miłośników zieleni na temat wyboru, uprawy i pielęgnacji wiosennych roślin z możliwość zakupu sadzonek. Na miejscu będzie także wymiana książek. Wszystkie warsztaty są otwarte i bezpłatne.
(K)