Formalnie to przetarg o nazwie „Remont alejek w parku Żeromskiego". Jednak faktycznie chodzi o zmianę nawierzchni, wymianę ławek i koszy na śmieci na zaledwie jednej parkowej trasie - równoległej do ul. Malczewskiego. Jednak szczecińskiemu magistratowi nie udało się wyłonić wykonawcy nawet dla inwestycji o tak ograniczonym zakresie.
To drugi co do wielkości park lewobrzeżnego Szczecina. Zajmujący około 25 ha w sąsiedztwie reprezentacyjnych Wałów Chrobrego. I jak one - zabytkowy. Ten park wielkich starych drzew, pomnikowych dendrologicznych okazów, od lat czeka w kolejce do rewitalizacji. Bez efektu. Sytuację - przynajmniej w zakresie nawierzchni alejek - miał zmienić jeden ze zwycięskich projektów SBO 2018. Zadania dzielnicowego dużego - pn. „Rewitalizacja alejek i modernizacja otoczenia w parku Żeromskiego" - dla Śródmieścia, którego realizacja powinna przynajmniej się rozpocząć jeszcze w minionym roku.
W połowie listopada 2018 r. magistrat ogłosił przetarg dla wyłonienia wykonawcy inwestycji. Wtedy się okazało, że z ambitnego zamierzenia do realizacji będzie zaledwie alejka - jedna, równoległa do ul. Malczewskiego i długa na 542 metry. Że oprócz wymiany jej nawierzchni, ławek oraz koszy na śmieci nie będzie większej modernizacji otoczenia nad odtworzenie przyległego trawnika.
Do przetargu stanęły trzy firmy ze Szczecina oraz jedna z Goleniowa. Oferowały realizację zamówienia za kwoty od 660 tysięcy złotych do ponad 1 miliona. Ponad miesiąc trwała analiza dokumentacji przetargowej. Jej efektem było… unieważnienie postępowania. Z jakiego powodu? „Ponieważ cena najkorzystniejszej oferty złożonej w postępowaniu - 997 800,51 zł przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, tj. 711 000,00 zł" - jak w styczniu uzasadniła komisja przetargowa.
Po fiasku pierwszego, do tej pory magistrat nie powtórzył postępowania. Choć czas leci, a zgodnie z założeniem - które znalazło odzwierciedlenie w zapisie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - przekazanie terenu inwestycji wykonawcy ma nastąpić w terminie do 7 dni od 1 marca 2019 r. Natomiast remont parkowej alejki zakończony do 30 czerwca 2019 r.
Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK