Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Wciąż dalej niż bliżej do prawdziwego remontu parku Żeromskiego

Data publikacji: 18 lutego 2019 r. 11:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Wciąż dalej niż bliżej do prawdziwego remontu parku Żeromskiego
 

Formalnie to przetarg o nazwie „Remont alejek w parku Żeromskiego". Jednak faktycznie chodzi o zmianę nawierzchni, wymianę ławek i koszy na śmieci na zaledwie jednej parkowej trasie - równoległej do ul. Malczewskiego. Jednak szczecińskiemu magistratowi nie udało się wyłonić wykonawcy nawet dla inwestycji o tak ograniczonym zakresie.

To drugi co do wielkości park lewobrzeżnego Szczecina. Zajmujący około 25 ha w sąsiedztwie reprezentacyjnych Wałów Chrobrego. I jak one - zabytkowy. Ten park wielkich starych drzew, pomnikowych dendrologicznych okazów, od lat czeka w kolejce do rewitalizacji. Bez efektu. Sytuację - przynajmniej w zakresie nawierzchni alejek - miał zmienić jeden ze zwycięskich projektów SBO 2018. Zadania dzielnicowego dużego - pn. „Rewitalizacja alejek i modernizacja otoczenia w parku Żeromskiego" - dla Śródmieścia, którego realizacja powinna przynajmniej się rozpocząć jeszcze w minionym roku.

W połowie listopada 2018 r. magistrat ogłosił przetarg dla wyłonienia wykonawcy inwestycji. Wtedy się okazało, że z ambitnego zamierzenia do realizacji będzie zaledwie alejka - jedna, równoległa do ul. Malczewskiego i długa na 542 metry. Że oprócz wymiany jej nawierzchni, ławek oraz koszy na śmieci nie będzie większej modernizacji otoczenia nad odtworzenie przyległego trawnika.

Do przetargu stanęły trzy firmy ze Szczecina oraz jedna z Goleniowa. Oferowały realizację zamówienia za kwoty od 660 tysięcy złotych do ponad 1 miliona. Ponad miesiąc trwała analiza dokumentacji przetargowej. Jej efektem było… unieważnienie postępowania. Z jakiego powodu? „Ponieważ cena najkorzystniejszej oferty złożonej w postępowaniu - 997 800,51 zł przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, tj. 711 000,00 zł" - jak w styczniu uzasadniła komisja przetargowa.

Po fiasku pierwszego, do tej pory magistrat nie powtórzył postępowania. Choć czas leci, a zgodnie z założeniem - które znalazło odzwierciedlenie w zapisie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - przekazanie terenu inwestycji wykonawcy ma nastąpić w terminie do 7 dni od 1 marca 2019 r. Natomiast remont parkowej alejki zakończony do 30 czerwca 2019 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rob
2019-02-19 10:29:59
Uprzejmie prosze o konkretna informacje, ktora z alejek jest przewidziana do remontu ??? bo chyba najbardziej niebezpieczna dla nog przechodniowjest druga alejka liczac od Matejki/Malczewskiego Dom Marynarza w strone Hotelu Park.Pierwsza od ulicy jest szerokim chodnikiem, natomiast druga alejka od Domu Marynarza do Plantowej to obraz nedzy i rozpaczy.Pokruszony asfalt, wystajace cegly, dziury i baardzo trzeba uwazac pod nogi jak sie nia idze, bardzo latwo wykrecic noge, skrecic kostke.Pamietam jeszcze lawki na tej alejce. Mysle ze jest to druga co do waznosci alejka parkowa prowadzaca od przystankow tramwajowych i na Waly Chrobrego i do Filharmonii i do Hotelu.I ja powinno sie poddac renowacji w pierwszej kolejnosci mysle w taki sposob jak alejki za Hotelem Park w tzw dolku
Tera
2019-02-19 09:48:44
Dramat zaczyna się idąc przez środek kawałek porąbanego asfaltu ,gruz,doły na 10 cm czarny żużel,w czasie deszczu błoto .Kończąc spacer jesteś utytłany po uszy.Brawo dla ogrodnika miejskiego
barbara
2019-02-18 18:50:25
Dramatycznie brakuje tzw średniego piętra roślinności - krzewów i uzupełnienia drzewostanu. Betonowe alejki możemy sobie darować.
AMO
2019-02-18 14:46:17
Tylko nie zabetonujcie tego parku.
Ajo
2019-02-18 13:53:34
Totalny skandal! Park w centrum miasta w takim stanie,wstyd! Bezradność władz miasta również wstyd! Na kogo my głosowaliśmy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA